Убавина

Џенифер Лопез ја избриша новогодишната шминка пред фановите и им покажа како навистина изгледа

Веднаш откако заврши со прекрасна изведба по повод новогодишната ноќ, наместо веднаш да ги отвори подароците, славната пејачка реши годината да ја започне на малку поинаков начин. Џенифер Лопез одлучи…
Повеќе
Култура и уметност

7 ситуации во кои принцезата Дијана ги прекрши кралските родителски правила

Покојната принцеза Дијана e најмногу позната по тоа што беше бунтовна, но сепак инспиративна фигура во британското кралско семејство. Се вели дека таа прекршила повеќе кралски протоколи отколку што можеме…
Повеќе
Култура и уметност

Селма Хајек ја сподели првата фотографија за 2021 година и ги покажа стомачните на 54 години

Селма Хајек дефинитивно знае како да ја започне новата година на најдобар можен начин! Славната американска актерка ги почести фановите објавувајќи фотографија од нејзиниот луксузен одмор во атрактивен костим за…
Повеќе
Култура и уметност

Дали вашето дете е родено во јануари или февруари? Тогаш го очекува необична судбина

Родендените во текот на јануари и февруари можеби и носат свои недостатоци. Многумина се уморни по празниците, лошо стојат со финансиите и веќе подарувале и добивале подароци. Студеното време исто…
Повеќе
Култура и уметност

Почина најдебелото дете на светот

Во Кабардино-Балкaрија, која влегува во составот на руската федерација, на 21-годишна возраст почина Џамбулат Хатохов. Во 2003-та година, тој влезе во Гинисовата книга на рекордите како најдебелото дете на светот.…
Повеќе
Култура и уметност

Девојче од Шпанија со Даунов синдром докажува дека секој сон е возможен ако сте навистина талентирани

Обично велат ако имате вистински сон, тој ќе се оствари без оглед на сè, а токму шпанската манекенка Маријан Авила го докажува тоа. Ова мало девојче со Даунов синдром го…
Повеќе
Култура и уметност

11 ѕвезди, кои откако ќе ја отстранат шминката, изгледаат едноставно непрепознатливо!

Фановите се навикнати да ги гледаат нивните омилени славни ѕвезди со шминка, средени и гламурозни, бидејќи за многу ѕвезди, токму нивниот надворешен изглед е нивното богатство. Но, погледнете како изгледаат…
Повеќе
Култура и уметност

Денес одбележуваме 100 години од смртта на Марко Цепенков, најзначајниот собирач на народни умотворби

Со напишани над 5500 поговорки, 150 песни, 800 приказни и уште голем број на други литературни дела и кој притоа важи за најголем собирач на народни умотворби, Марко Цепенков несомнено…
Повеќе
Култура и уметност

Еве што значи да се има постар брат во животот: 7-годишното момче се жртвувало за да си ја спаси сестричката од пожарот

Храброtо, 7-годишно момче од Тенеси, САД изврши неверојатен херојски чин качувајќи се низ прозорецот на неговата куќа што гореше за да ја спаси својата помала сестра. Петчленото семејство Дејвидсон беше…
Повеќе
Култура и уметност

34 супер идеи за новогодишни честитки кои лесно може сами да ги направиме и да ги воодушевиме најблиските!

Остана уште сосема малку време до новата година, а можеби поради бројните обврски или ограничениот домашен буџет најчесто не сме во можност да им купиме подароци на најблиските, но без…
Повеќе
Култура и уметност

Селин Дион сподели ретка фотографија од нејзините тројца синови, во исти божиќни пижами

Една од омилените традиции за Божиќ на многу славни личности ширум светот е токму носењето на исти пижами со останатите членови од семејството. На оваа празиччна традиција не одолеа ниту…
Повеќе
Култура и уметност

„На Божиќ станувам во 5 часот наутро, готвам и чистам до 22 часот навечер, а мојот сопруг за тоа време игра компјутерски игри!“

