Уникатен коктел со извонреден вкус: Како дома да си приготвите мохито со боровинки

Покрај лубеницата и сладоледот, на високите температури, совршен избор за освежување се и разните коктели. Со многу овошје, малку алкохол и коцки лед, тие знаат да бидат вистинско летно...

Маринирани пиперки со извонреден вкус- Нивната подготовка ќе ви одземе 10 минути, а ќе им се насладувате цела есен и зима

Иако на овие високи температури ретко кој размислува за есенскиот и зимски период кој следува, сепак не заборавајте да ги искористите сезонските зеленчуци, за да си приготвите вкусни деликатеси на...

„Сега уште повеќе ги обожавам компирите. Приготвени на португалски начин, нивниот вкус станува неодолив, а една порција нема да ви биде доволна!“

„Ако пред неколку недели некој ми кажеше дека јадење со компири може да ме изненади и буквално да ме хипнотизира, сигурно немаше да...

Како да си приготвите сушени домати во домашни услови, кои даваат неверојатен вкус на секое јадење

Покрај тоа што се неодоливо вкусни, доматите воедно се и исклучително корисни за нешто здравје, а токму сега најмногу треба да ги консумираме, кога сме во нивната...

„Уникатните пржени лепчиња го натераа целото семејство да продолжиме да ги јадеме и за вечера. Едноставно се надреално превкусни!“

Класичниот сендвич со кашкавал е речиси омилена ужина на сите, од деца до возрасни, а подеднакво омиленин се и пржените лепчиња. Но, кога тие две јадења ќе се спојат во...

„4 тиквички, 4 јајца и кашкавал- Рендам, мешам и печам- Толку е вкусно, а и диетално“

И повторно за тиквичките- едноставно не постои начин на кој овој зеленчук може да ни здозади ова лето. А што и да подготвиме со него, е толку вкусно, дури...

Домашен сладолед на стапче, од само 3 состојки, без јајца

Како да се спасиме од летните горештини? Најверојатно на сите прво нешто што им паѓа на ум е да си купат сладолед. Сладок и освежителен, сладоледот е омилениот десерт и...

10 совети како да изберете висококвалитетна чајна и колбаси

Чајната е популарна храна во многу земји ширум светот. Но и покрај разновидноста на овој производ, може да биде навистина тешко да се најде висококвалитетен...

5 вкусни начини за подготовка на традиционалната баница

Баницата претставува традиционално јадење кое се подготвува со замесување на тесто или лиснати кори. Може да се сервира ладно или топло, во било кое време од денот, како појадок, главен...

Најпознатите готвачи во светот долги години вешто ги сокривале овие кулинарски итрини од сите, а денес ви ги откриваме нивните извонредни трикови

Повеќето љубители на готвењето, секогаш се трудат да соберат што е можно повеќе рецепти од различни извори. Денес ви ги откриваме најинтересните и најкорисните кулинарски трикови, кои и врвните готвачи...

Дали сте пробале вакви палачинки? 1 необична состојка во тестото менува сè и доведува до вкусна зависност!

„Ех тие палачинки, умирам по нив! Кога слушнам дека некој ќе ги прави, веднаш доаѓам во кујна. Но, со годините не можев да ги приготвам успешно, сè додека не го...

„Секојпат е вистинска фантазија, а се прави за секунди. Ги редам бисквитите, го нанесувам филот и потоа цел ден му се насладувам“

Овој десерт е вистинска фантазија за непцата, а се приготвува многу брзо и лесно, воедно нема простор за ризик од грешки, а на крај задоволството е...

„Од 1 јајце и шолја кисело млеко правам цел куп од овие раскошни кашкавалки, за само 10 минути! Брзо, лесно и вкусно“

Кој би одбил ароматично лепче со кашкавал? Денес изненадете ги вашите најмили со цел куп од овие 10-минутни...

„За него секогаш чувам резерва пакетче бисквити во кујната“ – Најомилениот брз ролат, кој се приготвува во ладилникот, наместо во рерната

Што е подобро за за летните денови, од добро изладен десерт, кој не ви бара да ја вклучувате рерна на овие високи температури. Овој бисквитен ролат се приготвува премногу лесно,...

13-те најпопуларни десерти ширум светот, кои раскажуваат вистинска шеќерна приказна

Прошетајте го светот преку следните 13 десерти кои најмногу се консумираат ширум светот. Воедно, слатките деликатеси ќе ви дадат нови и чудесни идеи како на шеќерен начин да се разладите...

Домашно маскарпоне од 2 состојки, готово за 2 минути!

