Нутриционистката Клер Сорли ги откри двете „здрави намирници“ за кои верува дека се преценети. Таа вели дека тоа се колагенските прашоци и пробиотските додатоци. Исто така откри и четири други за смета дека се потценети – супата од коски, малините, киселата зелка и чајот за спиење.

Сорли го сподели своето видео на „TikTok“, кое има повеќе од 40.000 прегледи откако беше објавено.
Први на листата се колагенските прашоци, кои имаат за цел да ја зајакнат еластичноста на кожата, да ја направат косата посјајна и да ги зајакнат коските, меѓу другите подобрувања.
„Не ме сфаќајте погрешно, има неколку добри брендови за колаген во прав“, објасни Сорли.

 

 

 

„Во моето клиничко искуство штотуку открив дека моите клиенти добиваат подобри резултати од целосна храна наспроти во форма во прав. Тие, исто така, имаат тенденција да бидат многу обработени, имаат чудни, фанки адитиви, и можат да придонесат за гасови и надуеност“.
Наместо тоа, Сорли препорачува коскена супа, течност што содржи колаген направена од зовриени животински коски и сврзно ткиво.

Исто така, потценети се малините, кои „имаат пристојна количина на влакна“, вели Сорли.

Се вели дека една чаша црвени малини содржи 8 грама влакна.

На преценетиот список се пробиотските додатоци кои помагаат при здравјето на цревата и дигестивните проблеми.

„Има многу специфични случаи кога користам пробиотски додатоци со моите клиенти“, истакна Сорли. „Но, ако само се обидуваме да добиеме дневна доза на пробиотици, изворите на храна како кисела зелка се многу подобра опција и често содржат повеќе видови на пробиотици“.

 

 

 

„Не треба да консумирате многу – со кисела зелка, можете да започнете со само една кафена лажичка дневно“, продолжи таа. „Киселата зелка е нешто што ќе содржи пред-и пробиотици и е многу вкусна“.
Но, исто така  ферментираната зелка може да предизвика некои несакани, па дури и алергиски реакции“.
И конечно, Сорли е љубител на чајот за спиење.

„Овие билки наведени во состојките не само што ќе ви помогнат да заспиете, туку и да ви биде подобро“. Чајот содржи камилица, нане, маточина, цветови од тилија, листови од капини, цветови од портокал, глог и пупки од рози.