Сетилни органи

Проблем со јазикот: Кои причини се кријат зад најчестите симптоми и кога да посетите лекар

Бројни проблеми можат да влијаат на вашиот јазик, како што се: Болка, рани, оток, промени во вкусот, промени во бојата, промени во текстурата. Истите често не се сериозни и може…
Повеќе
Глава

Отечен нос: Што може да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дали некогаш сте почуствувале дека вашата настинка едноставно не поминува? Назалната конгестија што се чини дека не престанува, дури и со лекови без настинка или алергија, може да се должи…
Повеќе
Сетилни органи

Инфекција на око: 7-те најчести причини и што да направите во домашни услови

Ако забележувате и чувствувате болка, оток, чешање или црвенило на окото, веројатно имате инфекција на истото. Инфекциите на окото спаѓаат во три специфични категории врз основа на нивната причина: Вирусни,…
Повеќе
Сетилни органи

Проблем со синуси: Кои се 5-те главни причини и како да ги третирате во домашни услови

Синусите претставуваат шуплини исполнети со воздух, кои се сместени во внатрешноста на коските на лицето и скалпот. Тие се поврзани со назалните отвори и се обвиткани во многу тенка слузокожа.…
Повеќе
Глава

Болка зад очите: 5-те главни причини зошто се појавува и 5 домашни третмани како да се справите со истата

Главоболките се дефинираат како болка во кој било дел од главата. Разни видови на главоболка или други состојби можат да предизвикаат болки зад едното или обете очи, Покрај болка, главоболките…
Повеќе
Општо здравје

„Ставив 1 банана и малку цимет да се варат – Откако го почувствував како влијае врз моето тело, секоја вечер го пијам овој напиток“

Еве зошто е потребно секоја вечер да го пиеме овој чудесен напиток. Доволно е сето заедно да зоврие, а крајниот ефект од истиот е неверојатен! Вкусот на напитокот е малку…
Повеќе
Општо здравје

„Поставувам малку ориз во чорапите и започнувам да чекорам низ дома- Ефектот е едноставно неверојатен“

Во традиционалната ориентална медицина постои еден древен ритуал, кој според исцелителите е способен да ги излекува сите болести. Процедурата треба да се практикува секојдневно, а притоа се прави многу лесно.…
Повеќе
Општо здравје

Природен лек за висок крвен притисок и замор, кој брзо и лесно ќе ве исправи на нозе

Аронијата потекнува од северноамериканскиот континент и некогаш била неверојатно популарна храна меѓу Индијанците. Тие ги користеле плодовите и сокот од растението за зајакнување и лекување на организамот. Аронијата доаѓа од…
Повеќе
Општо здравје

Стар рецепт со смокви за целосно рестартирање на организамот- Поздрави, попаметни и послаби

Смоквата уште од древните времиња ја стекнала својата популарност благодарение на нејзините моќни квалитети и чудесниот вкус. Покрај во свежа форма, таа е извонредно лековита и во сушена форма. Лековити…
Повеќе
Општо здравје

„Чајот од банана, со кој заборавив на проблемите со нервите. Уште штом ќе го помирисам, заспивам за секунда“

По часови вртење во креветот и фактот дека не преостанува многу време пред да се активира вашиот аларм, едноставно веќе се чувствувте исцрпени поради нарушениот сон. Несоницата и неквалитетниот сон…
Повеќе
Општо здравје

Стар руски рецепт за намалување на нивото на шеќер во крвта, со ефикасност како што ја нема ниту еден друг лек

Еден стар, но одамна познат метод за лекување на високото ниво на шеќер во крвта може многу лесно уште денес да го приготвите во домашни услови, без притоа да ви…
Повеќе
Општо здравје

„1 лажица од оваа домашна смеса и заспивам како бебе, ништо не може да ме разубди, а следното утро сум како нов човек“

Иако секој човек е способен да спие, за жал, сè почесто во денешно време, луѓето може да се пожалат дека воопшто немаат квалитетен сон и ноќите ги поминуваат непроспиени. Зошто…
Повеќе
Општо здравје

„Цел месец пиев топла вода со црн пипер и толку добро не сум се чувствувала никогаш- Еве што се случи со моето тело“

