Култура и уметност

Минијатурен град за хрчаци

Овие мали прекрасни животни - живеат во мал град, со рачно изработени детали. Целиот град е создаден од ситни детали во текот на работни часа. Создаден е за семејството на…
Повеќе
Култура и уметност

Вистината зад совршените фотографии

Дали некогаш сте се запрашале колку креативност е потребна за совршена фотографија? Одговорот е: многу! Оваа галерија дефинитивно ќе Ве воодушеви со генијалноста на фотографите и ќе Ви покаже дека…
Повеќе
Култура и уметност

Најдобрите свадбени фотосесии во светот

Многу парови сакаат да ја прослават свадбатасо импресивна фотосесија, но малку имаат можност да работат со исклучително добри фотографи. Паровите во нашата галерија сепак ја имале таа среќа. Во овогодинешниот…
Повеќе
Култура и уметност

Вселенски накит

Рускиот уметник Марина Берулава, ја пресликува длабочината на вселената во прекрасен накит. Гледајќи го ова парче накит, ќе се чувствувате како да гледате во далечните ѕвезди и магливото треперењето во…
Повеќе
Култура и уметност

Уметност или вандализам?

Мистериозни цветни аранжмани се појавуваат во целиот Менхетен во текот на последните неколку месеци. Тротоари, канти за отпадоци, статуи и јавните плоштади се главните цели на оваа герилска кампања. Цветниот…
Повеќе
Култура и уметност

Како да направите прекрасни фотографии од патувањето без да ја напуштите Вашата соба

Фотографот Ватсал Катрија ги создаде овие минијатурни пејзажи, во своето студио, со помош на стари картони, гипс, стиропор плочи, весници и акрилни бои. Креирањето на собата е многу важно, а…
Повеќе
Култура и уметност

Дигитална уметност, која ја покажува напнатоста во човечкото тело

Сликарството и камерата се совршена алатка за бескрајно експериментирање. Длабоко инспирирана од флората и нејзините комплексни форми, Марсела Боливар со помош на скенер почна да ги спојува своите цртежи со…
Повеќе
Култура и уметност

Облека која одговара на околината

Облеката на Мишел во 2013 година случајно одговарала на околината. Девојката има завршено историја на уметност и одсекогаш ја сака модата, па тоа и дозволило да ги комбинира двете. Предизвикот…
Повеќе
Дом и градина

Рај за очите: 15 раскошни дрвja

Дрвјата имаат посебна убавина, раскошни кошници прекриени со широка палета на бои и мириси. Одвоивме 15 дрвја од светот кои пленат со неверојатна природна убавина. Канада Јапонија Бука прекриена со…
Повеќе