Депресија, ниска самодоверба, дебелеење, внатрешни топлотни бранови- виновник за сè е недостатокот на еден хормон. Еве како да го вратите истиот

Женското здравје е важна симбиоза од неколку фактори- возраста, грижата за себе, и последен, но најважен- хормонскиот...

6 видови на храна кои доведуваат до подуеност на лицето, следното утро по нивната консумација

Што и да правите, вашето лице секое утро изгледа дупло поради подуеност? Студени облоги и маските се добро решение. Но, најдобро е да се отстрани причината, отколку да се лечат...

3-неделен третман за целосно прочистување на телото и исфрлање на сите токсини со едноставен рецепт од кисело млеко и 1 тајна состојка

Во текот на целиот живот, човечкото обработува околу 100 тони храна и 40.000 литри течности. Според статистиката, во текот на тоа време, во цревата се акумулираат до 15 килограми вредни...

Еве како да дознаете дали имате паразити во вашето тело

Човечкото тело е навистина сложен систем. Уште од училиште, сите знаат дека нашето тело е составено нерви, коски и мускули. А воедно, билогоијата нè учи дека некои бактерии се од...

Однадвор , човек на 40-годишна возраст може да изгледа здраво, но во просек има 5 заболувања. Еве кои се тие

Дури и кога еден човек не е болен, откако ќе наполни 40 години, во просек има по 5 здравствени проблеми, кои возможно е да не се забележуваат...

Жените кои често ја практикуваат оваа активност, слабеат побрзо, според науката

Сите ќе се согласат дека бакнежите се бесценети. Истражувачите веруваат дека бакнувањето има многу повеќе придобивки, од само романтичното задоволсто, а придобивките се и повеќе од одлични за нашето...

12 видови на храна кои може да му наштетат на нашиот организам, доколку ги консумираме во погрешно време од денот

Статистиките покажуваат дека денес ние консумираме 20% повеќе калории, отколку нашите претци. И иако повеќето луѓе се трудат да одржуваат правилен и здрав начин на исхрана, сепак тоа може да...

Едноставен домашен напиток кој го прочистува црниот дроб од токсини

Како да го заштитите вашиот црн дроб? Тоа најлесно може да го направите со неговата детоксификација, која ќе го заштити овој орган од сериозни здравствени...

10 видови на кисела храна кои најверојатно вашето тело мрази што ги консумирате

Понекогаш дури и некоја обична, сосема вообичаена храна не е многу безбедна за консумирање. Шолја црн чај или преголем внес на омиленото сирење, понекогаш може да го наздразнат вашиот...

14 знаци со кое вашето тело ве алармира дека нивото на шеќери во крвта е доста високо

Милиони луѓе ширум светот страдаат од шеќерната болест. Но, луѓето со дијабетес не се единствените кои треба да се се грижат за нивото на шеќери во...

„Ме фати дископатија и ништо не помагаше! Добро е што во бањата ми кажаа за овој чудесен домашен мелем!“

Доколку страдате од дископатија, лумбаго, ишијас, тогаш следниот нетрадиционален метод за справување со овој вид на болки, е вистинскиот за...

5 видови на храна кои го нарушуваат либидото и ја намалуваат желбата за интимни односи

Речиси сите луѓе слушнале за видовите храни кои може да послужат како афродизијак. Но, постојат и такви видови кои сериозно може да му наштетат на вашиот сексуален...

Ова природно домашно масло ефикасно го решава проблемот со проширените вени и успешно се бори и против мигрената

Скоро сите луѓе знаат за овој природен зачин, кој е особено популарен во нашата кујна, но многу малку луѓе всушност знаат за чудесните и лековити својства на истиот, кој е...

5 испитани и докажани средства кои извонредно и ефикасно се справуваат со испотените пазуви и мирисот на потта

Мокрите испотени пазуви и непријатниот мирис се кошмар на секој човек. Но, без грижи! За секој проблем постои решение, па така и за...

13 промени кои ќе му се случат на вашето тело, доколку започнете да консумирате по 1 краставица дневно

Дури уште од античко време, краставиците биле најкористената состојка во Индија, за целите на алтернативната...

