Вкусно

Зедов 6 јајца и направив нешто од што гостите беа воодушевени, а на децата им беше забавно (видео)

Велигден е еден од најголемите и најубави празници. Домаќинките многу се трудат и на трпезата има секаква храна. Голем дел од нас сака да изненади со кулинарските способности. Ако сакате…
Повеќе
Вкусно

Вкусен карфиол со бешамел сос

Карфиолот е идеален како прилог на главно јадење, но овојпат ви предлагаме да го приготвите како главен оброк.   Во сад со вода поставете го карфиолот, претходно исчистен и искршен…
Повеќе
Вкусно

Кога ја правам сите доаѓаат кај нас на гости, нема човек на кој не му се допадна на вкус, сите ја обожаваат

Во нашето семејство подготвуваме торта од палачинки со фил од пилешко и печурки, но не ограничувајте се - можете да користите само печурки или пак некој сладок фил. Изборот е…
Повеќе
Вкусно

Брз и вкусен омлет со компири

Потребни состојки: 2 – 3 јајца 4- 5 средни компири Зачини: оригано, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1 час Се лупат компирите и се сечат…
Повеќе
Вкусно

Вкусни печени компири со додатоци

Потребни состојки: 6 големи компири додатоци по желба (кашкавал, сланина, кромид, печурки, зеленчук) 450мл. павлака за готвење Зачини: кари, вегета, мелен бибер, сол по желба Потребно време за подготовка: 1…
Повеќе
Вкусно

Бруки

Нека не ве лаже името. Со овој рецепт нема воопшто да се посрамите, напротив, сите ќе ги воодушевите. Името е изведено од англиските brownies и cookies - brookies - двата…
Повеќе
Вкусно

Плочки од житарки и јаболка

Како да направите едноставни и меки житни плочки. Имаат одличен вкус и е се прават неверојатно лесно. Потребни состојки: 3 шолји житарки со мед ¼ шолја печен лупен сончоглед ½…
Повеќе
Вкусно

Полнети печени компири

Потребни состојки 2 супени лажици маслиново масло 150 g  сецкана сланина 4 чешниња сецкан лук ½ лажиче мелен црн пипер ½ шолја бело вино 4 жолчки и четири јајца 1…
Повеќе