16 примери за добри манири кои докажуваат дека сте вистинска дама

Во средниот век, жените на британските господари ја носеле титулата „дами“. Во денешниот свет, овој збор има пошироко значење. Дама во сегашниот свет е жена која може да се однесува пристојно во секоја ситуација, без разлика дали станува збор за средба со стар пријател или настан во елитно друштво.

Луѓето се вртат кога ќе помине и ја гледаат со стравопочит, па дури и најстрашните циници и скептици не можат да не ја пофалат. Секако, вистинските дами имаат мали тајни кои им помагаат секогаш да останат на врвот. На крајот на краиштата, дамата е жена што командува и дава почит, во рамките на разумот.

Во продолжение ви откриваме 16 примери кои укажуваат дека сте вистинска дама / сте во друштво на вистинска дама:

 • Една дама може да прифати комплименти, знае дека е достојна за убави зборови и секогаш ќе одговара со благодарност (кратко „Благодарам!“ e сосема доволно) и пристојна насмевка. Таа во никој случај нема да започне здодевен разговор и да ги побие или оправда пофалбите – тоа може да го засрами лицето кое го дава комплиментот.
 • Едно од главните правила е да погледнете во очите на личноста со која разговарате – без разлика дали тоа е ваш познаник, роднина, дете, возрасен, келнер или шеф. Неприфатливо е да го насочите вашот поглед кон ѕидот, нечија вратоврска или чевлите на други луѓе за време на разговорот. Одблизу погледот во очите ќе покаже дека таа е насочена кон овој разговор, не е расеана од други работи и со тоа не дозволува непочитување кон личноста со која разговара.
 • Научете ги правила за правилно поздравување, како што е поклонување или благо свиткување на колената кога е соодветно. Главното правило што треба да се има предвид – Во секојдневниот живот, надвор од работата, помладата генерација треба прво да ја поздрави постарата. Кога станува збор за рамките на хиерархијата на работа, лицето со повисока позиција треба прво да ги поздрави на своите подредени, без оглед на нивната возраст.

 • Кога седи на стол или во фотелја, една дама или ја става раката една над друга или ги држи рацете „како заклучени“.
 • Друго важно правило што го следи дамата и кое никогаш нема да го прекрши е да внимава на нејзиното држење – и во јавност и кога е сама. Исправените грб и рамена се нејзин клучен фактор а во секоја ситуација. Исто така, правилното држење придонесува за подобро здравје на многу внатрешни органи, не само на ‘рбетот.
 • Дамата може да ги контролира своите емоции. Нема да широко отворени изненадени очи, ниту пак ќе видите гримаси на омраза и лутина. Насмевка од едното уво до другото исто така не е нешто што ќе видите на вистинската дама. Таа секогаш има во предвид дека треба да ги контролира нејзините емоции: Ако е крајно огорчена, може малку да се намурти. Ако е супер изненадена, може малку да ги крене веѓите и да ги покаже своите чувства со очите. Дамата е секогаш собрана и смирена, додека нејзиното лице и гестови се прецизни и умерени.
 • Нејзините лични граници се свети за неа. Прекршувањето на истите (лични и физички), не само што ќе биде невозможно да се игнорира, туку воопшто нема да биде лесно. Дамата не толерира занемарување или грубост кон себе и знае како учтиво да возврати на непријатната личност со која комуницира и која можеби без дозвола, си дава себеси да ја допира дамата, за коса или за рамо. Дамта смета дека нема потреба да се расправа или да влегува во конфликт, неколку соодветни фрази со умерен мирен тон се доволни за личноста која ја омаловажува да почувствува дека ја преминала границата.
 • Брзањето и вознемиреноста се знаци на неконтролирани емоци и мисли. Една дама нема да си дозволи да ја тресе ногата, да ја допира масата или да нервозно да ја допира својата коса. Овие знаци во однесувањето откриваат дека личноста буквално не може да се контролира себеси. За дамата, важно е да си покаже себе си и на сите други дека е олицетворение на смиреност, достоинство и трпеливост.

 • Салфетка земена од масата треба да се стави во скутот, да се свитка на половина за време на ручекот и да ја одвиткате за време на вечерата.
 • Не е забрането да се ставаат лактите на масата. Главната работа што треба да се има на ум е дека тоа може да се направи пред оброкот или во паузи помеѓу оброците.
 • Нанесувањето парфем на кожата е личен избор и треба да се направи кога сте сами. Подобро е да се нанесува парфем на 2 места каде што крвните садови се наоѓаат близу до кожата – зглобовите, лактите, центарот на градниот кош и слепоочниците. Исто така е важно да се запамети главното правило – сè е добро кога е во умерени количини. Исто така, имајте на ум „правилото на истегната рака“, што вели дека аромата на вашиот парфем не треба да се чувствува премногу освен растојанието на вашата истегната рака.
 • Шминката на една дама има за цел да ја подобри нејзината природна убавина, а не да „нацрта“ ново лице над старото. Шминкерот на принцезата Дијана препорачува да се држиме до природните нијанси и да обратиме посебно внимание на тенот на кожата.

 • Подобро е да избегнете споменување на имиња на луѓе и места, вклучително и адреси и да се ограничите споделувајќи општи информации без детали. На пример, „Бев во кафулето „Ентре“ со мојата пријателка Рејчел“, треба да се замени со: „Бевме на ручек во едно кафуле“. Списокот на непожелни теми исто така вклучува здравје, политика и религија.
 • При посета на нова земја, подобро е да се облекувате во неутрален стил и да внимавате да се покриени колената, лактите и клучните коски. За да разберете кој стил е прифатлив во одредена земја, погледнете го нивниот традиционален и вообичаен начин на облекување. Кога комуницирате со локалното население, внимавајте на изборот на теми за разговор и запомнете ги спецификите на локалната култура – на пример, подобро е да не го фалите кинескиот чај во Јапонија.
 • Подобро е да носите минимална количина шминка кога одите на шопинг и целосно да го отстраните карминот. Така ќе го исклучите ризикот од влакање на облеката додека ја облекувате.

 • Ако патувате со авион и некој се однесува несоодветно во истиот и предизвикува непријатност за вас или за оние што ве опкружуваат, информирајте ја стјуардесата за тоа. Тие имаат протокол за оваа ситуација и се одговорни за секоја ситуација во авионот. Затоа е подобро да комуницирате преку нив.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *