Забава

Збогум ресторани, продавници, канцеларии?! Што сѐ може да им се забрани на Австралијците доколку одбијат да се вакцинираат?

Австралијците би можеле да добијат забрана за пристап во ресторани, продавници и канцеларии доколку одбијат да се вакцинираат против Ковид-19. Со новите акти на јавно здравство, државата и одделени територии…
Повеќе...
Гениталии

Менструални чашки: да или не?

Во последно време ги гледаме насекаде, сте слушнале ли за менструални чашки? Што е менструална чашка? Менструалната чашка е вид на производ за женска хигиена што може да се користи…
Повеќе...
Општо здравје

5 видови на храна кои го елиминираат никотинот од организамот – Одличен избор за пушачите и оние кои се откажале од цигарите

Сите сме многу свесни за негативниот ефект на цигарите и никотинот врз нашето тело. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го исчистите вашето тело…
Повеќе...
Вежби

Исправени за минута: Генијален трик со крпа кој го поправа лошото држење на телото за 60 секунди

Прекумерното седење пред компјутер и гледањето во мобилниот телефон најмногу влијае на вратот, рамената и горниот дел од грбот. Со текот на времето, позицијата на главата се менува и таа…
Повеќе...
Општо здравје

3-те скриени симптоми на ран дијабетес, на кои секој треба да обрати внимание

Симптомите на дијабетес тип 2 се појавуваат бавно, понекогаш дури и сосема незабележливо до самото дијагностицирање, но во исто време постојат одредени симптоми по кои може да го откриете дијабетесот…
Повеќе...
Општо здравје

4 фантастични причини зошто треба денот да го започнувате со 1 лажица маслиново масло

Повеќето од нас го користат маслиновото масло како состојка за готвење, но всушност пиењето на оваа состојка во чиста форма ќе ви донесе бројни неверојатни придобивки за вашето здравје и…
Повеќе...
Убавина

3-те најмоќни и најефикасни природни начини како брзо и лесно да се ослободите од дамките на лицето

Прекумереното производство на меланин е најчестата причина за појава на хиперпигентација. Тоа може да се случи по изложување на кожата на сончеви зраци или пак, бременост, кога хормоните доживеале промена.…
Повеќе...
Општо здравје

„5-те работи кои се случија откако престанав да консумирам млеко и млечни производи“

Основните придобивки за здравјето од консумирањето на млеко и млечни придобивки вклучуваат зајакнување на коските и забите и одржување на телесната маса. Ова е многу поважно за децата во развој,…
Повеќе...
Сетилни органи

Проблем со јазикот: Кои причини се кријат зад најчестите симптоми и кога да посетите лекар

Бројни проблеми можат да влијаат на вашиот јазик, како што се: Болка, рани, оток, промени во вкусот, промени во бојата, промени во текстурата. Истите често не се сериозни и може…
Повеќе...
Општо здравје

5 причини зошто имате бавен метаболизам и поради кои потајно се зголемува вашата тежина

Една од основните причини за наталожувањето на килограмите и ниската ефикасност на бројните диети лежи токму во бавниот метаболизам. Тајната на многу витки дами не е строгиот режим на исхрана…
Повеќе...