Турска лимонада на домашен начин – Совршено освежување за секој ден

Денес ви откриваме како да приготвите домашна лимонада според традиционален турски рецепт. Процесот на подготовка е неверојатно лесен, а нејзиниот вкус освојува уште на прва голтка! Совршен освежителен напиток за...

Тиквички на уникатен начин – Со 3 јајца, малку кашкавал и сирење, резултатот се топи во уста!

Дури и оние кои не ги сакаат тиквичките, после ова јадење сигурни сме дека ќе го променат нивното мислење! Најдобро од сè вкусното јадење содржи малку јаглехидрати, а е готово...

Кафе-торта готова за брзо време: Шолја брашно, шолја шеќер, 2 јајца и резултатот е совршено ароматичен!

Секое време е совршено за десерт, а кој може да одолее на парче ароматична торта со вкус на кафе? Токму денес ви претставуваме ваков рецепт кој се приготвува многу брзо...

Палачинка од мелено месо, 3 јајца и 3 компири – Фантастична идеја за брза вечера со вкус кој ги надминува сите очекувања

Денес ви предлагаме една фантастична и брза идеја за вечера, па дури и за брз ручек. За истата ви се потребни сосема вообичаени состојки, а нејзиниот вкус ги надминува сите...

Чоколаден колач со крцкаво тесто – „Го пробавме додека бевме на одмор и останавме без зборови!“

Овој извонреден крцкав чоколаден колач е супер избор кога сакате да приготвите нешто брзо и лесно, а притоа неговиот богат вкус дефинитивно никого не остава...

Тиквички похувани во пиво: Внатре сочни, однадвор – крцкави, се јадат со мерак!

Овој рецепт за пржени тиквички е совршен ако барате да приготвите нешто брзо, лесно и вкусно! Нивното похување во пиво ги прави неверојатно крцкави однадвор, а внатре меки и...

Чизкејк со боровинки – Најлесниот рецепт што постои и вкус на кој не може да му се одолее

Ако денес баравте рецепт за што убаво и слатко да им приготвите на вашите најблиски, тогаш следниот чизкејк со боровинки е токму она што ви треба! Неверојатно лесен и извонредно...

Француски крем со раскошен вкус – Се прави брзо, а е толку вкусен, што веднаш се топи во уста

На овој француски крем ретко кој може да му одолее, а фактот што се прави многу брзо, е уште еден негов огромен вкусен плус! Совршен за љубителите на...

Палачинки од брашно, гриз и вода – Формулата за најдобриот рецепт кој е хит во светот

Палачинките од гриз можеби не звучат премногу интересно, но крајниот резултат е дефинитивно воодушевувачки! Овој необичен рецепт ги дава највкусните, нежни и здрави палачинки, на кои ретко кој може да...

Брзи мекици од двојно млечно тесто – Не ги чекаш да втасаат, само кинеш и пржиш

Ајде на мекици! Денес ви предлагаме да приготвите тесто од квасец, кое не треба премногу да го месите или да го чекате да втаса, бидејќи овие чудесни мекици се исклучително...

Колач од јагоди – Шолја кисело млеко, 2 јајца и грст јагоди – Тајната на лесниот ароматичен десерт

Овој десерт од јагоди буквално нè тера да полудиме од неговата неодолива арома, а за вкусот едноставно можеме да кажеме дека е величествен! Може да го консумирате, па дури и...

Чоколадни бисквити без брашно – Двојно богат вкус и 100% задоволство за љубителите на десертите

Замислете си само: Крцкава чоколадна кора комбинирана со мека внатрешност од растопено чоколадо? Со сигурност не постои човек кој би одолеал на ова слатко...

Ликер од јагода „4 чаши“: Се памети лесно, се прави брзо, се пие со мерак!

Овој ликер од јагода „4 чаши“ е вистински еликсир за пролетните и летни денови. Зошто точно 4 чаши? Многу едноставно, бидејќи сите состојки се мерат точно со 4 чаши. Розовиот...

Колач „Вулкан“ е најновото кулинарско чудо – Со чудесен вкус и кремаст фил кој се прелева

Овој чудесен колач е нешто што едноставно мора да се проба. Меката основа комбинирана со вкусниот кремаст фил, кој буквално се прелева кога ќе исече парче, го прават навистина...

Домашен сладолед – „Толку е лесен за приготвување, што веќе не купувам од маркетите“

Летото се приближува, а со омилената сезона на сите доѓааат освежителните напитоци и неодоливиот сладолед. Токму за оваа цел, денес ви откриваме како истиот најлесно може да го приготвите во...

