15 луѓе кои конечно успеаја да ја видат убавината во себе, која долго време ја игнорираа

Многу луѓе се гледаат себеси низ призмата на туѓите коментари и стереотипи. Затоа е прекрасно кога некоја личност ќе ги остави овие негативни зборови зад себе и ќе започне да се сака себеси бидејќи секој е убав благодарение на својата насмевка и искрата во неговите очи.

Следнтие херои поминаа долго години незадоволни од својот изглед сè додека конечно сфатија дека нивното тело е најдоброто нешто што го имаат. Некои од нив мораа да се потрудат, додека други само ја исправија кадравата коса, се погледнаа во огледало и се насмевнаа.

Прочитајте ги во кратки црти нивните приказни:

1. „Ја исправував косата 11 години, што придонесе истата да стане безживотна, сува и здодевна. Започнав да ја носам косата сосема природна и таа како буквално да оживеа!“

2. „Денес ја променив косата и се нашминкав и по прв пат се чувствувам убаво!“

3. „Направив голем чекор и ја исеков косата. 5 години откако сум зрела личност и дури сега научив правилно да се грижам за себеси себе.“

4. „Од борба со нарушување во исхраната до интензивно вежбање. Зголемувањето на тежината може да биде прилично забавно!“

5. „Конечно можам да кажам дека навистина сè е возможно!“

6. „Бев малтретиран во поголемиот дел од средното училиште затоа што имав „емо“ коса и се облекував во црно. Научив да имам поголема самодоверба, научив да се облекувам убаво, почнав да одам во теретана секој ден и што е најважно, да научам да не ми е грижа што ќе каже некој“

7. „Горда сум на себе за она што го постигнав и благодарна сум на моето тело за сето она што го прави за мене. Но, дури и ако мојата тежина не беше променета, не би дозволила да бидам тажна.“

8. „Фотографијата лево е направена пред една година. Се чувствував непријатно и депресивно. Последните месеци научив да се сакам безусловно, што за мене значи многу повеќе од 47 килограми“

9. „Со години имав проблеми со самодовербата и изгледот, но мислам дека конечно почнувам да се за вљубувам во себе“

10. „2 години напредок, јас сум многу поздрава и посреќна“

11. „Денес сум посреќна и поздрава“

12. „Ја зголемив тежината и спасив кученце“

13. „Отидов од XS до М. Многу сум горда на себе.“

14. „Можев да бидам во подобра форма, но горд сум што можам да кажам дека се опоравив од скоро 10-годишно нарушување во исхраната. Здравото тело доаѓа во многу форми.“

15. „Изгубена тежина, а добиена самодоверба! После 3 години, целосно се опоравив од булимија! “

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *