Сочните и слатки плодови на кајсијата сите ги консумираат со задоволство, од деца до возрасни. Пријатната боја, силниот мирис и деликатесниот вкус ја прават кајсијата совршен избор во многу десерти, но малкумина всушност знаат дека вистински лековит дијамант се сокрива во нејзините семки.

Кога консумирајте кајсии, воопшто не се двоумете да ги зачувате семките. Бидејќи, како што научно е докажано, нејзините семки содржат неверојатно големо количество на витамини, повеќе од самото месо.

Лековити  и  корисни својства и придобивки од семките на кајсиите

Лековитите својства на семките од кајсиите се употребувани уште од античко време. Уште во времето на Стар Египет, семките од кајсиите се користеле за лекување загубата на глас (ларингит) и нарушена функција и слабост на цревата.

Кинеските исцелители пак употребувале масло од семките на кајсиите за лекување на кожни и заболувања при зглобовите. Средновековниот лекар Авицена ги користел семките од кајсиите за лекување на бронхитис. Сите тие лековити својства на семките од кајсиите се возможни, благодарение на фактот што содржат неверојатно многу корисни супстанци и соединенија.

Моќни и хранливи елементи во семките од кајсиите

Токоферол или витамин Е го спречува предвременото стареење.

Калиумот, калциумот, фосфорот и железото го зајакнуваат имунитетот и го поттикнуваат нормалното функционирање на организамот. Благодарение на високото количество на калиум и железо, семките од кајсиите може да ви помогнат ефикасно да се справите со анемијата.

Јодот и магнезиумот ја стимулираат работата на мозокот и штитната жлезда и може да ги ублажат симптомите на хипертензија.

Незаситените масни киселини им помагаат на мусклите значително побрзо да се опорават и обноват, по интензивна физичка активност и воедно се одговорни за убавината и здравјето на кожата, ноктите и косата.

Витамин Б17 или амигдалин помага во борбата против канцерогените клетки.

Витамин Б15 или пангамска киселина ги проширува крвните садови, го намалува нивото на лошиот холестерол и има благ и пријатен ефект врз функцијата на црниот дроб и бубрезите.

Витаминот ПП ги поттикнува редокс или оксидационо-редукционите реакции во организамот.

Хранливите влакна пак ги апсорбираат токсичните материи од цревата и ја нормализираат работата на цревната микрофлора.

Семките од кајсиите за превенција од рак

Семките од кајсиите, како и оние од праските, сливите, црешите и јаболката содржат определено количество на амигдалин или витамин Б17, исто така познат и како лаетрил. Всушност тој гликозид го дава горчливиот вкус на семката.

Иако употребата на лаетрил во борбата против ракот, досега резултирала со бројни успешни докази, официјалната медицина се уште не ја признава неговата ефикасност.

Но, и покрај тоа многумина го користат амигдалинот како надополнување на традиционалната хемотерапија и како средство за превенција од рак. И иако не е возможно од аптека да си купите витамин Б17, сепак неговото добивање од семките од кајсиите е сосема едноставно.

За да се спречат онколошките т.е канцерогените заболувања, горчливите семки да се консумираат свежи во размер од една семка на секои 5 килограми тежина. Истовремено, се препорачува да се консумираат наутро, а потоа може да ги консумирате повторно по 1 час.

Кога ќе ги консумирате, лекарите препорачуваат да не пиете кафе со шеќер истовремено, бидејќи така ќе се намали нивниот ефект и се подразбира, нивната консумацијата не значи дека треба да се откажете од лекарствата што ви ги препишал вашиот лекар.

Употребата на семките од кајсиите во традиционалната медицина

1. За срцева аритимија

Рецепт за лекување на срцевата аритмија: Потребно е да сомелете 0.5 кг лимони во блендер или со помош на ренде. Во истите додадете пире од семките од кајсиите, добро измешајте и смесата додадете ја во 0.5 кг мед.

Измешајте добро и оставете ја смесата да отстои неколку дена на ладно место. Консумирајте по 1 супена лажица наутро, на празен стомак и 1 супена лажица пред спиење.

2. Кога имате нефритис т.е воспаление на бубрезите

За подготовка на овој домашен лек, 300 гр семки се полеваат со 100 мл топла вода и се варат во времетраење од 4 часа. Се препорачува пред секој оброк, да консумирате по 65 мл од напитокот.

3. За срцеви заболувања

10 грама здробени семки се полеваат со 1 чаша топла вода. Потребно е малку време смесата да се вари, а потоа чајот од кајсии ќе биде готов за пиење. Консумирајте го секојдневно, пред спиење.

4. За бронхитис

Сомелете сушени семки од кајсија во форма на прав и потоа 3-5 грама од истиот измешајте го во количество од 200 милилитри млеко или чај. Консумирајте двапати дневно.

Важен совет

Иако веќе ги утврдивме бројните лековити и корисни својства од семките од кајсиите, од голема важност е во консумирањето на истите да не се претерува т.е злоупотребува. Хидроцијанската киселина и нејзините соли што ги содржат семките, доколку се внесат во количество повеќе од потребното, може да му наштетат на организамот.

Експертите тврдат дека ризикот од труење од семките е возможен и висок, доколку истите се внесат во повеќе од 40 грама при едно консумирање.