Во принцип, секој од нас се обидува да направи својот дом да изгледа и да мириса што е можно подобро, односно сите сакаме нашиот простор да биде чист и безбеден. Меѓутоа, во обид да ја исполниме оваа задача, користиме разни предмети кои всушност да ги загадуваат нашите домови наместо да помагаат.

Во продолжение ви откриваме кои се најчестите предмети што ги имаме дома и кои потенцијално можат да бидат опасни за нашето здравје, а воедно кои се и одличните алтернативи и решенија за истите:

1. Камини и печки

Камините и печките може да го загадат воздухот во вашиот дом, што пак, може да влијае на вашиот респираторен систем. Според имунологот Шила Каин, чадот произведен од овие елементи содржи честички што можат да навлезат во вашите очи и бели дробови, што пак може да предизвика алергии, иритација, кашлање, па дури и бронхитис.

2. Душеци

Иако тие се наши најдобри пријатели кога станува збор за одморање и релаксирање, душеците се исто така совршен начин  загадувањето да влезе во вашата куќа, а без дури и да го забележите тоа. За време на нивното производство, на душеците се додаваат елементи отпорни на пожар за да се спречи нивната запаливост. Хемиското оптоварување е екстремно големо, но без мирис, па тешко дека некој знае дека тој го вдишува овој вид мирис неколку часа на ден. За да го спречите овој ефект, се препорачува да го проветрувате креветот и просторијата секој ден откако ќе станете.

3. Облека исчистена на хемиско чистење

Испраќањето облеката на хемиско чистење е веројатно една од најдобрите одлуки за секоја личност што сака чиста облека. Тешко дека има нешто поудобно од тоа да се ослободите од одговорноста да мора неколку пати да ја вклучувате машината за перење. Сепак, избирањето на оваа услуга во неколку наврати може да биде штетно за вашето здравје. За време на процесот на перење се користи супстанција наречена перхлоретилен, што е исклучително опасна за вашето здравје, па затоа се препорачува облеката добро да се проветри пред да ја поставите назад во плакарот.

4. Производи за лична нега

Сите креми за тело, пасти за заби, шампони, дезодоранси, гелови и други производи за чистење што сме навикнати да ги гледаме и користиме секој ден се направени со огромна количина на хемикалии и конзерванси кои на крајот можат да влијаат и на нашиот дом и на нашето тело. Идеално нешто што треба да направите е да ги замените овие купечки производи за други што се поприродни и не содржат хемиски конзерванси.

5. Теписи и килими

Овие декоративни елементи се многу популарни затоа што можат да ја претворат секоја просторија во елегантно, пријатно место за поминување на убаво време, но исто така можат да бидат и многу штетни кога хигиената не се сфаќа сериозно. Одредени теписи можат да ослободат токсични гасови кои претставуваат опасност за луѓето на долг временски рок. Исто така, некои од најчестите микроби и загадувачи што се наоѓаат во теписите се: грини од прашина, алергени од лебарки, мувла, прашина и многу повеќе.

6. Четка за заби

Иако четката за заби е основен елемент во секојдневната хигиена, таа е исто така место каде што многу лесно можат да се акумулираат микроби и бактерии. Тоа е совршено место за  истите да растат бидејќи е постојано влажна, секогаш е во бањата и не секој често ги менува неговите четки за заби. И покрај популарното мислење, сепак не е препорачливо да ја чувате четката за заби во затворен сад. Напротив, најдоброто нешто што треба да направите е да ја одржувате во исправена положба и во проветрено место, така што секогаш ќе биде сува следниот пат кога ќе го користите.

7. Климатизација

Повеќето луѓе ја вклучуваат климатизацијата и ги затвораат сите прозорци за да не „излезе студениот воздух и да не влезе топлиот воздух“. Она што малкумина го знаат е дека оваа навика има негативно влијание врз квалитетот на воздухот што го дишете дома. Тоа е затоа што да се биде внатре во затворен простор значи дека дишете воздух што е контаминиран со повторно и повторно вдишување и издишување. Покрај тоа, чистењето на овој корисен апарат е од суштинско значење, бидејќи прашината и бактериите често се таложат на него и повторно кружат во воздухот.

8. Темјан и освежувачи на воздухот

Темјан, ароматични свеќи и освежувачи на воздухот испуштаат значителна количина чад што ја исполнува нашата куќа со многу пријатен мирис. Истиот чад што го прекрива лошиот мирис, исто така, влегува во нашите бели дробови и завршува предизвикувајќи голема штета на нашето тело. Вдипшувањето на хемикалиите во овие елементи може да предизвика здравствени состојби, како астма.

9. Козметика

Во просек, жените секојдневно користат 12 производи кои содржат 168 уникатни состојки. Мажите, пак, користат 6 производи дневно со 85 уникатни состојки. Додека истражувањето што ги откри овие резултати ги зема предвид и производите за лична нега и производите за убавина, добро е да запомните дека огромното мнозинство на производи за убавина содржи силни хемикалии, како жива, што може да доведе до развој на критични болести.

10. Инсектициди и пестициди

Нема сомнение дека едно од најнепријатните моменти додека сме на пикник, одмараме во нашиот двор или градина или едноставно шетаме наоколу е средбата со здодевните инсекти. Сепак, индустриските производи што се користат за да се ослободат од нив содржат многу агресивни хемикалии кои неизбежно на крај и ги вдишуваме, иако не влијаат директно на нас, тие постепено можат да предизвикаат штета на нашите тела.

11. Крпи

Излегувањето од туш и користење мека, чиста крпа за да се исушите е една од најубавите работи во животот. Но, малку луѓе знаат дека овој едноставен предмет од секојдневниот живот е обично полн со микроби и можеби дури и фекални бактерии. Бидејќи се секогаш во бањата, тие се изложени на влага, грини и микроби. Тие исто така можат да содржат остатоци од кожа, плунка и други телесни секрети. Идеално, тие треба да се чистат многу редовно и, ако е можно, треба да ги поставувате надвор за да се исушат на сонце.

12. Чевли

Огромното мнозинство луѓе доаѓаат дома по долг работен ден и го занемаруваат фактот дека влегуваат во својот дом без да ги соблечат чевлите. Да не одвоите време да ги соблечете чевлите значи дека сите бактерии што можеле да стапат во контакт со нив на улица сега се шират низ подот на вашиот дом, каде што одите боси и каде што вашите деца лазат наоколу. Немојте да бидете премногу изненадени ако подоцна завршат во вашето тело.

Иако многу од овие елементи треба да се користат на дневна основа и во некои случаи се всушност задолжителни, најдоброто нешто што можеме да направиме е да бараме решенија што ќе го намалат негативното влијание што го имаат врз нашата околина. Еве неколку предлози што можеби ќе сакате да ги разгледате:

  • Проветрете ги сите области од вашата куќа што е можно повеќе.
  • Избегнувајте собирање ѓубре.
  • Исчистете ја прашината со влажна крпа или користете правосмукалка.
  • Направете ги растенијата ваши сојузници при прочистување на воздухот внатре во куќата.

Нема сомнение дека, многу пати, ние сме виновни за загадувањето на нашата куќа со овие секојдневни предмети, едноставно затоа што не сме свесни колку тие може да бидат опасни. Сепак, сега кога знаеме, подобро е да бидеме безбедни отколку да жалиме подоцна по појава на одреден здравствен пробме.