42-годишната Трејси Шепард од Есекс, Англија, на својот Фејсбук, открива како го поминува секој Божиќ, детално опишувајќи го целиот празничен ден, а нејзината приказна предизвика бурни реакции меѓу Интернет корисниците.…
Повеќе
Култура и уметност

24-годишен зависник од кокаин открива како го искористи карантинот за да ја победи зависноста

Еден зависник од кокаин, чијашто зависноста од дрогата го направи да се чувствува „безвреден“ и притоа поради истата се обиде да се самоубие, сега раскажува како како го искористи карантинот…
Повеќе
Култура и уметност

Оваа фотографија од пингвини како се гушкаат со поглед кон Мелбурн е избрана за најдобра за 2020, а причината е трогателната приказна позади неа

Фотографија на која двајца пингвини се гушкаат додека ги гледаат прекрасните светла на хоризонтот во Мелбурн е добитник на меѓународна награда откако фотографот откри дека зад истата стои трогателната приказна…
Повеќе
Култура и уметност

15 генијални идеи за новогодишни подароци со кои дефинитивно ќе ги оставите сите без зборови!

Воодушевете ги вашите најблиски, роднините и пријателите со следните генијални и извонредно практични идеи за новогодишни подароци, односно идеи како креативно и оригинално да го завиткате подарокот, на што ретко…
Повеќе
Култура и уметност

Прекрасната 45-годишна госпоѓа од Москва сакала само да си ги зголеми градите, но по анестезијата се разбудила со позадина како Кардашијан

45-годишна мајка на три деца, Љубов Лауфер, од Москва, прво решила да се ослободи од имплантите што ги ставила пред седум години, заради обесените гради. Операцијата била успешна, но тогаш…
Повеќе
Култура и уметност

Секој се гледа себе си поинаку од тоа како другите го гледаат, а еве и зошто!

Не секој изгледа во реалниот живот како на својата фотографија, а Интернет корисниците се веројатно луѓе кои најмногу се соочиле со оваа вистина. Всушност, постојат бројни приказни на на социјалните…
Повеќе
Култура и уметност

Чисто за споредба: 13 навики на Финците кои покажуваат колку се поразлични од нас

Бидејќи деновиве е актуелно да се споредуваме со Финска, поради скандалот со воведување на таканаречен фински модел на образование кај нас, интересно е да погледнеме каков народ се Финците. 1.…
Повеќе
Култура и уметност

Направивме споредба како изгледаат ликовите од 17 легендарни серии во нивната прва и последна епизода

Кога долго ја гледаме нашата омилена серија (бидејќи повеќето од нив се снимаат со години, па дури и децении), почнуваме да се навикнуваме на ликовите и не го забележуваме начинот…
Повеќе
Култура и уметност

„Клинец од распнувањето на Христос“ е пронајден во кутија во тајна просторија во чешки манастир

Непроценливи христијански мошти се откриени во тајна просторија на еден манастир, кој наводно вклучува клинец што бил користен при распнувањето на Исус Христос. Археолозите кои работеле во манастирот Милевско во…
Повеќе
Родители

Синот на најубавиот маж на светот го надмина и својот татко со убавината

Омар Боркан Ал Гала е модел, поет и актер кој стекна светска популарност благодарение на неговиот неверојатно атрактивен надворешен изглед. Тој заслужено ја освои титулата за „Најубавиот маж на планетата“,…
Повеќе
Родители

Жена го фрли своето новороденче преку прозорецот – Причината е и повеќе од тажна!

21-годишната Шелби Ен Картер, од малиот американски град Илиноис беше пресреќна кога ја роди својата прекрасна ќерка по име Кијана. Но, по одреден период, само по еден ден од роденденот…
Повеќе
Дом и градина

12 прекрасни идеи како да ја украсите трпезата за време на празниците

Од минималистичка т.е едноставна и елегантна идеја за трпеза во бела боја до лукзен и гламурозен изглед во црвени и златни тонови со раскошни декоративни елементи...Следните 12 прекрасни идеи како…
Повеќе