Најраните симптоми на бременост, кои повеќето жени вообичаено не ги забележуваат

Во животот на речиси секоја жена, порано или подоцна, доаѓа момент кога истата посакува да се оствари во улогата на...

Свекрвата се прикраде во болницата и прва го зеде бебето во прегратки, со што ја налути мајката

Секој план околку раѓањето на детето, како еден од најважните денови во вашиот живот, лесно може да биде пропратен со бројни изненадувања, но сепак на крај  вие одлучувате кој сакате...

Кои се предностите и недостатоците меѓу раѓањето на помлада и зрела возраст

„Тоа ти го велам драга моја, станувајќи мајка, се чувствуваш подобро од било кога и од било кој, но под услов, само доколку си била подготвена за таа...

Светот остана без зборови: Преку магнетна резонанца е прикажано што се случува кога мајката ќе го бакне бебето

Раѓањето на бебето е голем настан во животот на речиси секој човек. Неврологот Ребека Сакс, користејќи ги своите познавања, реши на светот да му покаже како мозокот на бебето манифестира...

24 генијални трикови за детска облека, кои ќе им бидат од голема помош на креативните мајки

Децата растат брзо, при што за сосема нормално се смета родителите да трошат многу повеќе за нивната облека, но денес ви претставуваме 24 прекрасни трикови со кои ќе заштедите токму...

„По третпат забременив од очувот, откако мајка ми му дозволи да ме злоставува“

Ќерка раскажува за ужасните преживеани моменти, кога била сосема мало дете. Таа имала едвај 10 години, кога нејзиниот очув започнал да ја...

„Напиши му на син ми дека сум починала, за да дојде да ме види“

Еден поет некогаш рекол дека најголемата катастрофа е истовремено да си стар, болен и сиромашен, а воедно и...

По 10 момчиња, оваа мајка конечно роди девојче и еве како изгледа нивниот „свет“

Веројатно сите ќе се согласат дека дел од нас сакаат да се држат до планот по секоа било цена, додека други ја претпочитаат...

74-годишна Индијка роди здрави близначиња. Еве како изгледа семејството заедно со 80-годишниот татко

74-годишната Индијка го запиша своето име во историјата откако стана највозрасната мајка на светот. Ермати Магама роди близнаци по вештачко...

Мајка која сама се грижи за своето дете ги растревожи сите со нејзиното признание

Цела Велика Британија, како и цел свет останаа потресени од исповедта на една самохрана...

Драги татковци, ова мора да го имате на ум кога воспитувате девојче

Врската меѓу татковците и ќерките е посебна од уште од првиот ден. Како што растат девојчињата и стануваат девојки, мажите влегуваат и излегуваат од нивниот живот, но еден е секогаш...

5 заеднички работи кои ги имаат родителите на успешните деца

Добрите родители сакаат нивните деца да не се вовлекуваат во неволји, да им оди добро во училиште и да продолжат да бидат успешни кога ќе пораснат. Иако не постои утврден...

Зачекорете во најубавиот детски ресторан на светот

Луѓето честопати не сакаат да посетуваат места, како што се кафулиња и ресторани каде децата безгрижно си играат наоколу. Но, ова сигурно не е случај со местото што денес ќе...

Еве како да откриете каква ќе биде бојата на очите на вашето дете

Како да откриете каква боја ќе има најмалиот член во семејството, уште пред истиот да се...

Таблица на баба Ванѓа за определување на полот на бебето, која проценува со голема точност

Многу од идните родители кои се во очекување на раѓањето на новиот член на семејствтото секогаш се љубопитни да дознаат дали тоа ќе биде момче или...

Со страшни болки во стомакот, оваа девојка мислела дека има апендицит, но по лекарскиот преглед следувало вистинско изненадување

19-годишната Морган Лант од Колчестер, Англија, ги обожавала лудите забави, при што заедно со нејзиното момче се насладувала на убавиот живот. Но, еден ден токму тој забавен живот добил ново...

Се роди бебето на љубовта- Откако ќе го видите неговото чело, ќе разберете и зошто

Кога Чинар Енџен дојде на овој свет, лекарите веднаш му дадоа посебен прекар, поради една уште повеќе посебна и неверојатна...

15 видови на храна кои децата не треба да ги консумираат и што можете да им дадете како алтернатива

Секоја година околу 100 новороденчиња во САД се разболуваат со ботулизам на новороденчиња, болест предизвикана од бактерија која се наоѓа во медот. Истата сериозно да влијае на имунитетниот систем на...

„Ти си грешка на мојата младост. Татко ти беше во право, требаше да те абортирам“

Надја се породила на 16-годишна возраст, а татко на детето исто така имал само 16 години. Во продолжение прочитајте една животна приказна како нечии постапки можат влијаат врз туѓиот...

Раѓањето не е случајност, детските души ги избираат своите родители

Според Хиндусите, раѓањето не е случајност: Детските души сами ги избираат родителите. Како се случува...

По 21 година брак, неговата сопруга го натера да отиде на вечера со друга жена, која исто така го сакаше

„По 21 година брак, мојата сопруга сакаше да однесам друга жена на вечера и на кино.“...Во продолжение прочитајте една животна приказна која пренесува моќна...

Уникатна животна приказна: Жена стана мајка 4 пати за една година

Неверојатната приказна доаѓа од Њујорк, а станува збор за Трејси Парк, која заедно со сопругот имала само едно...

20 фотографии кои докажуваат дека родителската љубов не може да ја замени никој и ништо

Крајната форма на љубовта е онаа која нашите родители ни ја даваат секојдневно. За тоа не ни се потребни научни докази, бидејќи доказот е веќе во топлината во нашиот дом,...

Причина број 1 зошто вашето дете одбива да спие во ноќта, според експерт од областа на спиењето

Иако штом вашето малечко ќе започне да ги трие очите, ќе помислите дека сега конечно ќе заспие, всушност започнува невозможната...

Мало девојче ѝ одржа на својата мајка лекција за простувањето, која траеше 1 минута, но вредеше злато

Луѓето имаат напишано море од книги и есеи за тоа како да простиме на оние кои нѐ повредиле. Но, за повеќето од нас, не е толку едноставно да се заборави,...

Животна приказна: Бебето на кое никој не се радуваше

„Еден ден си дојдов дома и ја најдов мајка ми како плаче во кујната. Таа штом ме здогледа, се насмевна, но потоа повторно започна да плаче. Малку подоцна, започнаа и...

20 срцезатоплувачки фотографии кои докажуваат дека мајките ја заслужуваат сета љубов на светот

Од подготвувањето костими за Денот на шегата до готвењето ручек за сите наши пријатели, нашите мајки секогаш се трудат да ни овозможат сè и никогаш не претстануваат да нè...

20 лесни и практични трикови за секојдневниот живот, кои ќе ве направат вистински експерт во родителството

Речиси секој родител се соочува со истурен пијалок и храна, играчки на масата, а родителите се чувствуваат како на авантура за преживување, справувајќи се со секојдневните родителски...

Дали жена може да забремени, додека веќе е бремена? Еве што велат експертите за тоа

Вечно поставуваното прашање меѓу многу жени. Еве каков одговор имаат на тоа експертите и...

Ова се последните зборови на татко, кој своето срце го подари на неговиот син, чие време истекуваше

Зборовите на храбриот татко се обвиткани во силни и бројни емоции, тие се вистински и неверојатно...