5 важни факти, кои секој што пие кафе, треба да ги знае за истото

Повеќето луѓе од прва рака знаат каква е завсноста од овој ароматичен напиток, а шолја топло кафе е утринска рутина за скоро секој возрасен...

Подуеност и уште 5 тивки симптоми на рак на дебелото црево, кои никако не смеат да бидат занемарени

Ракот на дебелото црево или колоректален рак го напаѓа дебелото црево, а подоцна метастазира т.е се проширува и во останатите делови од...

9-годишно момче кое спиело 18 часа на ден, ја добило својата дијагноза дури по една година

Барон Андервуд еден ден се вратил дома, откако ноќта ја поминал кај свое другарче и одеднаш почуствувал дека мора да спие. Момчето започнало да спие по неверојатни 18 часа...

Дејствува веднаш по првата употреба: Руска крема против болки во зглобовите

Повеќето луѓе се запознаени со непријатното и болно чувство кое од време на време или почесто знае да се појави во зглобовите т.е во колената, на рамената и...

„Ги предупредив сите дома, да не ги фрлаат овие семки- Бесплатната и најдобра превенција против рак“

Сочните и слатки плодови на кајсијата сите ги консумираат со задоволство, од деца до возрасни. Пријатната боја, силниот мирис и деликатесниот вкус ја прават кајсијата совршен избор во многу десерти,...

Потопете ги нозете во оваа смеса и засекогаш ослободете се од непријатните габички

Габичните инфекции на ноктите покрај последиците по здравјето, резултира и со непријатни последици во однос на надворешниот...

5 заболувања кои ќе ги спречите со консумирање на само 1 шолја кафе на ден

Човештвото консумира до 2 милијарди шолји кафе секојдневно. Пресметано, тоа значи 4 килограми кафе годишно за секоја личност. Општата тенеднција е дека употребата на кафето во светот непрекинато...

Овој природен напиток го чисти телото од токсични материи. Неговата подготовка ќе ви одземе само 2 минути, а неговото дејство е за цел живот!

Следниот напитокот за детоксикација, ја има способноста да го прочисти телото и да ги отстрани сите токсични материи кои се наоѓаат во...

7 видови на храна, кои треба да ги консумирате по 40-та година, доколку сакате да бидете здрави и полни со енергија

Навикнати сме да се грижиме за надворешниот изглед, косата и фигурата, при што често забораваме дека здравјето и убавината започнуваат од...

„Не сте дебели, но имате подуен стомак“: Природен моќен еликсир со кој ќе го решите проблемот за буквално една ноќ

Можеби и не сте свесни дека во вашиот организам демнее хеликобактер пилори- сприалните видови на бактерии, кои надразнуваат различни делови од стомакот и дванаестпалечното...

Бојата на урината открива многу за вашето здравје: Розева може да биде индикатор за рак, а кафеавата- проблеми со бубрезите

Мокрењето е сосема нормална и природна потреба и начин на кој нашето тело го исфрла вишокот течности од организамот. Но, ретко кога навистина го слушаме „гласот“ на урината, а таа...

7 здравствени проблеми, за чие лекување 1 банана е многу поефикасна од лекарства

Бананите важат за омиленото овошје во текот на зимскиот период, а нивниот неодливо сладок вкус не е единственото волшебно својство што го...

7 физички знаци кои покажуваат дека сте под стрес, многу повеќе отколку што мислите

Човечкото тело е чудесно. Не само што може да издржи огромна болка, само од себе да оздрави и да произведува милиони клетки секојдневно, исто така може да детектира кога личноста...

„Веќе не можев да клекнам од болки во колената, но сосетката ми даде од ова домашно масло и за 15 минути болката исчезна!“

Специјалистите велат дека голем е бројот на луѓе кои страдаат од болка во зглобовите, грбот, колената, нозете и...

Хормоните кои ја контролираат нашата тежина и нè спречуваат да ослабнеме: Еве како правилно да ги балансираме

Многумина сметаат дека за ослободување од вишокот килограми, доволна е правилната исхрана и зголемување на физичката активност. Но, не е се под наша контрола, како што е случајот со...