Еве што значи да се има постар брат во животот: 7-годишното момче се жртвувало за да си ја спаси сестричката од пожарот

Храброtо, 7-годишно момче од Тенеси, САД изврши неверојатен херојски чин качувајќи се низ прозорецот на неговата куќа што гореше за да ја спаси својата помала сестра.

Петчленото семејство Дејвидсон беше во кревет и спиеше кога на 8 декември избувна пожарот во нивниот дом во Њу Тазевел, Тенеси. Околу 23.30 часот, Никол Дејвидсон се разбуди од мирисот на чад во куќата и, за само неколку минути, целата куќата беше зафатена од пламен.

Таа и сопругот Крис Дејвидсон, двајцата поранешни пожарникари, дејствуваа брзо, а Крис користеше апарат за гаснење пожар за да помогне на Никол да добие доволно време за да ги земе сите своите деца „Ги фатив момчињата затоа што беа најблиску до огнот“- вели рече Никол за нејзините два сина, 7-годишнио Илај и 2-годишниот Илајџа.

Никол не беше во можност да стигне до спалната соба во која спиеше нивната ќерка, 22-месечната Ерин. Откако излегоа од куќата заедно со двајцата синови, Крис го крена Илај до прозорецот на спалната соба каде спиеше Ерин, за да може младото момче да ја спаси неговата помала сестра.

Веднаш штом влезе во опожарениот дом, Илај ја грабна Ерин од креветчето, ја подаде низ прозорецот и потоа самиот успешно избега од пламенот.

„Тато го разби прозорецот и тогаш реков:„ Не можам да го сторам тоа “, двапати дури го реков тоа, а потоа реков:„ Ја спасив тато!“- вели Илај. Тој додава: „Бев исплашен, но не сакав да умре сестра ми“.

Крис изјави дека  „чадот и огнот биле толку густи“ што немаше начин како да се стигне до Ерин од внатрешноста на куќата. Несреќното семејство раскажува дека изгубиле сè, бидејќи во таа куќа се наоѓале буквално сите нивни работи. Откако веста брзо се прошири, семејството доби многу донации, за кои се бескрајно благодарни.

За нивниот мал херој велат дека сега можеби сè уште мал за да биде свесен колку големо и херојско дело направи со тоа што го спаси животот на неговата помала сестра.

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *