Идилична викендичка сместена покрај езеро во Швајцарија, каде ќе го пронајдете својот мир и тишина

Сместена на брекот на езерото Турлересе во Швајцарија, оваа современа куќа е дело на архитектонската компанија „Вафаи“, а е соврешно наменета за  секое...

Брз и едноставен начин како да ја исчистите вашата машина за перење алишта

Следниот трик е брз и едноставен начин како да ја исчистите вашата машина за перење со помош на една природна состојка. Во продолжение откријте како тоа да го...

„Заборавив што е тоа жица за садови- Нанесуваш од смесата, оставаш да отстои 10 минути и бришеш. Сè започнува да блеска!“

Најверојатно секој дома од нас има одредени садови во кујнските кабинети, кои едноставно не можете да ги исчистите до нивен беспрекорен изглед, па дури и да ја користите жицата за...

„Шпоретот изгледаше како нов, благодарение на овие 3 домашни состојки“

По највкусното јадење, следува најнепријатниот дел- чистењето на шпоретот. Понекогаш истото изгледа невозможна мисија, а по часовното чистење шпоретот  не секогаш изгледа беспрекорно, како што сите ние би...

10-те најубави хотелски бањи ширум светот, кои оставаат без здив

Кога една бања се карактеризира со висок квалитет и е уредена по највисоки стандардни, луксуз и комфор на ниво, тогаш таа лесно може да прерасне во ваш личен спа...

25-те најдобри домашни декорации, со кои вашиот дом ќе изгледа совршено

Доколку отсекогаш сте мечтаеле вашиот дом да изгледа како оној во филмовите т.е истиот да го претворите во чудесно гнездо, тогаш следните неверојатни декорации се вистинскиот избор за...

Ефикасно ги отстранува масните дамки од облеката и уште 5 извонредни употреби на кредата

Постојат неколку работи, покрај основите, кои треба секогаш да ги има во една кујна. Според експертите, кредата е една од тие заборавени работи, кои задолжително треба да ги имаме во...

Што ли мислеле?: 20-те најлоши дизајни на ентериер, кои дефинитивно оставаат без зборови, но на погрешен начин

Венеса Ван Винкл по професија е агент за недвижности и со Интернет корисниците сакаше да сподели колку чудно и лошо се направени некои ентериери, а со тоа ги инспирираше и...

Еве зошто треба да запалите ловоров лист во вашиот дом

Доколку сакате вашиот дом секогаш да мириса свежо и чисто, а истовремено да го нема присуството на вештачките мириси, постојат бројни природни начини како тоа да го...

Домашни таблети на природна база со кои, за само неколку минути, ќе го вратите сјајот и свежината на вашата тоалетна школка

Најверојатно и на полиците во вашата бања, како и кај сите, стојат 2-3 производи за чистење на тоалетната школка и плочките. Дали некогаш сте го прочитале нивниот...

Го цедиме и го фрламе, а всушност токму тогаш можеме исцедениот лимон да го искористиме на 10 неверојатни начини

Придобивките од лимонот се бројни, бидејќи истиот чудесно делува за здравјето на организамот, но за денес ви откриваме на кои начини може да го искористите веќе исцедениот...

20 свежи и оригинални идеи за нетрадиционални прегради, кои ги одлично ги заменуваат класичните ѕидови во домот

Во модерниот ентериер, акцент се става на пространството, минимализамот, практичното искористување на просторот и светлината, која е особено важна за совршената и пријатна атмосфера во...

20 практични трикови за вашата бања, кои ќе ви бидат од голема помош во секојдневието

Чистата и совршено уредена бања со пријатна атмосфера е омиленото катче на речиси секој, особено на жените, кои претпочитаат да си прават бројни домашни третмани за...

9 видови на храна кои ги консумираме секојдневно, а не се тоа што мислиме дека се

Јагодите не се бобинки и белото чоколадо не е чоколадо. Следните факти може да звучат изненадувачки, но се сосема вистинити. Науката ги класифицира прехрамбените производи малку поинаку од тоа како...

10 неверојатни начини на кои можат да се употребат секојдневните производи за различни намени од нивната оригинална, а за кои малкумина знаат

Домот и кујната содржат многу повеќе тајни отколку што мислиме, а секојдневните производи може да ги употребиме на многу начини, не само на еден, како што тоа вообичаено го...

