Општо здравје

„Јас сум нутриционист – еве ги 2 работи за коишто мислам дека се преценети и 4 коишто дефинитивно треба да ги користите повеќе“

Нутриционистката Клер Сорли ги откри двете „здрави намирници“ за кои верува дека се преценети. Таа вели дека тоа се колагенските прашоци и пробиотските додатоци. Исто така откри и четири други…
Повеќе
Општо здравје

Дали несвесно јадеме хемикалии? Јадењето многу морска храна може да ве изложи на повеќе таканаречени „засекогаш хемикалии“.

Токсичните хемикалии, наречени PFAS, стигнаа до насловни страници кога Агенцијата за заштита на животната средина (ЕПА) ги воведе првите национални ограничувања околу нивото во водата за пиење. Но, експертите сега…
Повеќе
Општо здравје

Шиацу масажа за подобар протокот на енергија

Развиена во Јапонија, Шиацу е стил на каросерија (шорок поим за терапевтски практики)  која го користи притисокот од прстите до специфичните точки на телото.. Шиацу е холистичка практика, го третира целото…
Повеќе
Општо здравје

5 видови на храна кои го елиминираат никотинот од организамот – Одличен избор за пушачите и оние кои се откажале од цигарите

Сите сме многу свесни за негативниот ефект на цигарите и никотинот врз нашето тело. Ако сте престанале да пушите или сте страствен пушач, најбрзиот начин да го исчистите вашето тело…
Повеќе
Општо здравје

3-те скриени симптоми на ран дијабетес, на кои секој треба да обрати внимание

Симптомите на дијабетес тип 2 се појавуваат бавно, понекогаш дури и сосема незабележливо до самото дијагностицирање, но во исто време постојат одредени симптоми по кои може да го откриете дијабетесот…
Повеќе
Општо здравје

4 фантастични причини зошто треба денот да го започнувате со 1 лажица маслиново масло

Повеќето од нас го користат маслиновото масло како состојка за готвење, но всушност пиењето на оваа состојка во чиста форма ќе ви донесе бројни неверојатни придобивки за вашето здравје и…
Повеќе
Општо здравје

„5-те работи кои се случија откако престанав да консумирам млеко и млечни производи“

Основните придобивки за здравјето од консумирањето на млеко и млечни придобивки вклучуваат зајакнување на коските и забите и одржување на телесната маса. Ова е многу поважно за децата во развој,…
Повеќе
Општо здравје

5 причини зошто имате бавен метаболизам и поради кои потајно се зголемува вашата тежина

Една од основните причини за наталожувањето на килограмите и ниската ефикасност на бројните диети лежи токму во бавниот метаболизам. Тајната на многу витки дами не е строгиот режим на исхрана…
Повеќе
Општо здравје

Најмоќниот домашен напиток кој секоја жена над 50 години треба да го консумира

Дали може да се замислите себеси секојдневно да консумирате кисело млеко? Доколку го обожавате, тогаш вреди да го пробате следниот домашен напиток. Сите знаеме дека киселото млеко е неверојатно корисно…
Повеќе
Коски

Методот на фудбалерите како трајно да се ослободите од болките во зглобовите и тетивите – Неверојатно лесно!

Болките во зглобовите, предизвикани од остеоартритис, гихт или ревматизам може лесно да бидат излекувани во домашни услови со обична зелка, благодарение на нејзините чудесни својства. Еве што е потребно да…
Повеќе
Општо здравје

3 докажани начини како да се ослободиме од подуениот стомак, за време на празниците

Покрај прекрасните моменти споделени со нашите најблиски, празничната сезона најчесто се карактеризира и со вкусната и богата трпеза, која вклучува калорична и мрсна храна, што неретко доведува до појава на…
Повеќе
Општо здравје

5-те витамини кои секоја жена треба да ги пие: Од одржување на младешки изглед до здраво срце

Витамини се неопходни за една личност да одржува нормален живот. Тие ги регулираат сите процеси во телото, одговорни се за правилно функционирање на срцето и мускулно-скелетниот систем, одржување на младешката…
Повеќе