Диетален колач од банани, со 1 јајце и кисело млеко, на кој никој не може да му одолее

Лесен, вкусен и најважното, диетален! Едноставно нема како да не ви се допадне. Доволно е само да ги измешате сите состојки, додека рерната се загрева, а потоа брзо да го...

Пилешки крилца со кои ќе излижете прсти- Ем излегуваат поевтино, ем се неверојатно вкусни

Пилешките крилца се едно од најомилените јадења на речиси повеќето луѓе, па токму денес за вас имаме фантастичен рецепт, со кој загарантирано ќе излижете прсти и тоа неколу...

Домашна павлака од 2 состојки, готова за 2 минути

Во денешно време, ја имаме можност да купиме било каков млечен производ од маркетите. Но, што конкретно содржат овие производи, е сосема друго прашање. Токму затоа многумина ги претпочитаат домашните...

Пита со јаболка- Меко тесто, сочен фил и вкусен прелив

Доколку ви се јаде десерт со јаболка, но сакате да пробате нешто ново, наместо традиционалните рецепти, тогаш ви предлагаме уште денес да ја приготвите оваа уникатна...

Топен кашкавал во рерна – Неодолив рецепт готов за половина час

4 јајца, шолја млеко- Супер лесен рецепт со величествено растопен кашкaвал кој буквално се топи во уста, кој дефинитивно ќе го одобрат нашите мајки и баби. Специјалитетот со кашкавал никого...

„Зедов неколку мандарини и ги полеав со тесто- Повкусен десерт немав јадено одамна“

Што може да биде подобро и повкусно од домашно приготвен десерт? Штотуку изваден од рерна, топол, кој ќе ја наполни кујната со неодолив ароматичен...

„Мајка ми е вистински мајстор за мекици- Ем се меки, ем се топат во уста, а еве кои 3 состојки ги додава“

Зарем има нешто подобро во мрзеливото празнично утро од куп меки пржени мекици за појадок? Денес за вас имаме специјален рецепт, благодарение на кој мекиците ќе останат неверојатни меки и...

„Вчера зедов половина пилешко, скршив 2 јајца, додадов неколку лажици мајонез и направив нешто феноменално за вечера“

Денес ви претставуваме неверојатно вкусен рецепт кој е совршен избор за вечера, а се смета за  варијанта меѓу палачинки и ќофтиња. Вкусната вечера се приготвува многу лесно, а е полн...

Јајцата приготвени вака се убавина за окото и вистинско задоволство за непцето, а се прават уште полесно од традиционалните

Доколку традиционалниот омлет или јајцата на око веќе ви се здодевни, тогаш време е да се израдувате себеси и вашите најблиски со едно ново уникатно кулинарско...

Чоколадо одоздола, чоколадо одозгора и внатре пак чоколадо- Десертот кој те тера да заборавиш на сè!

Денешниот рецепт за чоколадна торта не остава никого рамнодушен. Секој дел од истата се топи во уста, бидејќи претставува совршена комбинација од најфиното чоколадо споено со...

Двобоен колач со кисело млеко, готов за минута време- Идеален рецепт кога ви се јаде нешто благо, а немате дома

Кога ви се јаде нешто благо, но немате ништо при рака, ниту пак време или волја да излегувате до маркет, тогаш следниот уникатен рецет за чудесен двобоен колач, кој се...

Чудесно вкусна чоколадна торта готова за 15 минути- Пакет бисквити, малку топла вода и готово!

Вкусната чоколадна торта која се приготвува многу брзо и за која нема да биде потребно печење, ќе ве освои со нејзиниот чудесен вкус. Едноставно само треба да бидете трпеливи и...

„Сите заборавија на традиционалното пире од компири откако го вкусија ова“

Компирите и сирењето се 2 незаменливи состојки во сечија кујна, од кои може да приготвите многу вкусни јадења. Но, што кога ќе ги комбинирате заедно? Оваа необична комбинација нема да...

Рецепт за лесно и брзо домашно кисело млеко без потквасување

Киселото млеко важи за здрав еликсир кој со себе носи бројни придобивки за нашето здравје, а особено е корисно при дигестивни заболувања, хипертензија, а е и најчеста состојка во...

Брза кафе- торта: Шолја брашно, шолја шеќер, 2 јајца и добивате ароматично совршенство

Што е повкусно во студените јануарски денови од парче десерт со арома на топло кафе? Токму вакво задоволство ви имаме подготвено денес, односно во продолжение откријте го рецептот за ароматичната...

