Каде се најголемите „валканици“? Европски земји каде што е потребна храброст да се оди во јавен тоалет

По целодневно шетање низ градот, чистиот тоалет може да биде пријатен како чаша ладно пиво, доволно простор да се испружите на две седишта во автобусот или некоја

Скопјани оваа сабота ќе вежбаат јога за хуманитарни цели и ве покануваат на дружба во Градски парк

Оваа сабота на 18.09 инструкторките од јога училиштето Инсајд Јога организираат хуманитарен настан во Скопје. Во склоп со настанот се организираат две работилници

Интересни професии кои навистина постојат и ќе ве натераат да размислите да дадете отказ од вашето моментално работно место

Многумина од нас веројатно велат дека работиме за да живееме, а не живееме за да работиме. И нема ништо лошо во тоа, треба да имате пари за да ги потрошите во

Што се случува со вашето тело кога постојано го притискате копчето за одложување на алармот

Поминуваме 3,5 месеци од животот притискајќи го копчето за одложување на алармот. Ако го правите тоа само понекогаш нема да влијае на вас, но редовното одложување на

„Таа е она за што се молевме“, пожарникар го посвои истото бебе што го донесе на овој свет 

Велат дека во животот ништо не е случајно. Ако е така, приказната во оваа статија може да се смета за судбина. Животот ги спои Марк Хаден и неговата ќерка, и нивната

8 корисни работи што сите треба да ги носиме со нас во случај да се најдеме во опасна ситуација

Склони сме да мислиме дека може да се случи нешто лошо, но не сакаме да преземеме мерки да го спречиме тоа. Подобро е да го минимизирате ризикот и секогаш можете да

Работи што се случуваат само во Европа што го прават „стариот континент“ различен од останатите

Замислете 746 милиони луѓе кои живеат во 50 (+6) земји, зборуваат 24 (официјални) јазици на континент кој се протега на површина од 10.180.000 км2. Да, зборуваме за Европа.

Мажите даваат искрени одговори за она што не го знаеле за жените додека не почнале да живеат со нив

Излезе дека сликата на мажите за тоа какви се жените кога никој не ги гледа е многу далеку од вистината. Можеме да ги обвиниме социјалните медиуми за сликата која

Неверојатна приказна за човекот што се движеше на жица помеѓу кулите близначки

Кулите близначки најчесто се паметат по нападите на 11 септември, но во три децении што ги минаа доминирајќи го хоризонтот на Њујорк, тие служеа како центар на многу

Птичјата перспектива секогаш воодушевува: Еве ги најдобрите фотографии направени со дрон за 2021 година

Овие неверојатни фотографии се најдобрите за 2021 година, а и самите ќе видите зошто. Без разлика дали станува збор за фотографија од архитектура, животински свет

Кога е тешко да резервираш ресторан за свадба треба да станеш креативен како овие нуркачи

Една од првите подводни свадби се одржа во Велика Британија. Лиза Хугинс и Крис Џексон станаа сопруг и сопруга во средата, 8 септември, во авантуристичкиот центар

95-годишна баба и нејзиниот внук го освоија интернетот со нивните уникатни костими

Сите баби и дедовци се различни, некои можеби уживаат да пијат чај и да се сеќаваат на старите добри времиња, додека други претпочитаат да шетаат и да патуваат,

Ако постои Нобелова награда за генијални трикови, овие луѓе се први кои ќе ја добијат

Ако се плашите да го изгубите клучот додека трчате, само врзете го со врвката од патиките, наместо да го чувате во џеб. Овие и други трикови ќе ви го олеснат животот,

Приказната за најстарата личност во светот која го запознала уметникот Винсент Ван Гог и не ѝ се допаднал

Во англискиот речник постои зборот „centenarian“, тоа е личност која живее 100 или повеќе години. Џеан Калмент беше една од тие луѓе. Достигнувањето на оваа возраст е

Луѓето не можат да поверуваат на фотографиите од апокалиптичните поплави во Њујорк, градот прогласи вонредна состојба

Вонредна состојба е прогласена во Њујорк по тропската бура Ида што го зафати градот. Рекордните врнежи предизвикаа поплави низ градот, што доведе до тоа

Објавени се финалистите за наградите за најкомичната фотографија на диви животни и тие се спектакуларни

Објавени се финалистите за наградата за најкомична фотографија од дивиот свет, и како и секогаш, сликите не разочаруваат. Уникатните фотографии ги насмевнуваат

Трендови од 90 -тите години што мислевме дека се исчезнати засекогаш, но продолжуваат да се враќаат

Ако сте биле родени пред 90 -тите, веројатно сте станале жртви на барем неколку модни трендови од оваа ера. Сина и светкава сенка за очи, исцртани усни, преголеми