Отпадот од храна е голем проблем во нашето општество и се случува главно затоа што луѓето ја фрлаат својата храна или затоа што не ја чувале правилно или затоа што строго ги следат датумите на истекување. Важно е да се знае дека иако датумите на истекување се важни, повеќето јадења може да се чуваат и да се чуваат свежи многу подолго.

Тоа може да се направи на еден многу едноставен начин, а станува збор за следење и практикување на следните 7 супер лесни трикови:

1. Закачете ги бананите за да го забавите нивното созревање

Секој може да се согласи дека кафеавите банани се најлошиот вид банани кои може да ги добиете на крај. Затоа генијален трик би било да набавите закачалка или едноставно да ги закачите вашите банани на фиока користејќи пластична кеса, подалеку од другото овошје. На овој начин тие не добиваат премногу кислород, што резултира со тоа да останат свежи подолго време, без прерани темни дамки.

2. Посипувањето на сок од лимон над исечените банани ќе ги спречи да потемнат по неколку часа

Предвременото подготвувањето на вашата ужина за работа може да биде многу ефикасно, но може и да влијае на квалитетот на вашата храна. Така, исечените банани стануваат кафеави само неколку минути откако ќе ги исечете, па посипувањето со сок од лимон врз нив е добра идеја како тие да ја задржат бојата подолго. И бидејќи лимонот може да биде многу моќен, можете да го разредете со вода и така да го нанесете преку бананите.

3. Чувајте ги колачињата свежи и влажни така што ќе ги складирате со парче леб

Првиот чекор по печењето колачиња е обично да ги поставите во соодветен сад. Колку и да е херметички истиот, вашите колачиња ќе станат сè потврди како одминуваат деновите. Одличен трик би бил да додадете парче леб во истиот сад за да ги оставите колачињата да ја апсорбираат влагата од него. На овој начин тие ќе ја одржуваат својата мека текстура многу подолго и сè уште ќе го имаат чувството на свежо извадени од рерна.

4. Посипете малку оцет врз сирењето за да избегнете мувла

Повеќето луѓе чуваат сирење или во садови или го завиткуваат во пластична фолија, при што последното е многу штетно бидејќи пластичната фолија привлекува премногу влага што предизвикува мувла. Она што би било поефикасно е да додадете неколку капки оцет на сирењето за да ја спречите мувлата да расте. Бидете внимателни да не користите премногу оцет, бидејќи може да го уништи вкусот на сирењето. Но, дури и ако користите оцет, пробајте поцврсто да го завиткате сирењето во восочна хартија и да го чувате во ладилник.

5. Измијте ја тиквата со малку масло и складирајте ја

Првиот чекор ќе биде темелно да ја измиете тиквата и да ја исушите со крпа. И малку влага да остане на тиквата, може да резултира со мувла. Затоа откако ќе ја измиете и избришате, можете да додадете малку масло во крпа и нежно да ја истриете површината на тиквата. Конечниот резултат треба да биде тиква што е сјајна, но не премногу мрсна и лигава.

6. Нанесете малку путер на краевите на сирењето за да не се исуши

Сирењето често се суши прилично брзо во ладилникотако не се чува правилно, со големи пукнатини и исушени краеви кои се целосно видливи. Со додавање малку путер на рабовите на парчето сирење, му давате влага што е потребна за да остане хидрирано и да не се исуши. Дури и ако се исуши, сепак можете да го поправите со триење путер на сите пукнатини.

7. Чувајте го ѓумбирот во замрзнувач

Ѓумбирот е состојка што можеби не треба да ја користиме на дневна основа или во големи количини. Затоа, замрзнувањето ќе ни овозможи да го одржиме свеж 2 до 9 месеци, одржувајќи го неговиот квалитет на задоволително ниво. Можете исто така да го изрендате однапред за да можете да земете по една лажица, заштедувајќи ви некое време особено во оние напорни денови кога треба да подготвите нешто брзо.