Чудесно вкусна чоколадна торта готова за 15 минути- Пакет бисквити, малку топла вода и готово!

Вкусната чоколадна торта која се приготвува многу брзо и за која нема да биде потребно печење, ќе ве освои со нејзиниот чудесен вкус. Едноставно само треба да бидете трпеливи и...

„Сите заборавија на традиционалното пире од компири откако го вкусија ова“

Компирите и сирењето се 2 незаменливи состојки во сечија кујна, од кои може да приготвите многу вкусни јадења. Но, што кога ќе ги комбинирате заедно? Оваа необична комбинација нема да...

Рецепт за лесно и брзо домашно кисело млеко без потквасување

Киселото млеко важи за здрав еликсир кој со себе носи бројни придобивки за нашето здравје, а особено е корисно при дигестивни заболувања, хипертензија, а е и најчеста состојка во...

Брза кафе- торта: Шолја брашно, шолја шеќер, 2 јајца и добивате ароматично совршенство

Што е повкусно во студените јануарски денови од парче десерт со арома на топло кафе? Токму вакво задоволство ви имаме подготвено денес, односно во продолжение откријте го рецептот за ароматичната...

Малку јаткасти плодови, темна чоколада, неколку јајца и најздравата торта со неодолив вкус е готова!

Секогаш е добро во ракав да имате едноставен и испробан рецепт, кој ќе ве спаси пред ненајавените гости. Особено таков рецепт за кој не е потребен многу труд при готвењето,...

„Дански компири- Подобри немам пробано, се топат во уста, а за нивната подготовка потребни ви се само 2 состојки“

Ниту една прослава или празник не може да помине без компири на трпезата, без разлика во која и варијанта да се приготвени. Но, дали сте пробале карамелизирани...

Како да приготвите здрава руска салата со незабoравен вкус

Секој кој што е на диета или практикува здрав начин на исхрана, е свесен за здравите придобивки кои ги содржи пилешкото месо. Пилешките гради се многу обожавани токму поради фактот...

„Зедов 3 јајца, малку шеќер, 3 лажици кисело млеко и 2 јаболка и додека ги измешав состојките, десертот веќе беше готов!“

Многумина многу брзо се откажуваат од приготвувањето на десерти, бидејќи сметаат дека само професионални може да се справат со оваа кулинарска...

Никој не верува дека се прави без јајца: Супер сочна чоколадна торта

Дали може да одолеете на парче чоколадна торта? Речиси и да не постои човек кој може! А за денес ви имаме подготвено рецепт за вистинско чоколадно чудо- Со богат сладок...

Лесен десерт со величествен вкус, за кој нема да ви бидат потребни повеќе од 15 минути

Сонот на речиси секој готвач е за многу кратко време да создаде вистинско вкусно ремек-дело, а токму за оваа цел, денес ви претставуваме брз величествен десерт, за чија подготовка ќе...

Златен трик како да ги приготвите највкусните компири, кој го користат само врвните готвачи во светот

Компирите се вкусни во било која форма, дали станува збор за пире или пак крцкави пржени компирчиња. Денес на обожавателите на овој зеленчук им откриваме трик како истиот да го...

„Мрзеливи шпагети во рерна: Веќе ги правам само вака, мешам сè, а потоа сите дома им се насладуваме бескрајно“

Речиси и да не постои човек кој не го обожава ова италијанско чудо- шпагетите, особено кога станува збор за комбинација од варените тестенини измешани со ароматичен доматен сос и растопен...

„Моите дома не обожаваат посно, но на ова манастирско јадење со компири едноставно не можат да му одолеат“

За време на пости, може да биде навистина тешка мисија да се постигне кулинарска разнообразност на трпезата. Затоа денес ви претставуваме рецепт со кој ќе го збогатите вашето посно...

„Јас самата сум воодушевена, 3 дена по ред го правам- Толку лесен и вкусен десерт досега немав правено“

Вообиачениот чизкејк е направен од меко крем сирење или урда со овошје, чоколада и други вкусни состојки. Но, денес ви претставуваме една негова варијанта која не остава никого...

„Од баклавата на мојата свекрва повкусна нема! И слатка, сочна и се топи во уста, а ова е нејзиниот рецепт“

Најверојатно и вие имате свој докажан домашен рецепт за баклава, но денес ви предлагаме да пробате чудесна баклава со гриз, која е совршена на вкус со неверојатно мека...