Малку јаткасти плодови, темна чоколада, неколку јајца и најздравата торта со неодолив вкус е готова!

Секогаш е добро во ракав да имате едноставен и испробан рецепт, кој ќе ве спаси пред ненајавените гости. Особено таков рецепт за кој не е потребен многу труд при готвењето,...

„Дански компири- Подобри немам пробано, се топат во уста, а за нивната подготовка потребни ви се само 2 состојки“

Ниту една прослава или празник не може да помине без компири на трпезата, без разлика во која и варијанта да се приготвени. Но, дали сте пробале карамелизирани...

Како да приготвите здрава руска салата со незабoравен вкус

Секој кој што е на диета или практикува здрав начин на исхрана, е свесен за здравите придобивки кои ги содржи пилешкото месо. Пилешките гради се многу обожавани токму поради фактот...

„Зедов 3 јајца, малку шеќер, 3 лажици кисело млеко и 2 јаболка и додека ги измешав состојките, десертот веќе беше готов!“

Многумина многу брзо се откажуваат од приготвувањето на десерти, бидејќи сметаат дека само професионални може да се справат со оваа кулинарска...

Никој не верува дека се прави без јајца: Супер сочна чоколадна торта

Дали може да одолеете на парче чоколадна торта? Речиси и да не постои човек кој може! А за денес ви имаме подготвено рецепт за вистинско чоколадно чудо- Со богат сладок...

Лесен десерт со величествен вкус, за кој нема да ви бидат потребни повеќе од 15 минути

Сонот на речиси секој готвач е за многу кратко време да создаде вистинско вкусно ремек-дело, а токму за оваа цел, денес ви претставуваме брз величествен десерт, за чија подготовка ќе...

Златен трик како да ги приготвите највкусните компири, кој го користат само врвните готвачи во светот

Компирите се вкусни во било која форма, дали станува збор за пире или пак крцкави пржени компирчиња. Денес на обожавателите на овој зеленчук им откриваме трик како истиот да го...

„Мрзеливи шпагети во рерна: Веќе ги правам само вака, мешам сè, а потоа сите дома им се насладуваме бескрајно“

Речиси и да не постои човек кој не го обожава ова италијанско чудо- шпагетите, особено кога станува збор за комбинација од варените тестенини измешани со ароматичен доматен сос и растопен...

„Моите дома не обожаваат посно, но на ова манастирско јадење со компири едноставно не можат да му одолеат“

За време на пости, може да биде навистина тешка мисија да се постигне кулинарска разнообразност на трпезата. Затоа денес ви претставуваме рецепт со кој ќе го збогатите вашето посно...

„Јас самата сум воодушевена, 3 дена по ред го правам- Толку лесен и вкусен десерт досега немав правено“

Вообиачениот чизкејк е направен од меко крем сирење или урда со овошје, чоколада и други вкусни состојки. Но, денес ви претставуваме една негова варијанта која не остава никого...

„Од баклавата на мојата свекрва повкусна нема! И слатка, сочна и се топи во уста, а ова е нејзиниот рецепт“

Најверојатно и вие имате свој докажан домашен рецепт за баклава, но денес ви предлагаме да пробате чудесна баклава со гриз, која е совршена на вкус со неверојатно мека...

Никој веќе не ја пече тиквата на стариот начин- Со овој рецепт таа станува повкусна од било кога

Невеоројатен десерт кој многу наликува на торта, а кој притоа е и здрав, бидејќи може лесно да го приготвите без шеќер, а пак да биде сладок и да се топи...

Лесен рецепт за меки, сочни и многу слатки тулумби

Доколку веќе подолго време барате рецепт како брзо и лесно приготвите совршени тулумби и да ги изненадите вашите најблиски, тогаш нашиот денешен рецепт е идеалниот за...

„Додавам во тестото само 1 лажица од оваа состојка и тие стануваат меки како свила- Раскошни кадифени палачинки“

Рецептот за палачинки вообичаено вклучува јајца, пресно млеко и брашно. Но, денес ви откриваме и која друга домашна состојка може да ја додадете, за крајниот резултат да биде невеорјатно...

Италијанско лепче кое ќе завладее во вашата кујна- Љубов на прв залак

Денес ви откриваме една вкусна италијанска кулинарска тајна на совршениот леб. Всушност станува збор за популарните домашни бисквити познати како...