Жена сакала да се солидаризира со аутистичните деца, но наместо благодарност добила парична казна

Лиса Мекбриџ ја раскажува својата приказна како нејзиниот хуман гест не наишол на одобрување, а дури добила и парична казна, што нè тера да се запрашаме во каков свет...

Децата од Азија се едни од најздравите деца во светот, а еве и зошто

Истражаувања покажале дека јапонските деца се едни од најздравите деца во светот, а еве благодарение на кои здрави секојдневни навики се должи нивното одлично...

Фотограф им ја дава можноста на другите деца која неговата ќерка ја немала: Да покажат што би биле кога ќе пораснат

Кога уметноста ќе се спои со хуманата цел, резултатот остава без зборови. На овој начин воодушевува и следниот уметнички...

Не ги игнорирајте вакцините и уште 4 едноставни правила од педијатрите за одгледување на здраво дете

Родителите имаат голема одговорност кон своите деца, а со тоа чувствуваат и поголем притисок. Но, не се само непроспиените ноќи, туку и постојаните мисли дали е се во ред со...

„Можам да видам што си вечерала“: Свекрвата „удри“ по невестинскиот фустан на снаата

Односот меѓу снаа и свекрва отсекогаш бил претставен со предрасуди како типична врска на непочит и меѓусебно несакање. А следните снаа и свекрва докажуваат и зошто постои тој...

33 бесценети трикови на кои секој родител би бил благодарен

Од ставање  тениски топчиња на острите краеви за поголема безбедност  до зацврстување на чинијата да не се изместува, додека вашето дете појадува, во прилог погледнете ги овие 33 супер брзи...

Фотограф спојува портрети на членови од семејството за да ја докаже моќта на гените

Нашето лице истовремено го отсликува нашето минато, сегашност и иднина. Така функционираат гените- тие можат да направат да личиме на нашите родители, баби и дедовци, па дури и братучеди. А...

Ѝ се слошило, а по 45 минути го добила најголемиот подарок на светот, кој не го очекувала

На 18-годишната Емалуис Легат од Шкотска животот и се променил буквално преку...

11-те најдобри дестинации за семејно патување со вашите деца и внуци

Семејниот живот може да биде секаков, но не и досаден. Истражувањата покажале дека токму заедничките патувања со децата или внуците, ги подобруваат и зајакнуваат врските во рамките на семејството, бидејќи...

Родители сурово се пошегуваа со својата 6-годишната ќерка за 1-ви април и добија остри критики од луѓето

Популарен пар на Јутјуб, решиле по повод Денот на шегата да се пошегуваат со нивната мала ќерка, но за жал, нивната шега беше се, освен смешна. Во продолжение погледнете како...

Мајка на 16 деца открива како со еден список успева да го организира големото семејство

Одгледувањето деца и улогата на родител е навистина една од најтешките и најсложени задачи со кои може некој да се соочи во животот. Одговорноста е преголема и за да се...

Денес е Светски ден на аутизмот: 7-годишно аутистично момче не се одвојува од неговиот најверен пријател, кој му го „вратил“ говорот

Денес е Светски ден на аутизмот, а следната приказна за едно аутистично момче и неговиот најверен пријател ќе ви го затопли срцето и ќе ви го разубави...

Огромни “гради” се појавија над зградите во Лондон, а причината е уште поголема

Граѓаните на Лондон овој викенд беа соочени, а воедни и збунети од појавата на џиновски “гради”, кои надвиснаа на крововите на урбаните...

Незнаејќи ја купила истата книгата што самата ја продала пред неколку години, а внатре открила нешто заборавено

Повеќето љубители на книги, колку и да ги сакаат своите укоричени приказни, понекогаш за да се направи место за новите, старите книги ги продаваат. Но, приказната на оваа девојка за...

Уште 7 неочекувани промени кои им се случуваат на жените после породувањето, а повеќето не забележуваат

Претходниот пат  читавте за 7 извонредни, но помалку познати промени после породувањето,  како промената на вашата боја на коса или фантомските фетални движења, а сега следуваат уште 7 вакви промени,...

После 50 години од разводот, жена го победи поранешниот сопруг на суд и ќе добие алиментација од 134.000 евра

Тони Андерсон е 74-годишна жена од Калифорнија која сопругот ја оставил и заминал од државата кога нивната ќерка имала само 3...

