10 идеи како вашите деца да се забавуваат додека вие работите

Секој родител се нашол во ситуација неговото дете да барало внимание, а тој во моментот бил зафатен со многу работа. Во вакви ситуации, клучното решение е и ним да им...

Фотограф ја покажува вистината за телото на жената после породување и не, не е како што списанијата ja претставуваат!

Телото на жената поминува низ многу промени во текот на бременоста и тоа што го гледаме на рекламите и списанијата не е ни близу до реалноста. Така, овој фотограф решил...

10 работи кои требаше да му ги кажам на моето дете пред да тргне на училиште

Ако вашето дете наскоро ќе тргне на училиште, во прилог прочитајте 10 совети од една мајка, која сменила 2 училишта бидејќи нејзиното дете не можело да се вклопи во средината....

Бабите и дедовците кои се грижат за своите внуци живеат подолго, според науката

Повеќето од нас имаат убави сеќавања за времето поминато со баба и дедо. Тие секогаш биле таму за да ја споделат со нас нивната мудрост, прегратки, бакнежи. Тие ни раскажуваа...

Мајка од Јапонија ја претвора попладневната дремка на нејзините близнаци во прекрасни авантури

Ајуми од Јапонија е фотограф и мајка на 4-годишни близнаци. Таа не знаела дека нејзините креативни моменти за време на попладневната дремка на близнаците ќе ѝ донесе толку голема популарност....

Зошто таблетите се многу поголема опасност за нашите деца отколку што си мислиме?

Кога малото девојче посочи кон слатките крај касата, нејзината мајка ѝ кажа: „Не, тие не чинат за твоите заби.“Тогаш нејзината ќерка, која не беше постара од две години, го стори...

Жена го документира „патувањето“ на нејзиното тело откако родила тројки

Минатата година фотографијата на Марија Нордо објавена на Инстаграм стана популарна благодарение на необично големиот стомак во кој биле сместени нејзините 3 ангелчиња. Во септември таа родила три убави бебиња...

Урнебесни фотографии кои покажуваат дека децата понекогаш можат да бидат мали „дивјаци“

Децата можат да бидат многу мили и слатки, но кога ворасните ќе ги нема на видик (а понекогаш и кога тие се тука), ја покажуваат својата „дива“ страна и создаваат...

Мајките ги претвораат папочните врвци во накит и чувствата за овој тренд се измешани

Неодамна се појави нов неверојатен тренд кај младите родители кои сакаат да останат блиски до своите бебиња засекогаш и секогаш. Овие родители бараат од производителите на накит да создаваат ѓердани,...

19 ситуации во кои работите излегле надвор од контрола без мама

Родителството е тешко. Сепак, 90% од татковците велат дека да се биде родител е нивната најголема радост. Ајде да бидеме искрени, не може да биде поради валкани пелени или недостаток...

20 фотографии кои докажуваат дека гените се неверојатни

Кога ќе се роди бебе, родителите, па дури и пријателите и роднините, почнуваат да шпекулираат на кого ќе личи бебето. Не е лесно да се погоди како ќе изгледа кога...

20 фотографии кои докажуваат дека татковците се најдобри пријатели на девојчињата

Научниците од Универзитетот Емори (САД) дознале дека татковците на девојчињата се повнимателни и поодговорни од татковците на момчиња. И тоа не е изненадувачки, бидејќи ќерка, за секој маж е мала...

Самохран татко од Тајван го илустрира секојдневниот живот со неговиот син, а сликите се помоќни од зборовите

Илустраторот Блу Лан Шенгје кој неодамна стана татко, најде нова инспирација за неговата работа. Откако се родил неговиот син, тој започнал нова серија на илустрации во кои покажува како е...

Што сакаат најмногу бебињата кога се во утробата на мајката?

Тесната врска помеѓу вас и вашето бебе се формира многу порано, отколку што мислите. Според една студија за психолошка наука, фетусот може да ја почувствува психолошката состојба на мајката. Неродените...

Фотографка од Аризона е мајка на 11 деца и таа ја изразува љубовта кон нив во секоја фотографија

Кога ќе се роди бебето, секоја мајка сака да го запише секој чекор за да остане во нејзиното сеќавање, да ги документира сите важни точки: како расте и го запознава...