Модри патлиџани полнети со зеленчуци и кашкавал – Пролетно јадење кое нема конкуренција

Модриот патлиџан полнет со зеленчуци е необично јадење на кое ретко може да се одолее. Се приготвува неверојатно лесно, а неговиот вкус збогатен со кашкавал го прави уште...

Палачинки на „мрзелив“ начин, кои го освоија светот – Едноставно им нема рамни

Речиси и да не постои човек, од децата до најстарите, кои не ги обожаваат палачинките, а следните мрзеливи палачинки се идеален избор за секое време, бидејќи се приготвуваат многу...

Кашкавалки на „мрзелив“ начин – Потребни ви се 2 јајца и половина кисело млеко, за брзо време ќе добиете цел куп

Дали имате омилен рецепт за закуска? Доколку не, пробајте ги следните лесни и вкусни домашни кашкавалки, кои се неверојатно меки и идеални за да го започнете вашиот...

Омлет на шпански начин – „Зедов малку кашкавал, 2 јајца и брашно и ја приготвив највкусната вечера“

Фантастичниот шпански омлет со кашкавал е одличен избор за вечера, доколку немате премногу време за готвење, а сепак сакате да уживате во богат вкус! Со малку состојки, ќе добиете неверојатен...

Солени стапчиња со сланина – „На децата им правам по една доза за појадок и една за вечера, едноставно ги обожаваат“

Доколку ви здосадило од традицоналните кифли, пити и слично, денес ви претставуваме нешто супер лесно и превкусно. Со овие солени стапчиња со сланина за кратко ќе ги освоите вашите...

Ролати со фил од компир – „Толку се вкусни што порачавме и трета порција, а на крај го замолив готвачот за рецепт“

Ако не сте запознаени со индиската кујна, сега е вистинското време! Денес ви претсставуваме рецепт за необично вкусни ролати од компир познати како алупатри, кои се приготвуваат многу...

Пита со шунка, кашкавал и кисело млеко – Брзо и лесно, со неодолив вкус

Доколку ви здосадило од традиционалните баници и кифли, денес ви предлагаме да пробате нешто различно за појадок. Овие меки лепчиња со кашкавал и шунка со нивната крцкава кора не оставаат...

Ќофтиња со варени јајца на кралски начин – повкусни нема! Брзи, сочни и евтини!

Овие кралски ќофтиња се со изненадувачки мек и сочен вкус. Згора на сè истите се евтини и лесни за приготвување, воедно и одличен начин како да ги искористите велигденските...

Куглоф со какао и кисело млеко – Брз десерт и за делник и за празник, со раскошен сладок вкус

Недоливиот мек куглоф од какао и со неверојатна арома е најдобриот сладок избор со првото утринско кафе. Се приготвува многу брзо, со состојки кои се лесно достапни, а потребно е...

Потпечени лепчиња со извонредна смеса од лук и кашкавал – Уникатен вкус на кој не може да се одолее

Ова не се само обични лепчиња со кашквал, туку лепчиња со неверојатен вкус кој се должи на превкусната смеса со која се премачкани. Се подготвуваат многу брзо, а за совршен...

Чоколаден ролат со величествен вкус – Само ги мешате состојките, премачкувате со фил и го поставувате во ладилникот

Нема ништо подобро од вкусен изладен десерт во топлите денови кои ни доаѓаат, а овој бисквитен ролат, кој е исклучително лесен за правење, е идеален избор со величествен сладок...

„Полнети пиперки какви што досега немав правено – Без мелено месо се, но вкусот им е подеднакво богат“

Полнетите пиперки се јадење на кое ретко кој може да одолее, особено бидејќи за повеќето тоа е омилен спомен од детството. Денес ви претставуваме една поинаква варијанта од истите, со...

Полнети компири – „Ги издлабив и ги наполнив со оваа смеса, вакво вкусно јадење можам секој ден да јадам “

Полнетите компири се уникатно и превкусно домашно јадење кое едноставно се топи во уста, а кое притоа лесно може секој да ги приготви, без многу труд до неодоливи...

Тулумби: „Додека слаткарниците се затворени, научив да ги правам – Толку лесни и неверојатно сочни!“

Тулумбите се омилени речиси на секој кој ги обожава десертите. Сочни, меки и со привлечна богата арома, едноставно кој може да им одолее? Денес ви откриваме како најлесно и брзо...

Чоколаден чизкејк без печење – Кралот на сите десерти и по вкус и по изглед

Чизкејкот не спаѓа во најомилените рецепти за приготвување, бидејќи се смета за посложен рецепт, но не и нашиот денешен чоколаден десерт! Еве како лесно да ги израдувате вашите најблиски уште...