Модерниот ентериер не гарантира дека вашето дом ќе биде целосно пријатен и удобен. Сè е во врска со помалите детали. Понекогаш, едноставните работи како завеси, тапети или килимот можат да ги променат пропорциите на просториите. Со нивна помош, можете да ја направите собата визуелно поголема или помала и да го прилагодите и осветлувањето.

Во продолжение ви откриваме кои предмети ја прават просторијата визуелно помала, воедно и кои се најдобрите алтернативи со кои може да ги замените.

1. Големи шарени тапети на ѕидот

Големите шарени тапети привлекуваат премногу внимание и ја прават просторијата да изгледа помала. Доколку сакате да добиете спротивен ефект, изберете тапети со посветли бои и ситни шари. Тоа ќе рефлектира повеќе светлина, а просторијата ќе изгледа поотворена и хармонична.

2. Отворени полици за книги

Отворените полици за книги изгледаат хаотично и преполни. Ако вашата соба е мала, со нив ќе изгледа уште помало. Дизајнерката за ентериер Ким Гордон вели: „Изберете елемент што има врати за да можете да го сокриете хаосот“. Сè уште ќе може да ги прочитате сите омилени книги, но нивното складирање во случај нема да се меша со останатите бои во вашата соба и така ќе постигнете истата да изгледа многу поголемо.

3. Петосед

Се чини дека во последно време, петоседите се навистина актуелен и чест избор на купувачите, но сепак, истите можат да го ограничат протокот на простор и да направат просторијата да изгледа помалку функционална. Петоседите се совршени за создавање зони на голем отворен простор, но истите ќе дадат спротивен ефект ако станува збор за помал простор со не толку практичен распоред.

4. Поставување на декоративните елементи на ниво на очите

Малкумина знаат дека поставувањето на сè на ниво на очите создава илузија за помал простор, без оглед колку се ниски таваните. Но, не е тешко да се направи таванот да изгледа повисок и со тоа просторијата да изгледа поголема.

„Полици, украси, сите тие работи, треба да стојат повисоко од нормалното“, вели Џон Линден, дизајнер за ентериер. „Ова помага да се привлече окото нагоре кон таванот. На некој начин, тоа буквално додава и повеќе простор “.

5. Погрешно поставување на огледало

Секако, можете да користите огледало за да се гледате себеси, но неговите рефлективни својства можат да бидат во ваша корист и за самиот дом. Ема Притчард, уредничката на списанието Country Living UK, препорачува поставување огледало пред прозорецот. Тоа ќе додаде природна светлина што ќе ја направи вашата спална соба или дневна соба визуелно попространа.

6. Мебел на влезот од просторијата

Столот што стои покрај вратата може визуелно да ја намали или преполови дневнтаа соба, кујната или спалната соба и може да добиете чувство дека просторијата не е доволно пространа. Доколку имате можност, групирајте го масивниот мебел на едната страна, кон еден ѕид. Ова ќе помогне да се зголеми просторот и да се додадат неколку дополнителни сантиметри во просторијата.

7. Мебел со висок потпирач

Кревет или стол кој не е премногу висок, ќе ја направат просторијата да изгледа попространа. Во спалната соба, низок кревет во азиски стил може да биде совршен избот. За дневната соба изберете столици со не премногу висок (но удобен) потпирач бидејќи тие ќе направат вашиот простор да изгледа поотворен.

8. Дебели завеси и завеси

Дебелите завеси направени од сатен или кадифе го прават таванот да изгледа понизок и се чини дека создаваат невидлив ѕид во просторијата. Дополнително, тие ја апсорбираат светлината што доаѓа од прозорецот. Тенките, мазни ткаенини, како лен, ќе го направат ентериерот поживописен.

9. Темно или шарена прекривка на мек мебел

Темните бои го прават просторот визуелно помал. Ова правило важи и за навлаките за мек мебел (особено со светло обоен тапацир). Темното ќебе ќе ја лиши просторијата од светлина и ќе ја направи визуелно потесна. Шарената прекривка ќе го даде истиот ефект. Светлите бои ќе ја зголемат големината на просторијата.

10. Мал килим во близина на софа или кревет

Толку е убаво да стапнете на топол килим наутро по будењето, особено ако живеете во студено место. При изборот на овој детал за внатрешни работи, важно е да размислите за неговата големина. Малиот килим го прави ентериерот пофрагментиран и го стеснува просторот.

За да го избегнете овој ефект, треба да изберете тепих што ќе биде доволно голем или да воопшто да не поставувате никаков килим. Целото мебел или само неговите предни делови, треба да стојат на тепихот. Светлите бои на предметите што стојат во позадина како тапетите или завеси исто така ќе создадат илузија на поголем простор.

11. Големи играчки

Големите полнети играчки како мечиња додаваат привлечност во вашиот дом, но тие заземаат премногу драгоцен простор. Играчките привлекуваат премногу внимание, така што повеќе не можете да ја гледате внатрешноста. Ако вашиот дом не е навистина голем, но имате деца, чувајте играчки во корпи или креагтивни кутии.

12. Вентилатори на таванот

Да ја одржувате ниска температурата во вашиот дом и да го направите вашиот простор да изгледа поголем не мора да биде невозможна мисија. Дизајнерката за ентериер, Мери Греам ги советува клиентите да изберат бели вентилатори што ќе го направат просторот да изгледа поголем.

13. Подни ламби

Подните ламби можеби не се доволни за да ви го разубават просторот бидејќи создаваат нерамнотежа. Додека овие светилки може да го осветлуваат таванот, тие нудат малку светлина на остатокот од просторијата, правејќи ја истата да изгледа помала и потемна. Подобро е да изберете различни видови светилки кои обезбедуваат подеднакво осветлување.

14. Мебел што стои покрај ѕидот

Сопствениците на мали станови честопати го поставуваат мебелот кон ѕидовите. Ова изгледа логично, но може да не го даде резултатот што го очекувате Ако го наместите целиот мебел спроти ѕидовите, во просторијата ќе недостасуваат елементи што го осветлуваат просторот.

Дизајнерката за ентериер Ен Хефер нуди лесно решение за овој проблем. „Поставете го мебелот подалеку од идовите. Можеби изгледа нелогично, но за да изгледа дневната соба поголема, не го поставувајте мебелот до ѕидовите“, вели таа. „Наместо тоа, поставете го мебелот далеку од идовите за да создадете подобро чувство на рамнотежа во просторот“.