Татко прави генијално изненадување за неговата ќерка која обожава диносауруси

Очигледно да се биде ќерка за сценограф за специјални ефекти е многу забавно, а 7-годишната Шелби Корам може да го потврди тоа. Нејзиниот татко Лајл, со неговиот кретивен ум, техничка...

20 фотографии кои докажуваат дека каде и да одат децата следи „хаос“

Да се биде родител може да биде навистина исцрпувачки, особено кога вашите деца го свртуваат светот наопаку кога ќе останат без надзор. Сепак, нема ништо понаградувачко отколку кога ќе се...

Татко претставува 10 работи за родителството кои нема да ги прочитате во книгите

Татко по име Ли секојдневно се справува со неговото мало „торнадо“ по име Ава. Тој ужива во родителството, но сака да ги претстави и комичните и мачните моменти од овој...

Мајка на две деца го насликала нејзиното секојдневие и сите родители можат да се пронајдат во овие илустрации

Марија Горбунова е руски уметник, мајстор на карикатури и портрети, како и мајка на две деца. На социјалните мрежи таа не ги споделува само комерцијалните проекти туку и реалните случки...

Фотографка ја покажува специјалната врска помеѓу татковците и нивните деца, која таа никогаш не ја имала

Фотографката Габриела Дабасинскаите израснала без татко и решила да ги претстави чувствата на татковството преку нејзините емотивни фотографии. „Едвај се сеќавам на татко ми. Мојата сестра близначка и јас имавме...

Дете со Даунов синдром го кажува првиот збор додека неговата сестричка му пее песна

Музиката е често совршено бегство од секојдневната рутина на нашите животи, оддалечувајќи не од реалноста. Меѓутоа, за некои, музиката е мост што нè поврзува поблиску до светот, особено за ова...

Жена родила уште еден пар ретки, идентични близнаци иако шансите за тоа се 1 во 10 милиони

27-годишната мајка од Колорадо, Кејси Саундерс, била зачудена кога еден ултразвук открил дека е бремена со друг пар близнаци. Таа првин мислела дека лекарот се шегува се додека самата не...

Магијата на мајчинството низ објективот на фотографката Сујата Сетиа

Сујата Сетиа е фотографка од Велика Британија која е повеќе пати наградувана за фотографиите и раскажувањето на приказните во нив. Нејзините фотографии ја привлекуваат публиката со лавина на шарени приказни....

50-годишната мајка е повторно бремена, но овој пат со нејзиното второ внуче

Љубовта на родителите кон децата е безусловна и оваа мајка навистина го докажува тоа, така што го исполнува даденото ветување дека ќе биде сурогат за нејзината ќерка. На само 14...

Секое дете има фото албум, но не секое дете има татко да го претвори албумот во ремек-дело!

36-годишниот Шолом Беро Соломон е татко на едногодишната Зое. Овој творечки татко објавува слики од нив, како се наоѓаат во интересни и комични ситуации кои ќе ги освојат вашите срца...

18 смешни докази дека децата живеат според свои правила

Децата не се секогаш совршени ангелчиња, понекогаш прават работи кои не не изнервираат, насмејат, па дури и малку ќе не исплашат. Децата се најголемо богатство и секогаш е задоволство да...

Познати личности им кажуваат на нивните ќерки дека им ги изеле слатките од „Ноќта на вештерките“

Познато е дека за време на Ноќ на вештерките децата во Америка одат маскирани од куќа на куќа и собираат слатки во кои подоцна можат да уживаат. Оваа традиција е...

Смешни ситуации на родители со нивните деца

Понекогаш родителството знае да донесе и смешни ситуации. Во моментите кога се случуваат можеби и изгледаат страшно за родителите, но со текот на времето кога ги гледаме спомените сфаќаме дека...

Менаџер во банка бил фатен од „ловци на педофили“ додека се обидувал да намами 14-годишно девојче

8-годишниот Балачандран Кавунгалпарамбат патувал 160 километри за да се запознае со 14 годишно девојче. Тој имал намера да и ја „земе невиноста“, а исто така и пишувал дека „првпат е...

Полицијата му ставила лисици на расплакано аутистично момче од банална причина

Ова е шокантниот момент кога 9-годишно аутистично момче било уапсено во неговото училиште откако учителите повикале полиција за да се справат со „тепачка со насилници“....