Интернетот и социјалните мрежи се полни со уметници кои создаваат уникатни дела, притоа користејќи ги нивните тела како платно. Но, оваа шминкерка работите ги однесе на многу повисоко ниво!

Рајан Кели е шминкерка со полно работно време, од Мериленд и воедно е сопственик на компанијата за шминки, Бленд Мејкап Артистри.

Таа своите шминкерски способности ги развива и вежба веќе 4 години, а денес со 77.000 следачи на Инстаграм, уметницата плени со нејзиниот надреален талент!

Еве како изгледаат дел од нејзините ремек-дела инспирирани од популарните и наши омилени филмови:

1. „Боемска рапсодија“

2. „Фантастични ѕверки и каде да се најдат“

3. „Форест Гамп“

4. „Ѕвездата е родена“

5. „Хари Потер“

6. „Игра на тронови“

7. „Дедпул“

8. „Игра на тронови“

9. „Бележникот“

10. „Одред на самоубијци“

11. „Аквамен“

12. „Сам дома“

13. „Кутија за птици“

14. „Игра на тронови“

15. „Тоа“

16. „Симпсонови“

17. „Малата сирена“

18. „Злобната вештерка“

19. „Фантомот на операта“

Уметницата исто така за инспирација ги зема и култните личности од популарната култура:

20. Мерлин Монро

21. Битлси