Кога живееме во мала соба и немаме доволно простор за основните потребни работи, тоа значи ни е потребно креативно и практично решение. Без оглед колку е мал вашиот простор, заменувањето на корпата за перење алишта, обична маса или работна маса може да биде совршен избор.

А има и многу уникатни дизајни на располагање што ќе ви овозможат дополнително складирање, со кои истовремено вашата соба ќе изгледа супер модерно и со стил.

Во продолжение ви откриваме 10 практични решенија за складирање и совети за заштеда на простор што секој може да ги спроведе без да вложи премногу напор.

1. Овој кревет се претвора во теретана

Дури и ако знаете дека не можете да поставите машина за вежбање во вашата мала соба, постои начин. Наскоро, ќе имате можност да го замените вашиот обичен кревет со кревет кој ќе ја претвори вашата соба воедно и во теретана.

2. Користете елемент за вашите закачалки што се вклопува во ќошот

Аголните елементи се совршена работа со која можете да пополните аголот од вашата соба за да ја закачите облеката кога немате многу простор во плакарот. Дополнително, може да го замени столот што вообичаено го користите за неуредно да натрупувате облека одозгора.

3. Кренете го креветот за дополнителен простор за складирање

Кревањето на креветот е одлично решение за складирање. Можете да додадете дополнителна платформа под креветот со полици и фиоки или можете да купите кревет кој веќе има инсталирано фиоки. Можете исто така да изберете кревети кои се креваат и имаат супер голем простор за облека под нив.

4. Заменете го вашиот обичен стол за фотелја со простор за складирање

Можете да ги користите ваквите фотелји на 2 различни начини. Постојат такви со кои можете да ја замените и вашата класична мала масичка и да добиете дополнителен простор за складирање.

5. Користете корпи за складирање

Кутиите за складирање се одлични за пополнување вертикални простори и за уредување на работите поуредно. Можете да изберете редовни, украсни кутии или такви што можете да ги ставате едни врз други.

6. Фокусирајте се на ѕидовите

Не заборавајте да ги искористите вашите ѕидови и просторот што тие ви го даваат. Додадете куки за да ви овозможат да поставите на истите вашите капите, марамите и облеката.

7. Не користете корпи за перење алишта

Корпата за перење алишта нема да изгледа многу убаво, особено во мала соба и ќе заземе повеќе простор отколку што треба. Наместо тоа, одберете една од фиоките за алишта, или можете да користите торба за перење што висат на вратата.

8. Поставете огледало на ѕидот

Поставувањето на огледало можеби нема да ви помогне во просторот за складирање, но дефинитивно ќе ја направи вашата соба да изгледа поголема.

9. Додадете импровиризан ѕид со кој ќе го поделите просторот

Користењето на ваков ѕид ќе помогне во подобро организирање на вашата соба. Плус, секогаш можете да користите полица за книги или редовни полици како начин да го поделите просторот, со што ќе добиете предност од 2 во 1.

10. Користете лебдечка работна маса

Бирото е парче мебел што обично зафаќа најмногу простор во просторијата. Затоа, наместо да добиете класично биро, одлучете се за пловечка. Нема да ви одземе премногу простор и под него ќе имате повеќе слободен простор.