21 идеја за најдобрите родителски трикови на кои сигурно никогаш не би се досетиле!

Одлгедувањето и воспитувањето на деца не е воопшто лесна работа и истата бара огромен труд, пожртвуваност и внимание, но истовремено е и една од најубавите улоги. Додека некои родители малку...

Дали би прифатиле ваква работа? Семејство од В.Британија нуди плата од 47.000 евра за дадилка, но има еден чуден услов

Британски пар бара да вработи дадилка за чување на нивните 5-годишни близначки, но со едно многу специфично барање. Во продолжение прочитајте за што точно станува збор и дали би можеле...

Мајка им напишала на своите деца роденденски честитки за наредните 30 години, а еве и зошто

Причината зошто оваа мајка им напишала роденденски честитки на своите деца и истите да ги добиваат во наредните 30 години е прекрасна, но истовремено и...

Мајка го искористила своето породилно отсуство да патува низ светот заедно со сопругот и двете деца

35-годишната Вал Берндт од Берлин, работи типична канцелариска работа, па затоа возбудата била дупла кога разбрала дека е бремена со своето прво дете, а истовремено заедно со сопругот испланирале патување...

Девојче стана Интернет хит со нејзината сирена-фризура, а сега и останатите родители ги споделуваат нивните идеи за училишниот “Ден на луда коса”

4-годишната Атлантис Кастиљо од Хјустон, Тексас за овој повод носеше фризура инспирирана од ликот на сирената Ариел, а откако нејзината објава стана вирален хит на Интернет, и останатите родители добија...

7 извонредни, но и помалку познати промени кои може да им се случат на мајките после породувањето

За мајките, целото искуство на раѓање на своето дете e најголемиот подарок во нивниот живот. Со самата бременост и детето се раѓаат и промените, особено промените на телото. Доколку сте...

20 смешни слики кои се доказ дека родителството не е лесна игра, а во кои сите родители ќе се пронајдат

За секој родител, нема поголемо и поубаво чувство од раѓањето на нова личност во нивниот свет. Но, сите знаат дека грижат за децата, особено за бебињата не е воопшто лесна...

10 идеи како вашите деца да се забавуваат додека вие работите

Секој родител се нашол во ситуација неговото дете да барало внимание, а тој во моментот бил зафатен со многу работа. Во вакви ситуации, клучното решение е и ним да им...

Фотограф ја покажува вистината за телото на жената после породување и не, не е како што списанијата ja претставуваат!

Телото на жената поминува низ многу промени во текот на бременоста и тоа што го гледаме на рекламите и списанијата не е ни близу до реалноста. Така, овој фотограф решил...

10 работи кои требаше да му ги кажам на моето дете пред да тргне на училиште

Ако вашето дете наскоро ќе тргне на училиште, во прилог прочитајте 10 совети од една мајка, која сменила 2 училишта бидејќи нејзиното дете не можело да се вклопи во средината....

Бабите и дедовците кои се грижат за своите внуци живеат подолго, според науката

Повеќето од нас имаат убави сеќавања за времето поминато со баба и дедо. Тие секогаш биле таму за да ја споделат со нас нивната мудрост, прегратки, бакнежи. Тие ни раскажуваа...

Мајка од Јапонија ја претвора попладневната дремка на нејзините близнаци во прекрасни авантури

Ајуми од Јапонија е фотограф и мајка на 4-годишни близнаци. Таа не знаела дека нејзините креативни моменти за време на попладневната дремка на близнаците ќе ѝ донесе толку голема популарност....

Зошто таблетите се многу поголема опасност за нашите деца отколку што си мислиме?

Кога малото девојче посочи кон слатките крај касата, нејзината мајка ѝ кажа: „Не, тие не чинат за твоите заби.“Тогаш нејзината ќерка, која не беше постара од две години, го стори...

Жена го документира „патувањето“ на нејзиното тело откако родила тројки

Минатата година фотографијата на Марија Нордо објавена на Инстаграм стана популарна благодарение на необично големиот стомак во кој биле сместени нејзините 3 ангелчиња. Во септември таа родила три убави бебиња...