Борбата со лебарките има крај! Пригответе им ја оваа смртоносна смеса и тие засекогаш ќе исчезнат од вашиот дом

Доколку сте се соочиле со лебарки во вашиот дом, тогаш најверојатно веќе знаете колку упорни може да бидат тие ужасни инсекти, што не е ниту чудо дека според научните тврдења,...

Златни градинарски трикови: Како успешно да засадите и пресадите разни видови на зеленчуци

Марула, пченка, лук, домати, па дури и ананас, научете како успешно да засадите и пресадите разни видови на зеленчуци во домашни услови, давајќи им на растенијата совршена можност да родат...

Преку истражување, конечно е утврдено кои жени живеат најдолго и најсреќно

Истражувањето поткрепено од Хардварскиот институт за општо здравје, во склоп на женската болница во Бригам, САД, сега конечно откри кои жени живеат најдолго и...

20-те најлоши дизајни на кујни, кои се комбинација од лош вкус и урнебесни идеи

Храна, семејство и забава се трите зборови кои совршено ја опшуваат кујната, како една од најомилените простории во домот. При истите, семејството се зближува, насладувајќи се на вкусната приготвена...

Само 1 шише ви е потребно за да направите дизајнерски украси, за кои сите ќе ве прашуваат од каде сте ги купиле

Екологијата е од голема важност за нашата планета, при што денес ви откривме креативен начин како да ја зголемите вашата еколошка...

Средство од 2 состојки со кое масните дамки сами паѓаат од кујнските елементи, без да се оштети нивната површина

Секој од нас барем еднаш се прашувал како ефикасно и брзо да ја отстрани наталожената, со години, нечистотија пропратена со тврдокорни масни дамки од кујнските елементи, без притоа да го...

9 лесни правила како да ја разбудите орхидејата и да ја поттикнете да цвета во текот на целата година

Орхидеите се омилените домашни растенија на повеќето, поради нивната чудесна убавина и едноставна елеганција. Но, кога ова растение не цвета, тогаш е сè, но не и украс во...

Како да го употребиме ловоровиот лист за да ги исполниме нашите желби и да ја привлечеме среќата во домот

Древните Грци и Римјани, ловоровиот лист го сметале за волшебен, при што бил една од најчестата користена состојка при ритуалите, бидејќи верувале дека носи среќа и...

Го користиме секојдневно, а не сме ниту свесни дека можеби му штети на нашето здравје

Мирисот на чистата и свежо исперена облека е можеби омилената арома на повеќето од нас. Едноставно се чувствуваме пријатно додека се радуваме на свежината на нашата омилена...

„Еве како го вратив беспрекорниот изглед на белите алишта и чорапи: Без избелувач и без многу труд“

Снежно белите чорапи се толку совршени и елегантни, што им одговараат на сите, од деца до возрасни. Но, тие имаат еден недостаток, многу брзо се валкаат, а често и по...

35 корисни трикови како кампувањето да го претворите во вистинско пријатно искуство, без проблеми

Летото е најдоброто време за патување и прекрасни авантури во природа. Токму следното видео содржи супер корисни и практични трикови како едно кампување да го направите да биде вистинско пријатно...

25 извонредни трикови како пластичните шишиња да ги искористите на креативни начини за практични цели

Следното видео ги содржи можеби едни од најизвонредните трикови за домот, со кои на креативен начин, употребувајќи ги празните пластични шишиња, вашето секојдневние ќе стане многу попрактично, притоа и неверојатно...

7 добри причини зошто да не ги фрлате искинатите хулахопки

Често брзаме да ги исфрлиме старите и непотребно хулахопки, а всушност тие може да бидат корисни за многу работи во домот. Еве за што сè можете да ги...

Идилична викендичка сместена покрај езеро во Швајцарија, каде ќе го пронајдете својот мир и тишина

Сместена на брекот на езерото Турлересе во Швајцарија, оваа современа куќа е дело на архитектонската компанија „Вафаи“, а е соврешно наменета за  секое...

Брз и едноставен начин како да ја исчистите вашата машина за перење алишта

Следниот трик е брз и едноставен начин како да ја исчистите вашата машина за перење со помош на една природна состојка. Во продолжение откријте како тоа да го...