Никој веќе не ја пече тиквата на стариот начин- Со овој рецепт таа станува повкусна од било кога

Невеоројатен десерт кој многу наликува на торта, а кој притоа е и здрав, бидејќи може лесно да го приготвите без шеќер, а пак да биде сладок и да се топи...

Лесен рецепт за меки, сочни и многу слатки тулумби

Доколку веќе подолго време барате рецепт како брзо и лесно приготвите совршени тулумби и да ги изненадите вашите најблиски, тогаш нашиот денешен рецепт е идеалниот за...

„Додавам во тестото само 1 лажица од оваа состојка и тие стануваат меки како свила- Раскошни кадифени палачинки“

Рецептот за палачинки вообичаено вклучува јајца, пресно млеко и брашно. Но, денес ви откриваме и која друга домашна состојка може да ја додадете, за крајниот резултат да биде невеорјатно...

Италијанско лепче кое ќе завладее во вашата кујна- Љубов на прв залак

Денес ви откриваме една вкусна италијанска кулинарска тајна на совршениот леб. Всушност станува збор за популарните домашни бисквити познати како...

Кралска оревова торта без брашно- Фантазија од ореви и чоколадо, толку сочна и вкусна, што се топи во уста

Доколку обожавате да приготвувате домашни десерти, особено торти, тогаш овој рецепт ќе ве воодушеви и тоа на еден нов и поинаков...

Генијален кекс десерт: Тегличка слатко, шолја млеко, шолја шеќер и резултатот секогаш е божествен!

Дали ги обожавате кекс тортите? Доколку одговорот е да, тогаш во следниот генијален кекс десерт ќе се вљубите! Мек, ароматичен и вкусен. Еве како да го...

3 јајца, шолја млеко и малку кашкавал ги создаваат највкусните лепчиња за вистинско задоволство! Брз и лесен рецепт

Иако на прв поглед ќе речете обични печени парчиња леб, сепак ова вкусно задоволство е многу повеќе од тоа- хармонична комбинација на ароматичен мек леб со кашкавал кој се топи...

Најдобриот рецепт за домашен јаболков оцет

Доколку сте обожавател на домашните производи и претпочитате да ги правите работите на свој и природен начин, тогаш следниот рецепт за јаболков оцет мора да го...

Волшебните компири во тава на Џејми Оливер- Крцкава кора, моќна арома и кралски вкус

Џејми Оливер без сомнеж е еден од најпопуларните готвачи на светот. Неговите рецепти се лесни за приготвување, воедно исклучително вкусни и атрактивни на изглед, за чие совршенство готвачот постојано ги...

„Откако пробав „голи“ сарми, веќе не подготвувам други- Ставате сè во тавата и добивате вкусно чудо!“

Зарем може зима без кисела зелка? За денес ви претставуваме еден неверојатен рецепт за голи сарми, кои се подготвуваат многу брзо и лесно, а кои ќе го освојат вашето...

Гигантски пандишпан- Омилениот рецепт на слаткарите- При печење станува неверојатно раскошен и вкусен

Постојат многу рецепти за пандишпан, но не сите се успешни, кога се обидувате да ги направите. Но, денес ви го претставуваме омилениот рецепт на врвните слаткари- рецепт за гигантски...

Домашен црн леб без квасец, со кисело млеко- Нискокалоричен, многу вкусен и готов за 1 час

Приготвувањето на леб во домашни услови е од голема важност за здравјето на вашето семејство, притоа огромна предност е што самите одлучувате за неговиот вкус и...

Рецепт за деновите пред плата: Јајца на швајцарски начин- Брз, евтин и специјалитет за секоја пригода

Јајцата приготвени на швајцарски начин се одлична идеја за секојдневното мени, но и особено во деновите пред плата, бидејќи станува збор за евтин рецепт, но со неверојатен...

„Хармоника“- компири, приготвени на различен и многу едноставен начин, со кои ќе го израдувате вашето семејство

Компирите направени на овој уникатен начин кој потсетува на хармоника, се многу лесни за приготвување и притоа секогаш ќе изгледаат неверојатно привлечно на вашата...

Крцкав диетален десерт без грам брашно и шеќер- Максимум задоволство во минимум калории

Денес ви претставуваме диетален десерт, кој може да се нарече за совршенство во светот на нискокалоричните пецива, бидејќи за неговото приготвување не е потребно ниту брашно, ни...