Сирењето и млечните производи отсекогаш биле сметани корисни и со чудесни ефекти за нашето тело, бидејќи се голем извор на калциум, кој е неопходен за зајакнувањето на коските и...

Совршениот рецепт за ќофтиња од компир- Без да се распаднат при пржењето, внатре остануваат меки, а однадвор со крцкава златна кора

Доколку ги обожавате и ретко може да им одолеете на ќофтињата од компир, но секој обид за нивно приготвување ви бил неуспешен, за таа цел, за денес ви го откриваме...

Малку лук, ореви и мајонез и кралот на сите сосови е готов! Смеса со којa ќе ги трансформирате сите ваши јадења во вистински специјалитети

Луковиот сос се смета за крал на сите сосови и е најчесто употребуваната смеса ширум светот, благодарение на која јадењата стануваат чудесни и...

„Постојат илјада начини на приготвување на тиквички, но за мене ова се највкусните- летни ражничи кои се топат во уста!“

Постојат илјада и еден начин за подготовка на тиквичките- омиленот зеленчук на сите, особено во топлиот летен период, бидејќи лесно се комбинира со сè, а неговиот вкус е секогаш ароматичен...

Рецепт за вкусна салата која ќе им помогне на жените да ги решат хормоналните проблеми и нарушениот баланс на естрогенот

Овој деликатес ќе ви овозможи да уживате во неговиот богат вкус, притоа задоволството ќе биде поголем, знајеќи дека истиот го подобрува вашето здравје и го нормализира нивото на...

Тутманик погача 3:1- шолја млеко, шолја брашно, шолја сирење. Мешаш, печеш и уживаш во задоволството

Летото е сезона која бара да се консумираат полесни јадења, бидејќи е потопло. Но, една мека тутманик погача, полна со сирење, едноставно е невозможно, а да не ја вкусиш, па...

Луково лепче со кашкавал: „Никој не може да му одолее, па ниту јас!“

„Кога ќе го извадам од рерна, целото семејство за секунда доаѓа во кујна. Никој не може да одлее на вкусот на овој специјалитет, тоа е...

Домашен убиец на летните горештини- Фанта од кајсии е откритието на сезоната!:„Откако ја правам, веќе не купуваме газирано дома“

Дури и да не го обожавате правењето компоти, овој уникатен предлог ќе ви го освои срцето. Аромантичниот напиток со впечатливото име „Фанта од кајсии“, е толку вкусен, што ќе посакате...

„Си донесов рецепт од Финска: Супер лесни и неодоливо вкусни лепчиња, кои секогаш ги правам кога ќе ми остане пире од ручекот“

Доколку некогаш сте биле во Финска, најверојатно веќе сте го вкусиле нивниот извонреден деликатес, наречен...

„Вчера направив таква вечера, што сите ги излижаа прстите, а децата дури посaкаа деликатесот да им го подготвам за појадок“

Денес ви откриваме еден брз, многу лесен за правење и неверојатно вкусен рецепт, кој е совршена идеја за овие топли летни...

Ред домат, ред тиквички, ред модар патлиџан, а одозгора кашкавал кој се топи во уста- Хит рецепт за ова лето!

Во летниот период, скоро сите сакаат некој лесен ручек, но сепак истовремено хранлив, а тоа е сосема нормално, земајќи ги во предвид високите температури...

„Кога немам време за готвење, ги маринирам модрите домати и тие за 15 минути се готови- Превкусни и лесно пикантни“

Маринираните модри домати се едноставно совршената комбинација во секое време, за секоја пригода. Лесни за приготвување, а притоа превкусни, слатко-кисели и лесно...

„Бев на гости кај една пријателка во Истанбул и таа ми подготови толку вкусно јадење, за кое постојано мислам, а еве го и рецептот“

Рецептот е можеби еден од најлесните што ќе го сретнете од турската кујна, притоа потребните состојки не се толку скапи и скоро секој може да си ги...

Најмрзеливото тесто за кифлички: Мешате сè на куп и готово! Без да ви се лепи по рацете и без да се излева при печењето

Денес ќе ве израдуваме со еден рецепт за тесто, кое е по мерките на секој готвач- и за оние кои многу се вешти во готвењето и за оние кои штотуку...

15 трикови за храна, кои значително ќе ви го олеснат готвењето, докажувајќи ви дека не е научна фантастика

Готвењето е една од најсуштинските вештини, која му е потребна на човекот да преживее. Иако за него, готвењето е премногу лесно, за други е најкомплицираната работа што...