„Заборавив што е тоа жица за садови- Нанесуваш од смесата, оставаш да отстои 10 минути и бришеш. Сè започнува да блеска!“

Најверојатно секој дома од нас има одредени садови во кујнските кабинети, кои едноставно не можете да ги исчистите до нивен беспрекорен изглед, па дури и да ја користите жицата за...

„Шпоретот изгледаше како нов, благодарение на овие 3 домашни состојки“

По највкусното јадење, следува најнепријатниот дел- чистењето на шпоретот. Понекогаш истото изгледа невозможна мисија, а по часовното чистење шпоретот  не секогаш изгледа беспрекорно, како што сите ние би...

10-те најубави хотелски бањи ширум светот, кои оставаат без здив

Кога една бања се карактеризира со висок квалитет и е уредена по највисоки стандардни, луксуз и комфор на ниво, тогаш таа лесно може да прерасне во ваш личен спа...

25-те најдобри домашни декорации, со кои вашиот дом ќе изгледа совршено

Доколку отсекогаш сте мечтаеле вашиот дом да изгледа како оној во филмовите т.е истиот да го претворите во чудесно гнездо, тогаш следните неверојатни декорации се вистинскиот избор за...

Ефикасно ги отстранува масните дамки од облеката и уште 5 извонредни употреби на кредата

Постојат неколку работи, покрај основите, кои треба секогаш да ги има во една кујна. Според експертите, кредата е една од тие заборавени работи, кои задолжително треба да ги имаме во...

Што ли мислеле?: 20-те најлоши дизајни на ентериер, кои дефинитивно оставаат без зборови, но на погрешен начин

Венеса Ван Винкл по професија е агент за недвижности и со Интернет корисниците сакаше да сподели колку чудно и лошо се направени некои ентериери, а со тоа ги инспирираше и...

Еве зошто треба да запалите ловоров лист во вашиот дом

Доколку сакате вашиот дом секогаш да мириса свежо и чисто, а истовремено да го нема присуството на вештачките мириси, постојат бројни природни начини како тоа да го...

Домашни таблети на природна база со кои, за само неколку минути, ќе го вратите сјајот и свежината на вашата тоалетна школка

Најверојатно и на полиците во вашата бања, како и кај сите, стојат 2-3 производи за чистење на тоалетната школка и плочките. Дали некогаш сте го прочитале нивниот...

Го цедиме и го фрламе, а всушност токму тогаш можеме исцедениот лимон да го искористиме на 10 неверојатни начини

Придобивките од лимонот се бројни, бидејќи истиот чудесно делува за здравјето на организамот, но за денес ви откриваме на кои начини може да го искористите веќе исцедениот...

20 свежи и оригинални идеи за нетрадиционални прегради, кои ги одлично ги заменуваат класичните ѕидови во домот

Во модерниот ентериер, акцент се става на пространството, минимализамот, практичното искористување на просторот и светлината, која е особено важна за совршената и пријатна атмосфера во...

20 практични трикови за вашата бања, кои ќе ви бидат од голема помош во секојдневието

Чистата и совршено уредена бања со пријатна атмосфера е омиленото катче на речиси секој, особено на жените, кои претпочитаат да си прават бројни домашни третмани за...

9 видови на храна кои ги консумираме секојдневно, а не се тоа што мислиме дека се

Јагодите не се бобинки и белото чоколадо не е чоколадо. Следните факти може да звучат изненадувачки, но се сосема вистинити. Науката ги класифицира прехрамбените производи малку поинаку од тоа како...

10 неверојатни начини на кои можат да се употребат секојдневните производи за различни намени од нивната оригинална, а за кои малкумина знаат

Домот и кујната содржат многу повеќе тајни отколку што мислиме, а секојдневните производи може да ги употребиме на многу начини, не само на еден, како што тоа вообичаено го...

Зошто пчелите се од голема важност и што може да направиме за да го спречиме нивното исчезнување

Светската популација на пчелите се наоѓа под голема закана наскоро да исчезне од лицето на Земјата. Според експертите, доколку нивното исчезнување продолжи, тоа нема да значи само крај за овие...

22 одлични трикови, кои ќе го направат чистењето супер лесно и едноставно!

Иако повеќето луѓе, поради работните обврски во текот на неделата, го оставаат чистењето за викендот, сепак, не дозволувајте тие два дена да ви поминат во чистење, туку во одмор и...