Нозе/Раце

Инфекција на стапалото: Најдобрите домашни лекови и кои симптоми бараат итна лекарска помош

Инфицираното стапало е често болна појава која може да го отежне одењето. Инфекција може да се појави по повреда на стапалото, при што бактериите можат да навлезат во раната, како…
Повеќе...
Системот за излачување

Инфекција на бубрези: Како да ја третирате во домашни услови и кои симптоми се алармантни

Инфекција на бубрезите (пиелонефритис) е вид на инфекција на уринарниот тракт што генерално започнува во уретрата или мочниот меур и патува до едниот или двата бубрега. Ако не се лекува…
Повеќе...
Сетилни органи

Инфекција на око: 7-те најчести причини и што да направите во домашни услови

Ако забележувате и чувствувате болка, оток, чешање или црвенило на окото, веројатно имате инфекција на истото. Инфекциите на окото спаѓаат во три специфични категории врз основа на нивната причина: Вирусни,…
Повеќе...
Глава

Ако забележувате и чувствувате болка, оток, чешање или црвенило на окото, веројатно имате инфекција на истото. Инфекциите на окото спаѓаат во три специфични категории врз основа на нивната причина: Вирусни, бактериски или габични и секоја се третира различно.

Апсцесиран заб е настанува при формирање на торба полна со гној, која може да настане во различни делови на забот како резултат на бактериска инфекција. Понекогаш се нарекува и стоматолошки…
Повеќе...
Стомак

Инфекција на папокот: Најдобриот домашен третман и кога треба да посетите лекар

Нечистотијата, бактериите, габите и другите микроби може да oстанат заробени во папокот и да започнат да се размножуваат. Ова може да предизвика инфекција. Истовремено може да забележите бел, жолт, кафеав…
Повеќе...
Систем за варење

Проблем со дебелото црево: Што да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дебелото црево е одговорно за апсорбирање на останатата вода, соли и витамини од храната и да ги кондензира во фекална материја. Фекалните материи потоа се пренесуваат од сигмоиден колон во…
Повеќе...
Системот за излачување

Инфекција на уринарниот тракт: Најдобрите домашни совети и кои се најчестите симптоми

Инфекција на уринарниот тракт е инфекција во кој било дел од уринарниот систем - бубрезите, уретерите, мочниот меур и уретрата. Повеќето инфекции го вклучуваат долниот уринарен тракт - мочниот меур…
Повеќе...
Општо здравје

Домашен тест за бременост со сода бикарбона кој дава резултати уште во првите денови

Овој домашен тест за бременост со сода бикарбона е неверојатно лесен, евтин и практичен за користење, а негова задача е откривањето на хормонот hCG (хормонот на бременост) во урината. Еве…
Повеќе...
Општо здравје

Имуностимулатор број 1: Домашна паста од ѓумбир со која веднаш ќе го зајакнете имунитетот

Чудесната домашна паста од ѓумбир и лук е еден од најпопуларните имуностимулатори во Индија, Кина и на Тајланд. Истата на јадењата им дава остар и уникатен вкус, но покрај пикантниот…
Повеќе...
Глава

Инфекција на уво: Што ја предизвикува и кои симптоми не треба да ги игнорирате во ниту еден случај

Ушната инфекција (понекогаш наречена и акутен отитис медиа) е инфекција на средното уво, простор исполнет со воздух зад тапанчето, кој содржи мали вибрирачки коски на увото. Децата имаат поголема веројатност…
Повеќе...
Општо здравје

5-те рани симптоми на дијабетес, кои никој не ги забележува – Внимавајте пред да биде предоцна

Дијабетесот е таква здравствена состојба што не му дозволува на организамот да го балансира нивото на шеќер во крвта, така што произведува недоволно инсулин. Доколку многу рано откриете дека имате…
Повеќе...
Општо здравје

5-те штетни работи кои се случуваат доколку навреме не ги промениме пижамите

Според истражувањата, просечниот маж ја менува својата пижама на секои 13 дена, додека просечната жена тоа го прави на секои 10 дена. Но, експертите препорачуваат дека всушност тоа треба да…
Повеќе...
Нозе/Раце

Отечени нозе: Што може да направите во домашни услови и кога да побарате итна лекарска помош

Отекувањето на нозете не е необична појава, а со истата се соочуваат многу луѓе секојдневно. Постојат 2 главни причинители за овој здравствен проблем: Едем или воспаление. А еве кои работи…
Повеќе...
Општо здравје

5-те знаци кои откриваат дека сте изложени на прекумерен стрес и вашиот имунитет се бори

Секој од време на време се соочува со стрес, но доколку има нешто што веќе подолго време ве загрижува и ви предизвикува умствен притисок, тогаш неопходно е навреме да обратите…
Повеќе...
Општо здравје

Моќна домашна смеса за целосно празнење на цревата, слабеење и елиминирање на вишокот течност

Многу луѓе често страдаат од опстипација и подуеност на стомакот, поради секојдневниот начин на живот и разните фактори на влијание како што се прекумерениот стрес, возраста, одредени лекарства и слично,…
Повеќе...
Гради/Грб

Болка во половината: 14 причини и третмани

Според американските истражувања, болката во долниот дел од грбот (половината) е најчеста причина за попреченост на работното место. Над 80% од луѓето ширум светот доживуваат болка во долниот дел на…
Повеќе...