Чисто за споредба: 13 навики на Финците кои покажуваат колку се поразлични од нас

Бидејќи деновиве е актуелно да се споредуваме со Финска, поради скандалот со воведување на таканаречен фински модел на образование кај нас, интересно е да погледнеме каков народ се Финците.

1. Финците не ги бришаат садовите за да бидат суви

Во Финска, едноставно нема потреба да се прави ова, бидејќи тие имаат специјални ормани каде се сушат садовите. Тие изгледаат точно како обични ормани, но им недостасува дното. Тоа е веднаш над мијалникот. Водата се истура веднаш во мијалникот.

„Како Финец, можам да го потврдам ова. Сепак, тие не се отворени како на фотографијата, но секогаш се покриени – изгледаат како и секој друг ормар. Сее наоѓаат во 100% од нашите кујни и обично служат како заштеда на време. Секогаш кога сум во странство, се прашувам како функционираат луѓето без нив.“ – @perrylight, од форумот Редит.

2. Вековна семејна традиција е чистење теписи на брегот на реките и езерата

Се разбира, Финците имаат правосмукалки, но постои традиција на чистење на теписите во реки и езера. Не е само за чистење, туку е и начин за еден вид морално чистење. Ова е причината зошто во текот на летото, пријателите, семејствата и соседите одат на брегот на морето или на брегот на реката и ги чистат теписите.

„Оваа традиција ме натера да се вратам на моето детство. Мамо чисти килими надвор со Mäntysuopa. Можам да го осетам мирисот на Mäntysuopa во моментов. Среќни спомени.“ – @Santafio / Редит

3. Тие не користат сунѓери за миење на садови

Многу често, Финците не користат сунѓери. Наместо тоа, тие имаат четки со долги рачки што се користат за миење чинии, чаши, тави, тегли и сè друго.

4. Да ги прашувате луѓето за нивните приходи е некултурно, може да ја дознаете цифрата во даночната служба

Во Финска е непристојно да се прашуваат пријателите, колегите или други луѓе за тоа колку заработуваат. Луѓето не зборуваат за вакви работи. Но, сепак, секој може да се јави во регионалната даночна канцеларија и да ги открие приходите на нивниот сосед, роднина или кој било друг.

5. Луѓето не ги добиваат своите индивидуални порции храна

Најверојатно нема да видите единечни чинии со храна да се служат на финска маса. Во оваа земја, секоја возрасна личност одлучува сама колку сака да јаде во одредено време. Главно, има големи чинии со јадења од кои можете да ја земете храната.

Патем, сосема е во ред да земете друга порција. Но, бидете внимателни: треба да се обидете да утврдите колку можете да изедете, бидејќи не е пристојно да ја оставите храната во чинијата. Се верува дека луѓето што го прават ова не се грижат доволно за околината.

6. Луѓето во Финска обожаваат практични трикови

Финците можеби се најголемите љубители на различни практични трикови со кои заштедуваат време. Има дури и еден збор на фински niksi. За да дознаете што е тоа, одете на Инстаграм и пребарувајте користејќи го овој хаштаг.

На пример, еден од корисниците открил како се користи пакет колбаси за да се складираат пенкала и моливи во него. И, ако сакате побрзо да ги исушите шумските печурки, само треба да ставите вентилатор покрај нив!

7. Луѓето во Финска обожаваат млеко и млечни производи

Финците пијат повеќе млеко од било која друга земја: Во просек, секоја личност во земјата пие околу 130 литри млеко годишно. Во локалните продавници, еден литар млеко чини само 60 центи, а на децата им се дава млеко уште од раното детство. Покрај тоа, постојат уникатни млечни производи во Финска. Со секој ручек, луѓето пијат една чаша млеко.

Друг популарен пијалок е виили – тоа е нешто како јогурт. Постои дури и нешто што се нарекува Leipäjuusto (леб- сирење). Тоа е меко слатко сирење кое или оди добро со џем, во салата наместо фета, или некои дури го додаваат во своето кафе.

