Јадењето здраво има многу позитивни придобивки – и за телото и за умот. Кога јадеме добро, се чувствуваме добро, кога се чувствуваме добро, ние сме посреќни, кога сме посреќни сме попродуктивни  и прекрасниот циклус продолжува. Сè повеќе, продавниците и рестораните ширум светот добиваат побарувачка за здрава исхрана – што им олеснува на луѓето да ги третираат правилно своите тела. Оваа листа од 10 најздрави намирници во светот е само почетен водич – начин да ги разберете есенцијалните витамини и минерали што му се потребни на човечкото тело за да остане во најдоброто функционирање. И како дополнителен поттик – овие здрави намирници се целосно вкусни!

СПАНАЌ

Оваа зелена суперхрана што изобилува со  хранливи материи е лесно достапна – свежа, замрзната или дури и конзервирана. Една од најздравите намирници на планетата, спанаќот е одличен за давање енергија, додека е малку калоричен и обезбедува витамин А, витамин К и есенцијална фолна киселина.

ЦРН ГРАВ

Исполнет со супер здрави антиоксиданси, црниот грав вари бавно – правејќи да се чувствувате сити подолго. Овие мали топчиња се полни со калциум, протеини и влакна, а имаат и одличен вкус!

ОРЕВИ

Со повеќе антиоксиданси од кои други јатки, оревите се полни со витамин Е и се богати со растителни серуми, омега 3 масла и здрави масти.

ЦВЕКЛО

Добро за мозокот и вешто во намалување на крвниот притисок, скромната репка често се занемарува како една од најздравите намирници на земјата. Коренскиот зеленчук со црвена боја е исполнет со фолати, магнезиум и витамин Ц.

АВОКАДО

Јадењето само едно или две авокада неделно ви овозможува достапност до здравите мононезаситени масти, витамин Б6 и многу фолати. Проверете на вашиот локален пазар за да дознаете кога ова овошје е во сезоната во вашата област.

ТЕМНО ЧОКОЛАДО

Според неодамнешните истражувања, чоколадото содржи повеќе антиоксиданти, грам-за-грам, отколку повеќето овошни сокови – одлична вест за чокохолиците! Покрај тоа што го штити организмот од болести и помага да се спречат срцеви заболувања, темното чоколадо е природнен лек за подобрување на расположението.

 МАЛИНИ

Како и повеќето бобинки, малините се исполнети со антиоксиданти, за да го одржат телото здраво и без болести. Свежи или замрзнати, тие обезбедуваат витамин Ц, калциум и железо.

ЛУК

Оваа лута намрница се користи за да се избегнат болести со векови, бидејќи го инхибира растот на бактерии, го намалува холестеролот и крвниот притисок и има сериозна антиинфламаторна моќ.

ЛИМОНИ

Честопати се промовира како најздрава храна во светот, лимоните имаат силни антиинфламаторни квалитети и можат да помогнат да се инхибира растот на клетките на ракот. Тие исто така имаат исто толку витамин Ц како и портокалите.

МЕШУКИ

На крај, но не и најмалку важно,  моќта на  мешункастиот зеленчук е богатството со растителни влакна и протеини кои даваат додава одличен вкус и текстура на секој оброк. Веганите и вегетаријанците честопати ја употребата на леќата како замена за месо во традиционалните рецепти.