Општо здравје

Најмоќниот домашен напиток кој секоја жена над 50 години треба да го консумира

Дали може да се замислите себеси секојдневно да консумирате кисело млеко? Доколку го обожавате, тогаш вреди да го пробате следниот домашен напиток. Сите знаеме дека киселото млеко е неверојатно корисно…
Повеќе...
Коски

Отечени зглобови: 12 можни причини и 12 домашни совети како да го решите овој проблем

Постојат многу различни причини за отекување на зглобовите. Во повеќето случаи, отокот е резултат на повреда или едем. Терминот едем значи оток поради акумулација на вишок течност. Особено е честа…
Повеќе...
Гради/Грб

Инфекција на ‘рбет: 6-те најчести причини и според кои симптоми треба веднаш да посетите лекар

'Рбетниот инфекции може да биде предизвикани или од бактериска или габична инфекција во друг дел од телото што се пренесува во 'рбетот преку крвотокот. Најчестиот извор на 'рбетни инфекции е…
Повеќе...
Нозе/Раце

Болка под пазувите: 4 најдобри домашни третмани и кога е непходно да посетите лекар

Ако чувствувате болка под едната или двете пазуви, причината може да биде една од неколкуте состојби, почнувајќи од иритација на кожата предизвикана од бричење до лимфедема или рак на дојка.…
Повеќе...
Коски

Методот на фудбалерите како трајно да се ослободите од болките во зглобовите и тетивите – Неверојатно лесно!

Болките во зглобовите, предизвикани од остеоартритис, гихт или ревматизам може лесно да бидат излекувани во домашни услови со обична зелка, благодарение на нејзините чудесни својства. Еве што е потребно да…
Повеќе...
Глава

Отечен врат: Што го предизвикува и поради кои симптоми треба да побарате итна лекарска помош

Отекувањето на вратот е акумулација на течност во ткивата на вратот или воспаление на истиот. Воспалението на вратот може да произлезе од инфекција, повреда или неодамнешна медицинска процедура. Бенигните состојби…
Повеќе...
Стомак

Болка во папокот: 3-те најдобри домашни лекови и кога да посетите лекар

Иако стомакот е поделен на четири главни квадранти, неговиот папок е тешко да се постави во еден специфичен дел. Како резултат, ако чувствувате болка во папокот (перимибиликална болка) тоа исто…
Повеќе...
Општо здравје

3 докажани начини како да се ослободиме од подуениот стомак, за време на празниците

Покрај прекрасните моменти споделени со нашите најблиски, празничната сезона најчесто се карактеризира и со вкусната и богата трпеза, која вклучува калорична и мрсна храна, што неретко доведува до појава на…
Повеќе...
Глава

Отечен нос: Што може да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дали некогаш сте почуствувале дека вашата настинка едноставно не поминува? Назалната конгестија што се чини дека не престанува, дури и со лекови без настинка или алергија, може да се должи…
Повеќе...
Нозе/Раце

Отечени прсти: 11 можни причини и најдобрите домашни третмани

Прстите отекуваат поради многу причини, а многу од нив се и безопасни. Но, понекогаш подуеноста, медицински позната како дактилитис, укажува на посериозна здравствена состојба. Еве неколку вообичаени причини за отечени…
Повеќе...
Вежби

Моќни домашни вежби со кои ефикасно ќе се ослободите од масните наслаги на грбот

Слабеењето и борбата со вишокот килограми е секогаш акутелна тема меѓу дамите, кои се исправени пред вистински предизвици, од вежбањето до правилната исхрана. Особено тежок дел за слабеење е самиот…
Повеќе...
Глава

Отечен јазик: Што да направите во домашни услови и кога да побарате итна лекарска помош

Јазикот е витален мускул кој помага при варење на храната и ни помага правилно да зборуваме. Можеби повеќето од нас не размислуваме често за здравјето на нашиот јазик, но голем…
Повеќе...
Општо здравје

5-те витамини кои секоја жена треба да ги пие: Од одржување на младешки изглед до здраво срце

Витамини се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси во телото, одговорни се за правилно функционирање на срцето и мускулно-скелетниот систем, одржување на младешката…
Повеќе...
Кожа

Инфекција на кожата: Најдобрите домашни третмани и кога да посетите лекар

Габите живеат насекаде. Тие можат да се најдат во растенијата, почвата, па дури и на вашата кожа. Овие микроскопски организми на вашата кожа обично не предизвикуваат никаков проблем, освен ако…
Повеќе...