Што ќе се случи со вашиот организам и како ќе влијае на вашето здравје, доколку во временски период од 1 месец, редовно консумирате топла вода со црн пипер? Доколку сте…
Повеќе
Општо здравје

Ја намалува подуеноста на стомакот и уште 6 употреби (со рецепти) на оцетот, за кои многу малку луѓе знаат

Дали некогаш сте слушнале за волшебните својства на јаболковиот оцет? Јаболковиот оцет чудесно делува врз целото тело, вклучувајќи ја и кожата, воедно ја прави и косата погуста! Во продолжение откријте…
Повеќе
Општо здравје

Еден од најздравите природни напитоци, кој претставува вистинско моќно „гориво“ за мозокот и телото

Работата на нашиот мозок во голем процент зависи од „горивото“, со кој истиот го снабдуваме, бидејќи поради неговата преголема активност, потребно е да секогаш да ја надополнуваме неговата енергија. Природен…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт кој ефикасно се бори против повеќе очни заболувања и целосно го обновува видот

За денес ви откриваме домашен рецепт кој ефикасно ќе ви помогне доколку се соочувате со очни заболувања. Смесата помага за целосно заздравување при очни заболувања како глаукома, катаракта, солзење, миопија…
Повеќе
Општо здравје

Моќното трио од овие домашни состојки ефикасно дејствува при 10 секојдневни болки, кога ништо друго не помага

Многу луѓе ширум светот ја практикуваат употребата на овие 3 природни домашни состојки, со кои секојдневно се среќаваме и кои се едни од најзастапените во сечија кујна. Црниот пипер, солта…
Повеќе
Општо здравје

Сода бикарбона + рицинусово масло: Моќен лек за 12 заболувања, а како бонус, помага и во слабеењето

Чудесната комбинација од овие две домашни состојки ефикасно помага во лекувањето на дури 12 заболувања. Рецептот се приготвува премногу лесно, а најважна е неговата лековита моќ! За нивната подготовка сè…
Повеќе
Коски

„Ме фати дископатија и ништо не помагаше! Добро е што во бањата ми кажаа за овој чудесен домашен мелем!“

Доколку страдате од дископатија, лумбаго, ишијас, тогаш следниот нетрадиционален метод за справување со овој вид на болки, е вистинскиот за вас! Домашен мелем против дископатија Потребни состојки 3 белки од…
Повеќе
Коски

Ова природно домашно масло ефикасно го решава проблемот со проширените вени и успешно се бори и против мигрената

Скоро сите луѓе знаат за овој природен зачин, кој е особено популарен во нашата кујна, но многу малку луѓе всушност знаат за чудесните и лековити својства на истиот, кој е…
Повеќе
Општо здравје

„Ги предупредив сите дома, да не ги фрлаат овие семки- Бесплатната и најдобра превенција против рак“

Сочните и слатки плодови на кајсијата сите ги консумираат со задоволство, од деца до возрасни. Пријатната боја, силниот мирис и деликатесниот вкус ја прават кајсијата совршен избор во многу десерти,…
Повеќе
Коски

9 бабини итрини за лекување на сè: „Не паметам баба ми некогаш да беше болна, а сега ја открив нејзината тајна во стариот мал дневник“

„Кога бев на 3-4 годишна возраст, ме касна пајак. За среќа, малото животно не беше опасно и не стасав до болница, но сигурно не ми беше забавно. Брзо заборавив на…
Повеќе
Општо здравје

Лук: Природен лек за 100 болести, меѓу кои и уништување на бактериите и спречување инфаркт

Потекнува од фамилијата лукови, а со векови е најкористената состојка за кулинарските и медицински цели. Во продолжение откријте ја моќта што се крие во овој мал бел зеленчук. Карактеристики Лукот…
Повеќе
Коски

Рибизла: Овошје со специфичен кисел вкус, полно со витамин Ц, лек за мигрена и уште бројни други лековити својства

Со потекло од семејството на огрозди, распостранета во умерените краишта, рибизлата се смета за цветно растение, кое со себе носи неверојатни и бројни лековити својства. Освен што е супер лек…
Повеќе
12