Зошто пчелите се од голема важност и што може да направиме за да го спречиме нивното исчезнување

Светската популација на пчелите се наоѓа под голема закана наскоро да исчезне од лицето на Земјата. Според експертите, доколку нивното исчезнување продолжи, тоа нема да значи само крај за овие...

22 одлични трикови, кои ќе го направат чистењето супер лесно и едноставно!

Иако повеќето луѓе, поради работните обврски во текот на неделата, го оставаат чистењето за викендот, сепак, не дозволувајте тие два дена да ви поминат во чистење, туку во одмор и...

4-те најефикасни начини за успешно справување со изгребани површини и отстранување на пожолтени дамки со природни средства

Рачките на ладилникот и микробрановата печка, панелите на различните предмети, површината на пералната, первази...Сите овие елементи се блескаво бели кога ќе ги купиме, но нивниот сјај по бројни употреби, знае...

28 корисни трикови, кои ќе го преобразат нашето секојдневие во практично и лесно и ќе можеме конечно безгрижно да уживаме

Следните корисни трикови навистина може да ви го променат животот, со тоа што ќе го преобразат секојдневието и ќе ве спасат од здодевните вообичаение ситуации, кои можеби ги сметавте за...

5 клучни белези кои откриваат дека лубеницата е совршена- Веќе нема да можат да ви подметнат и продадат зелени лубеници со лош вкус

Лубеница- омилената летна радост на скоро сите! Кој би одбил сочно парче од истата на овие горештини? Сочна и неверојатно лековита. Но, често при купувањето на лубеница, продавачите знаат да...

Паметна саксија им овозможува на вашите растенија да ги искажат своите чувства

Сте купиле чудесна билка. Ја носите дома, ја сместувате во најубавиот агол од вашиот дом, правите чекор назад и се насмевнувате, како што нов родител му се насмевнува на своето...

1 чаша на секои 2 недели од овој чудесен домашен раствор и мушкатлите блеснуваат од раскошни цветови, од Март до Декември

Доколку одгледувате мушкатла на балконот, најверојано досега веќе сте се обиделе со бројни методи, за да го поттикнете да цвета обилно, а да не се развиваат само...

„За едно лето ги потхранувам вака 3 пати: Доматите се „прелеваат“ од плодови дури до Октомври“

Овој дамнешно заборавен рецепт за потхранување на доматите е многу повеќе од ефикасен. Како резултат на неговата употреба, градинарските култури се развиваат многу побрзо од вообичаеното, а плодовите се кралски-...

Избелување на 6 начини, без избелувач- Вашите алишта ќе заблескаат од белина, како првиот ден кога ги купивте

Белата боја симболизира чистота, совршенство и добрина. Белата облека отсекогаш била поврзувана со висок социјален статус, а личностите облечени во бело, секогаш добивале огромна почит од...

14 неочекувани употреби на солта, за кои најверојатно не знаете, а треба!

Солта е победникот во играта на најкористена домашна состојка, бидејќи нејзината употреба и популарност трае веќе 6000 години и по сите прогнози, тоа нема во скоро време да...

Сунѓерите ја одржуваат свежината на зеленчуците и уште 12 животни трикови кои навидум изгледаат луди, сè додека не ги пробате

Во денешно време, Интернетот е буквално луд и исполнет со милиони трикови, кои совршено им одговараат на сите, бидејќи им овозможуваат да заштедат пари и...

5-те видови храна кои никогаш не треба да ги затоплуваме во микробрановата печка, бидејќи ризикуваме од бројни болести, труење, вклучувајќи и рак

Микробрановата веќе кај многумина стана дел од секојдневието, што дури и подготовката на некои јадења, не може да се замисли без овој домаќински...

2 состојки и ќе имате домати и за „извоз“, нема да знаете што да правите со толку многу плодови

Вкусот и квалитетот на доматите зависи од соодносот на шеќери и киселини. Колку помалку киселини, а повеќе шеќери содржат, толку побогати ќе бидат нивниот вкус и...

23 лесни и брзи начини да ги здиплите вашите работи: Од облеката до прекривките во домот

Летото е прекрасно годишно време и време за одмори и патувања. Но, сите знаеме дека подготовките, односно пакувањето на потребните работи може да биде навистина најнеомилена и здодевна...

Како да го исчистите златото и среброто во домашни услови: „Прстените ми станаа како нови, само ги потопуваш и чекаш“

Кутијата за накит можеби ви стои подалеку од кујната, но токму во кујната се наоѓаат состојките кои ќе ви помогнат да го исчистите вашиот сребрен и златен...