Вкусна и здрава домашна чоколада

За да ја направите оваа вкусна чоколада потребно ви е малку време, а резултатот ќе ги израдува вашите...

Брзи, лесни и без јајца. Како да не ги направам за појадок кога знам дека сите дома ги обожаваат?

Овие слатки колачиња без јајца се благи и многу вкусни! Целосно погодни за појадок во периодот на летните...

Храна за бебе што ќе Ви заштеди време и пари

Одлична идеа, едноставен и лесен начин како да ја подготвите храната, а со тоа ќе знаете што јаде Вашето...

Готвењето е навистина лесно со овој едноставен трик од ИКЕА

Мисијата на ИКЕА е да се направи се едноставно и разбирливо. Знаеме дека нивниот мебел е прекрасен, но серијата на рецепти кои тие го објавија го прави готвењето да изгледа...

Ова ми е омилениот рецепт со тиквички! Нема човек да не му се допадне, дури и свекрва ми ме пофали!

Има толку многу рецепти за овој вкусен производ, но ние сакаме да го споделиме со Вас еден од најдобрите....

Како да го направите месото меко и кревко?

Ако сте купиле жилаво месо , не очајувајте, постои лесен начин тоа да омекне. Потребно ви само парче месо и сол . Ставете го месото на сува, чиста тава Покријте...

Го замесувам кога имам време и го оставам во фрижидер, што и да замесам од него останува меко со денови!

Тестото со млеко обично се подготвува неколку часа пред печење, а потоа следува долго чекање за да нарасне! Па, рецептот што ви го нудиме денес, го сведува чекањето до минимум....

Вкусни ќофтиња од компири со кашкавал

Ви нудиме супер рецепт за ќофтиња од компири со кашкавал . Стануваат крцкави однадвор и меки од внатре. Потребни состојки: 7 – 8 компири, 80 мл масло 100 гр кашкавал...

Печен зеленчук на Италијански начин

Букет од зачини, многу лук, маслиново масло и пармезан. Лесни за подготовка, многу вкусни печени зеленчуци. Потребни производи: 2 тиквички 1 кг мали, свежи компири 200 гр печурки 10 лукчиња...

Во едно мало периферно ресторанче пробавме ваква полнета пита. Го спремав дома – добив прекрасно јадење

Потребни производи: 4 тркалезни лебови сварен пилешки бут или гради 2 глави кромид 1 лажичка брашно 6 лажици кисела павлака 50 грама рендан кашкавал Начин на приготвување: Исечете го кромидот...

Ја правам секогаш кога сум на диета. Вкусно и диетално!

Потребни состојки: 400 грама урда 4 јајца 20-30 грама пармезан 1 лажица пченкарно брашно 50 мл обезмастено млеко 1-2 домати сол и суви зачини по вкус (копар, кромид, целер) Начин...

Брзо и вкусно: Печени јуфки готови за еден час

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многумина жени сеуште ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, но традиционалниот вкус е сепак незаменлив....

Брзо и вкусно: За оваа пица не ви е потребно посебно тесто

Во последно време се почесто се случува да се прават брзи јадења, како би се заштедило време. Пицата е едно од омилените брзи јадења, ја сакаат и малите и големите....

Зедов 6 јајца и направив нешто од што гостите беа воодушевени, а на децата им беше забавно (видео)

Велигден е еден од најголемите и најубави празници. Домаќинките многу се трудат и на трпезата има секаква храна. Голем дел од нас сака да изненади со кулинарските способности. Ако сакате...

Традиционалното печено јагнешко месо со нов вкус

Одберете соодветно парче јагнешко месо, по можност јагнешки бут или плешка. Поставете ја во тава за печење, маринирајте ја со потребните зачини, истурете го пивото и покријте ја со алуминиумска...

ЗАГАТКА: Помогнете ѝ на домаќинката да го испече велигденскиот колач

Домаќинката требало да испече велигденски колач строго по рецепт. Колачот требало да се пече точно 15 минути, но домаќинката немала обичен часовник. Таа имала само 2 песочни часовници и тоа...

Вкусен карфиол со бешамел сос

Карфиолот е идеален како прилог на главно јадење, но овојпат ви предлагаме да го приготвите како главен оброк.   Во сад со вода поставете го карфиолот, претходно исчистен и искршен...

Кога ја правам сите доаѓаат кај нас на гости, нема човек на кој не му се допадна на вкус, сите ја обожаваат

Во нашето семејство подготвуваме торта од палачинки со фил од пилешко и печурки, но не ограничувајте се – можете да користите само печурки или пак некој сладок фил. Изборот е...

Вкусни полнети пиперки со компир и кашкавал

Покрај традиционалниот рецепт за полнети пиперки, ви подготвивме алтернативна варијанта која е исто толку вкусна. Потребни состојки: 1 кг. пиперки 1- 2 главици кромид 4-5 големи компири 200 гр. кашкавал...

Печено свинско месо со суво грозје, суви сливи и кајсии

Потребни состојки: 1 кг. Свинско месо (бонфиле) 4- 5 главици кромид 50 гр. сушени кајсии 50 гр. сушени сливи 50 гр. сушено грозје 200 мл. темно пиво Зачини: вегета, црвен...

Вкусно печено месо со печурки и топен кашкавал

Потребни состојки: 1 кг. свинско месо 2- 3 главици кромид 500 гр. кашкавал 650 гр. свежи печурки Зачини:  оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 2...

Брз и вкусен омлет со компири

Потребни состојки: 2 – 3 јајца 4- 5 средни компири Зачини: оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час Се лупат компирите и се сечат...

Вкусни печени компири со додатоци

Потребни состојки: 6 големи компири додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук) 450мл. павлака за готвење Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1...

Неодоливо потпечено пилешко во сос од кари

Кога немате идеја за брз и вкусен главен оброк, ви претставуваме една поедноставна варијанта на познатото пилешко во сос од кари. Потребни состојки: 1 кг. пилешки стек 4- 5 главици...

Бруки

Нека не ве лаже името. Со овој рецепт нема воопшто да се посрамите, напротив, сите ќе ги воодушевите. Името е изведено од англиските brownies и cookies – brookies – двата...

Плочки од житарки и јаболка

Како да направите едноставни и меки житни плочки. Имаат одличен вкус и е се прават неверојатно...

Полнети печени компири

Загрејте го маслото на средно висока температура, додајте ја сланината и пржете 2-3 минути. Потоа, додајте ги лукот и црниот пипер и мешајте уште 1 минута. Ставете го виното...