„Па, немам идеја за тоа како се консумира какао и маршмелоу, но јас го делам сирењето на мали делови како коцки. Додадете неколку во чашата и истурете топло кафе врз истите. Оставете го да отстои неколку минути, а потоа со мала лажица јадете ги директно од чашата. Сирењето е направено од кравјо млеко, некако без вкус, како урда, но погусто. Текстурата е поеластична, 9/10 обична, 11/10 со кафе.“ – @damagement/ Редит

8. Тушеви без завеси

Финците не се срамат од своите тела. Ако одите во теретана или базен и видите затворени туш кабини, имате среќа затоа што повеќето спортски сали немаат завеси на тушевите. Луѓето не се чувствуваат непријатно да се тушираат пред другите.

Во оваа земја, луѓето го прифаќаат човечкото тело, а да се биде гол не е нешто што треба да го криете. Истото важи и за медицинските установи – нема посебни простории за промена на облеката.

9. Постојат трикови за возачите во борба против студот

За да ги загреат своите автомобили, луѓето не мора да трошат дополнителни 10-20 минути. За да го спасат својот автомобил од студ, треба само да ги приклучат своите автомобили во штекер. Постојат приклучоци на специјални столбови на паркинзите. Обично, електричната енергија се обезбедува 2 часа и доколку е потребно, може да се продолжи.

Цената на електричната енергија е вклучена во цената на паркирањето. Во моторите има специјална опрема што го загрева воздухот. Некои автомобили имаат дури и механизам што ја загрева внатрешноста на автомобилот.

10. Финците се натпреваруваат во тоа колку комарци убиваат

Секој веројатно слушнал за натпреварот со фрлање телефони и носење жени. Но, во Финска има повеќе невообичаени натпревари – кој може да убие најмногу комарци. Правилата се едноставни: учесниците треба да убијат најмногу комарци во одреден временски период. Овие натпревари се организираат во лето и тие понекогаш стануваат меѓународни – во 2018 година, еден човек од Шведска уби 153 инсекти за 15 минути и победи во натпреварот.

„За среќа, нашите комарци не се толку силни и немаме маларија и слични работи тука. Само што обично има многу комарци на едно место и не можете да направите ништо во врска со тоа, освен да ги убивате.“ – @Arttukaimio / Редит

11. Финска има „Национален ден на неуспехот“

Се слави секоја година на 13-ти октомври и тоа е повеќе од само чуден празник. Земјата има култ кон успехот и неуспесите се сфаќаат сериозно. Поентата на овој празник е да им се објасни на луѓето дека неуспесите се сосема нормални и да се оди напред без нив е невозможно. Секоја година, на овој ден, телевизиските ѕвезди, музичарите, спортистите и други познати луѓе зборуваат за своите неуспеси во јавноста.

12. Во Финска, не можете да фрлите туѓо ѓубре

Финците многу внимание посветуваат на грижата за животната средина, штедат вода и сортираат ѓубре. Но, ако некој одлучи да го исчисти ѓубрето на јавно место, може да биде казнет со парична казна. Еден човек забележа ѓубре покрај патот и сакаше да го фрли во неговиот контејнер.

Имаше премногу ѓубре, па ги праша властите каде може да го донесе остатокот. Се покажа дека патот припаѓа на Владата и луѓето не можат самостојно да го фрлаат ѓубрето што ќе го пронајдат таму. За да го направите тоа, мора да одите на посебен курс и да добиете лиценца.

13. Обожаваат да комбинираат работи во храната кои повеќето луѓето не можат да ги замислат заедно

Во финската кујна има јадења со навидум некомпатибилни состојки. На пример, тестенините касерол со црн дроб може да ги пронајдете комбинирани с, јајца, кромид и суво грозје и да се сервираат со џем. И, луѓето всушност додаваат млеко во крем супите од лосос!

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *