4 фантастични причини зошто треба денот да го започнувате со 1 лажица маслиново масло

Повеќето од нас го користат маслиновото масло како состојка за готвење, но всушност пиењето на оваа состојка во чиста форма ќе ви донесе бројни неверојатни придобивки за вашето здравје и тело. Познато е дека го штити срцето, но консумирањето 1 супена лажица маслиново масло на празен стомак е ефикасно и од следните причини.

1. Ќе ја преобрази вашата кожа

Маслиновото масло е основна состојка на многу козметички производи и може да биде од огромна полза за вашата кожа. Маслото го намалува вцрвенувањето и подуеноста и притоа ќе ви помогне ефикасно да се ослободите од брчките. Маслиновото масло има моќни антибактериски својства и служи како природен прочистувач на кожата.

2. Ќе ви помогне да ослабнете

Бројни истражувања докажуваат дека практикувањето на медитеранска диета и начин на исхрана, при која речиси секое јадење се приготвува со маслиново масло, ќе ви помогне значително да ослабнете. При едно 3-годишно истражување во кое учествуваа повеќе од 180 испитаници, кај 70% од истите, маслиновото масло имаше позитивен ефект во слабеењето.

3. Одлично е за здравјето на цревата

Одредени видови на бактерии кои живеат во нашиот желудник, може лесно да доведат до бројни здравствени проблеми. Но, докажано е дека консумирањето маслиново масло може ефикасно да се избори со истите и тоа за многу краток временски период, прочистувајќи го вашиот организам и забрзувајќи го метаболизамот.

4. Ќе го регилира нивото на шеќер во крвта

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.