Еве како сами дома лесно да исплетеме модерни калчинки

Со вишокот слободно време кое повеќе луѓе сега го имаат, затворени во домот, најдобриот начин е истото да се искористи квалитетно и притоа забавно. Токму за оваа цел, денес ви...

Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето! 16 јули светски ден на велосипедизмот

Робин Вилијамс на прашање од Wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до летањето“. Па затоа, денес, 16...

Уметник на неверојатен начин пресоздава легендарни филмски сцени на нивните вистински локации

Нурнете низ легендарните филмски сцени на нивните вистински локации, снимени низ цел...

Шминкерка ги користи нејзините усни како платно да создава ремек-дела инспирирани од популарните филмови

Интернетот и социјалните мрежи се полни со уметници кои создаваат уникатни дела, притоа користејќи ги нивните тела како платно. Но, оваа шминкерка работите ги однесе на многу повисоко...

81-годишна бабичка, без претходно ликовно образование, создава уникатна везена уметност

Инспиративната и креативна бабичка веќе има 9.000 следачи на социјалната мрежа...

Девојка ги оживува нашите омилени ликови, користејќи го нејзиниот извонреден талент

Замислете да ја имавте можноста да се претворите во вашиот омилен цртан или филмски лик? Кој ќе беше вашиот...

Труд кој одзема 30 часа: Везени уметнички дела инспирирани од легендарниот цртан филм

Габриела Мартинез е уметница која уште од 2015-та го започнала својот уметнички проект инспириран од најпознатиот американски цртан...

Наместо со фотоапарат, оваа девојка ги документира посетените дестинации на еден поинаков начин

Уште еден креативен ум кој ни докажува дека без уметничките души и уметноста светот би бил едно обично и досадно...

Талентирано девојче ги пресоздава фустаните на славните дами и нејзините креации ги засенуваат оригиналите

Можеме да замислиме дека се потребни многу пари и подготовки за фустаните на ѕвездите. Но, некои креативни умови го докажуваат спротивното. Запознајте ја Рајли, девојче од Австралија со извонреден...

Спиење, јадење чоколада и уште 10 секојдневни работи за кои всушност можете да бидете платени да ги правите

Стара поговорка вели: "Најди нешто што сакаш да го работиш и најди начин како да бидеш платен за тоа". Иако истата звучи како фантазија и малку невозможно во денешницата, сепак...

Авицена Женска трка се надминува себеси! Над 2.000 кандидатки ќе трчаат во името на хуманоста и спортот

Се ближи стартот на седмото издание на Авицена Женска трка. Годинава Сојузот на спортови на Град Скопје во рамките на Виз Ер Скопски маратон го одбраа 31-ви март како идеален...

Уметник ги претвора секојдневните предмети во надреални минијатурни светови

Светот на уметноста е како универзумот, без граници, особено бидејќи талентираните луѓе се се повеќе на број, а нивната креативност и фантазија немаат крај. Еден ваков талент ни доаѓа специфичен...

Оваа девојка прави неверојатни фустани од украсна новогодишна хартија

Сите сакаме кога новогодишните подароци се завиткани во интересна украсна хартија, но ретко кој помислил дека од украсната хартија може да се направи нешто комплицирано, како што се на пример...

15 креативни новогодишни декорации кои можат да се направат за помалку од 30 минути

Новогодишните празници внесуваат среќни и весели моменти во нашите семејства. За да биде атмосферата уште поубава потребно е соодветно да се украси домот. Иако новогодишните декорации можат да бидат скапи,...

Талентирана жена од Русија плете уникатни Божиќни кутриња

Елена од Јошкар-Ола, Русија, плете играчки и кукли за да ги красат најсветлите празници - Божиќ и Нова Година. И во нејзината приказна има малку магија. Таа е родена на...

Вториот живот на пластичните цевки

Еве неколку оригинални идеи како да направите столчиња за Вашите деца, како да се направите вазна за цвеќе, држач за фен, организатор за...

10 начини како да го организирате накитот

Секоја дама ќе се согласи дека накитот и модните додатоци завземаат голем дел од просторот, не поради својата големина, туку поради  фактот што најчесто и не се знае неговото идеално...

Ги претвора луѓето во ликови од цртан филм

Ксенија Вороничева е илустратор од Русија, која многу сака да црта луѓе. Својата ќерка, семејството и семејните односи ја инспирираат. Сака луѓето да ги претвора во ликови од цртан филм,...

Погледнете што направи овој човек во својот двор

Направете си сами нестандарден, удобен и пријатен кревет за Вашиот двор со природна трева. Следете ги...

Сите ми се подсмеваа дека собирав најлонски кеси, но кога видоа што направив се изненадија

Техниката на плетење на најлонски кеси не се разликува од вообичаеното плетење, се разликува само конецот. За да направиме најлонски конец, потребно е да го исечеме најлонот како на сликата....

Ви се истури кафе на хартија? Направете некое уметничко дело.

Јас сум илустратор сакам да цртам велосипеди и многу сакам кафе. Ми стана предизвик да правам велосипедски приказни од случајни капки кафе со додавање на мастило и акварел. Тоа е...

Хоби кое ќе ве врати во детството

За дамите кои водат активен живот, проследен со многу обврски, им советуваме да одвојат време кое ќе го посветат лично за себе и за свои креативни активности. Ова хоби не...

Овие 5 Хобија нѐ прават попаметни!

Што правите во слободно време? Кога сте среќни, вашето хоби не е само забава, тоа исто така ја зголемува вашата интелигенција. Одите на кино, пливање, свирите на гитара … Што...

Направете сами: Корпа за велигденски јајца од балон

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, ви претставуваме еден вид декорација за вашата трпеза.  Креативен начин како сами да изработите корпа за јајца од балон и тестенини. Потребно :...

Сопругот и пријателките ѝ се смееле затоа што донела цел најлон камчиња од морето, но останале изненадени од резултатите!

Можеби несвесно сте колекционер на украсни салфетки, пакетчиња засладувачи, изгубени – најдени предмети, монети…  Ако се одлучите да продолжите со овие колекции тие можеби и ќе ве чинат пари, со...

Домашно изработен сапун

Можеби се сеќавате како вашите баби правеле домашен сапун со свинска маст. Правењето на сапун е мошне едоставен процес при кој сами можете да ги изберете состојките кои ќе ги...

Како да направите миризлива свеќа

Свеќите се одличен начин да се додаде светлина и топлина на собата и да се направи таа да изгледа посебно.  Со нив  домот добива свој карактер  и постојано мириса свежо. ...

Овој човек самиот си направи уникатен мозаичен мијалник

Кога ќе си помислите на проект кој точно ќе ја отслика вашата вештина, креативност и умешност, слободно можеме да кажеме дека првата мисла нема да ви биде „мијалник“. Па, време...

Човек сам си направи масиче со аквариум и LED светилки

Со вистинската комбинација на креативност, планирање и вештина, луѓето можат да постигнат некои навистина неверојатни нешта. Таков е примерот со овој навистина восхитувачки „направи сам“ проект кој би бил украс...