Ја правам секогаш кога сум на диета. Вкусно и диетално!

Потребни состојки: 400 грама урда 4 јајца 20-30 грама пармезан 1 лажица пченкарно брашно 50 мл обезмастено млеко 1-2 домати сол и суви зачини по вкус (копар, кромид, целер) Начин...

Брзо и вкусно: Печени јуфки готови за еден час

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многумина жени сеуште ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, но традиционалниот вкус е сепак незаменлив....

Брзо и вкусно: За оваа пица не ви е потребно посебно тесто

Во последно време се почесто се случува да се прават брзи јадења, како би се заштедило време. Пицата е едно од омилените брзи јадења, ја сакаат и малите и големите....

Зедов 6 јајца и направив нешто од што гостите беа воодушевени, а на децата им беше забавно (видео)

Велигден е еден од најголемите и најубави празници. Домаќинките многу се трудат и на трпезата има секаква храна. Голем дел од нас сака да изненади со кулинарските способности. Ако сакате...

Традиционалното печено јагнешко месо со нов вкус

Одберете соодветно парче јагнешко месо, по можност јагнешки бут или плешка. Поставете ја во тава за печење, маринирајте ја со потребните зачини, истурете го пивото и покријте ја со алуминиумска...

ЗАГАТКА: Помогнете ѝ на домаќинката да го испече велигденскиот колач

Домаќинката требало да испече велигденски колач строго по рецепт. Колачот требало да се пече точно 15 минути, но домаќинката немала обичен часовник. Таа имала само 2 песочни часовници и тоа...

Вкусен карфиол со бешамел сос

Карфиолот е идеален како прилог на главно јадење, но овојпат ви предлагаме да го приготвите како главен оброк.   Во сад со вода поставете го карфиолот, претходно исчистен и искршен...

Кога ја правам сите доаѓаат кај нас на гости, нема човек на кој не му се допадна на вкус, сите ја обожаваат

Во нашето семејство подготвуваме торта од палачинки со фил од пилешко и печурки, но не ограничувајте се – можете да користите само печурки или пак некој сладок фил. Изборот е...

Вкусни полнети пиперки со компир и кашкавал

Покрај традиционалниот рецепт за полнети пиперки, ви подготвивме алтернативна варијанта која е исто толку вкусна. Потребни состојки: 1 кг. пиперки 1- 2 главици кромид 4-5 големи компири 200 гр. кашкавал...

Печено свинско месо со суво грозје, суви сливи и кајсии

Потребни состојки: 1 кг. Свинско месо (бонфиле) 4- 5 главици кромид 50 гр. сушени кајсии 50 гр. сушени сливи 50 гр. сушено грозје 200 мл. темно пиво Зачини: вегета, црвен...

Вкусно печено месо со печурки и топен кашкавал

Потребни состојки: 1 кг. свинско месо 2- 3 главици кромид 500 гр. кашкавал 650 гр. свежи печурки Зачини:  оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 2...

Брз и вкусен омлет со компири

Потребни состојки: 2 – 3 јајца 4- 5 средни компири Зачини: оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час Се лупат компирите и се сечат...

Вкусни печени компири со додатоци

Потребни состојки: 6 големи компири додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук) 450мл. павлака за готвење Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1...

Неодоливо потпечено пилешко во сос од кари

Кога немате идеја за брз и вкусен главен оброк, ви претставуваме една поедноставна варијанта на познатото пилешко во сос од кари. Потребни состојки: 1 кг. пилешки стек 4- 5 главици...

Бруки

Нека не ве лаже името. Со овој рецепт нема воопшто да се посрамите, напротив, сите ќе ги воодушевите. Името е изведено од англиските brownies и cookies – brookies – двата...

Плочки од житарки и јаболка

Како да направите едноставни и меки житни плочки. Имаат одличен вкус и е се прават неверојатно...

Полнети печени компири

Загрејте го маслото на средно висока температура, додајте ја сланината и пржете 2-3 минути. Потоа, додајте ги лукот и црниот пипер и мешајте уште 1 минута. Ставете го виното...