Пролетта е тука – па зошто вашето тело сè уште мисли дека е зима?

Не сте сами, велат експертите. Поубавото време и доцните зајдисонца не се утеха за милион возрасни луѓе за кои се проценува дека страдаат од пролетната верзија на сезонско афективно растројство.
Потесно поврзан со почетокот на зимата, сезонското растројство може да се појави за време на секоја сезонска транзиција. Заболените можат да чувствуваат тага или летаргија, сè додека новата сезона не започне сериозно.
И има еден сериозен виновник за ова, вели д-р Суприа Гил, психолог за однесување во Кајзер Перманенте во Калифорнија – вашите алергии. Во ред, двајца виновници – другиот е ФОМО, или страв од пропуштање, додека светот го забрзува темпото по зимската хибернација.

 

 

Овие две прашања во тандем би можеле да бидат одговорот зошто стапките на самоубиства имаат тенденција да се зголемуваат во пролет и лето, наместо во најтемниот дел од годината, кога сите претпоставуваат дека ќе бидат највисоки.

„Може да биде прилично изненадувачки, особено затоа што во зима имаме пократки денови, помалку сончева светлина, а тоа е еден од најголемите придонесувачи за сезонско афективно нарушување во зима“, рече д-р Гил.

Проблемот исто така може да се влоши бидејќи пролетта започнува порано и трае подолго, поради промените во климата – некои заболени едноставно можеби не се подготвени да излезат на отворено или да поминуваат повеќе време во дружење. Ова може да доведе до внатрешен немир.

„Многу луѓе мислат дека стапките на самоубиства, разбирливо, би биле повисоки во зима“, рече д-р Гил.
„Декември е всушност најнизок во однос на стапките на самоубиства. Додека крајот на пролетта и почетокот на летото имаат највисоки стапки, тогаш луѓето се борат со своите емоции“.

 

 

Како да се победи природата во нејзината изопачена игра?

Фокусирајте се на „големите три“, препорачува д-р Гил: вежбање, спиење и исхрана.
Кратката прошетка на отворено, може да биде исто толку ефикасна за подобрување на расположението како и антидепресивните лекови.

Д-р Гил, исто така, препорача да размислите за антиинфламаторна диета, бидејќи воспалението е поврзано со расположението. Храната која може да ви помогне да бидете здрави и среќни е богата со витамин Ц и омега 3. Тоа се лососот, авокадото и свежиот цитрус.