Отечени прсти: 11 можни причини и најдобрите домашни третмани

Прстите отекуваат поради многу причини, а многу од нив се и безопасни. Но, понекогаш подуеноста, медицински позната како дактилитис, укажува на посериозна здравствена состојба. Еве неколку вообичаени причини за отечени прсти и кога треба да се јавите кај вашиот лекар.

Најчести причини за отечени прсти и нивни симптоми

Причини и симптоми за отечени прсти

 • Надвор е премногу топло: Топлината предизвикува проширување на крвните садови, што овозможува повеќе топлина да излегува низ вашата кожа за да можете да се ладите. Ваквото отекување на рацете поминува брзо.
 • Консумирате премногу сол: Премногу солената храна може да предизвика отекување на прстите. Кога внесувате премногу сол, телото се обидува да држи баланс во организамот, задржувајќи ги течностите.
 • Остеоартритис или ревматоиден артритис: Ако самите коскени зглобови на прстите се зголемени, артрозата може да биде виновникт, особено ако отечените прсти се појават наутро. Остеоартритисот е често, но не секогаш, придружен со болка и вкочанетост.
 • Инфекција или повреда: Инфекциите во прстите предизвикуваат прстите (особено околу врвот, подлогата или ноктот) да се полнат со гној. Помали трауми и повреди, како исеченици, рани од пункција и парчиња, исто така, можат да имаат слични ефекти.
 • Интензивен тренинг: За време на вежбање, вашите прсти и раце може да отечат бидејќи крвните садови во вашето тело реагираат на зголемените енергетски барања на вашите мускули.
 • Употреба на лекарства: Одредени лекови исто така можат да предизвикаат оток на прстите и рацете, како на пример, лекови за висок крвен притисок, против болки, за дијабетес, стероиди и апчиња за контрацепција.
 • Синдромот на карпален тунел: Кога нервот што поминува од подлактицата до дланката на раката е притиснат, тогаш се развива синдромот на карпален тунел – состојба што жените имаат три пати поголема веројатност да ја развијат од мажите.
 • Бременост: Одредени отекувања се нормални за идните мајки. Но, отокот во рацете и лицето – особено ако го притиснете палецот и се формира видливо вдлабнување – може да биде алармантен знак за прееклампсија, компликација која се карактеризира со висок крвен притисок.
 • Рејнодова болест: Ретка состојба што се карактеризира со стеснување на артериите и ја ограничува циркулацијата на крвта. Студената температура, стресот, повредите на рацете, оштетувањето на ткивото, па дури и одредени лекови (како висок крвен притисок или лекови за мигрена) може да бидат предизвикувачи.
 • Проблеми со бубрезите: Ако вашите бубрези не успеат да ги отстранат вишокот течности, вашето тело ќе го задржи, што може да резултира со отечени раце. Тоа може да влијае на кој било дел од вашето тело, но отокот најмногу се појавува во вашите раце, нозе, нозе и глуждови.
 • Блокада на лимфниот систем: Лимфедема е ретка болест на отекување на екстремитетите, која се појавува кога лимфната течност (која носи отпад, бактерии и вируси од телото) не се исцедува соодветно. Прстите и прстите може да отечат, а обично може да забележите и подуеност на рацете и нозете.

Како да ги третирате отечените прсти во домашни услови

Домашен лек за отечени прсти

Епсом солта (магнезиум сулфат) може да помогне во намалување на болката и отокот. Потопете го отечениот врв на прстот 15 до 20 минути во топла или ладна вода измешана со Епсом си=ол.  Ако имате автоимуна состојба, консумирањето на антивоспалителна храна може да помогне во намалување на отокот. Риба, лиснат зеленчук, зелен чај и темно чоколадо се одличен избор за оваа цел.

Кога да посетите лекар?

Посета на лекар за отечени прсти

Побарајте итна медицинска помош ако  имате оток на рацете заедно со други сериозни симптоми, вклучувајќи: Висока треска (повисока од 38°C), црвена и топла кожа, необјаснето зголемување на телесната тежина (може да биде како резултат на прекумерно натрупување на течности).

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *