Хоби

Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето! 16 јули светски ден на велосипедизмот

Робин Вилијамс на прашање од Wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до летањето“. Па затоа, денес, 16…
Повеќе
Хоби

Уметник на неверојатен начин пресоздава легендарни филмски сцени на нивните вистински локации

Нурнете низ легендарните филмски сцени на нивните вистински локации, снимени низ цел Лондон. Лондонскиот уметник Томас Дјук нè води на локациите од вистинскиот живот, кадешто се снимени едни од најпознатите…
Повеќе
Убавина

Шминкерка ги користи нејзините усни како платно да создава ремек-дела инспирирани од популарните филмови

Интернетот и социјалните мрежи се полни со уметници кои создаваат уникатни дела, притоа користејќи ги нивните тела како платно. Но, оваа шминкерка работите ги однесе на многу повисоко ниво! Рајан…
Повеќе
Хоби

81-годишна бабичка, без претходно ликовно образование, создава уникатна везена уметност

Инспиративната и креативна бабичка веќе има следачи на социјалната мрежа Инстаграм. 81-годишната Јулија Алешичева доаѓа од Санкт Петербург, а профилот на Инстаграм го направил нејзиниот внук Јан Горкунов, кој е…
Повеќе
Убавина

Девојка ги оживува нашите омилени ликови, користејќи го нејзиниот извонреден талент

Замислете да ја имавте можноста да се претворите во вашиот омилен цртан или филмски лик? Кој ќе беше вашиот избор? 21-годишната пејачка од Русија, Џулс Гудкова, има неверојатен талент со…
Повеќе
Хоби

Труд кој одзема 30 часа: Везени уметнички дела инспирирани од легендарниот цртан филм

Габриела Мартинез е уметница која уште од 2015-та го започнала својот уметнички проект инспириран од најпознатиот американски цртан филм. Станува збор за везени дела инспирирани од „Симпсонови“, а за изработката…
Повеќе
Хоби

Наместо со фотоапарат, оваа девојка ги документира посетените дестинации на еден поинаков начин

Уште еден креативен ум кој ни докажува дека без уметничките души и уметноста светот би бил едно обично и досадно место! Запознајте ја Анди, прекрасна талентирана девојка која слободното време…
Повеќе
Мода

Талентирано девојче ги пресоздава фустаните на славните дами и нејзините креации ги засенуваат оригиналите

Можеме да замислиме дека се потребни многу пари и подготовки за фустаните на ѕвездите. Но, некои креативни умови го докажуваат спротивното. Запознајте ја Рајли, девојче од Австралија со извонреден талент!…
Повеќе
Хоби

Спиење, јадење чоколада и уште 10 секојдневни работи за кои всушност можете да бидете платени да ги правите

Стара поговорка вели: "Најди нешто што сакаш да го работиш и најди начин како да бидеш платен за тоа". Иако истата звучи како фантазија и малку невозможно во денешницата, сепак…
Повеќе
Хоби

Авицена Женска трка се надминува себеси! Над 2.000 кандидатки ќе трчаат во името на хуманоста и спортот

Се ближи стартот на седмото издание на Авицена Женска трка. Годинава Сојузот на спортови на Град Скопје во рамките на Виз Ер Скопски маратон го одбраа 31-ви март како идеален…
Повеќе
Хоби

Уметник ги претвора секојдневните предмети во надреални минијатурни светови

Светот на уметноста е како универзумот, без граници, особено бидејќи талентираните луѓе се се повеќе на број, а нивната креативност и фантазија немаат крај. Еден ваков талент ни доаѓа специфичен…
Повеќе
Хоби

15 креативни новогодишни декорации кои можат да се направат за помалку од 30 минути

Новогодишните празници внесуваат среќни и весели моменти во нашите семејства. За да биде атмосферата уште поубава потребно е соодветно да се украси домот. Иако новогодишните декорации можат да бидат скапи,…
Повеќе
Хоби

Сите ми се подсмеваа дека собирав најлонски кеси, но кога видоа што направив се изненадија

Техниката на плетење на најлонски кеси не се разликува од вообичаеното плетење, се разликува само конецот. За да направиме најлонски конец, потребно е да го исечеме најлонот како на сликата.…
Повеќе
Хоби

Хоби кое ќе ве врати во детството

За дамите кои водат активен живот, проследен со многу обврски, им советуваме да одвојат време кое ќе го посветат лично за себе и за свои креативни активности. Ова хоби не…
Повеќе
Хоби

Овие 5 Хобија нѐ прават попаметни!

Што правите во слободно време? Кога сте среќни, вашето хоби не е само забава, тоа исто така ја зголемува вашата интелигенција. Одите на кино, пливање, свирите на гитара ... Што…
Повеќе
Хоби

Сопругот и пријателките ѝ се смееле затоа што донела цел најлон камчиња од морето, но останале изненадени од резултатите!

Можеби несвесно сте колекционер на украсни салфетки, пакетчиња засладувачи, изгубени – најдени предмети, монети...  Ако се одлучите да продолжите со овие колекции тие можеби и ќе ве чинат пари, со…
Повеќе
Хоби

Домашно изработен сапун

Можеби се сеќавате како вашите баби правеле домашен сапун со свинска маст. Правењето на сапун е мошне едоставен процес при кој сами можете да ги изберете состојките кои ќе ги…
Повеќе
Хоби

Како да направите миризлива свеќа

Свеќите се одличен начин да се додаде светлина и топлина на собата и да се направи таа да изгледа посебно.  Со нив  домот добива свој карактер  и постојано мириса свежо. …
Повеќе
Хоби

Човек сам си направи масиче со аквариум и LED светилки

Со вистинската комбинација на креативност, планирање и вештина, луѓето можат да постигнат некои навистина неверојатни нешта. Таков е примерот со овој навистина восхитувачки „направи сам“ проект кој би бил украс…
Повеќе