Вежби

Исправени за минута: Генијален трик со крпа кој го поправа лошото држење на телото за 60 секунди

Прекумерното седење пред компјутер и гледањето во мобилниот телефон најмногу влијае на вратот, рамената и горниот дел од грбот. Со текот на времето, позицијата на главата се менува и таа…
Повеќе
Гради/Грб

Инфекција на ‘рбет: 6-те најчести причини и според кои симптоми треба веднаш да посетите лекар

'Рбетниот инфекции може да биде предизвикани или од бактериска или габична инфекција во друг дел од телото што се пренесува во 'рбетот преку крвотокот. Најчестиот извор на 'рбетни инфекции е…
Повеќе
Вежби

Моќни домашни вежби со кои ефикасно ќе се ослободите од масните наслаги на грбот

Слабеењето и борбата со вишокот килограми е секогаш акутелна тема меѓу дамите, кои се исправени пред вистински предизвици, од вежбањето до правилната исхрана. Особено тежок дел за слабеење е самиот…
Повеќе
Гради/Грб

Болка во половината: 14 причини и третмани

Според американските истражувања, болката во долниот дел од грбот или половината е најчеста причина за попреченост на работното место. Над 80% од луѓето ширум светот доживуваат болка во долниот дел…
Повеќе
Коски

Болка под ребрата: Дали може да ја третирате во домашни услови и кога да се обратите на лекар

Потенцијалните причини за болка под ребрата се толку различни што може да изгледа застрашувачки, особено што кафезот на ребрата содржи многу органи, а областа под ребрата е подеднакво голема. Различните…
Повеќе
Вежби

Најлесните домашни вежби за грб од 10 минути – Со помош на пластични шишиња до затегнати резултати

Погледнете како брзо и лесно да го затегнете вашиот грб и да се ослободите од наталожените масни наслаги на истиот со помош на овие едноставни, а неверојатно ефикасни домашни вежби,…
Повеќе
Вежби

Домашни лесни вежби за затегнат грб – Доволни се 10 минути на ден за брзо ослободување од масните наслаги

Покрај стомакот и нозете, грбот е еден од најкритичните места од телото на кое најмногу се наталожуваат масни наслаги. Тоа не само што влијае врз надворешниот изглед, туку општо и…
Повеќе
Вежби

Брзо ослободете се од масните наслаги на грбот со овие лесни домашни вежби

Наталожените масни наслаги на грбот не само што го нарушуваат надворешниот изглед, туку истите воедно може да значително да влијаат врз положбата на телото при седење, лошо свиткувајќи го грбот.…
Повеќе
Вежби

2 лесни вежби, кои ќе ве спасат од болките во грбот и ‘рбетот, без многу труд

Работата пред компјутер и пасивниот начин на живот речиси секогаш резултираат со мускулна тензија во вратот, грбот и рамената. Токму за да избегнете појава на болки во овие делови, потребно…
Повеќе
Вежби

Ќе ви одземе точно 2 минути да се ослободите од острата болка во долниот дел од грбот, еве и како

Болката во долниот дел од грбот може да настане од разни причини. Понекогаш тоа може да биде индикатор за сериозни нарушувања во телото, а понекогаш може резултат на ненадеен физички…
Повеќе
Глава

Крај на трнењето, главоболката и заморот! Домашна облога ефикасно го извлекува вишокот сол од вратот при остеохондроза

Едно од најчестите заболувања при ‘рбетниот столб во денешно време е вратната остеохондроза. Причината за нејзината појава е најчесто ограничената физичка активност. Токму ова резултира до загуба на еластичноста на…
Повеќе
Општо здравје

Еве како влијае консумирањето 3 шолји кафе на ден врз женските гради

Едно неодамнешно истражување направено од шведски научници, спроведено врз 300 учеснички, открива како консумирањњто 3 шолји кафе дневно влијае врз женските гради. Односно, по направената анализа, се докажало дека при…
Повеќе
Општо здравје

Природен рецепт со кој ќе им кажете збогум на цистите на градата- Брзо и ефикасно ги отстранува истите

Цистите на градата се бенигни образувања, кои може да се појават како поединечни или во множество, на едната или на двете гради, а најчесто се застапени ка жените на возраст…
Повеќе
Општо здравје

3 промени на градите што се нормални и 6 кои можат да бидат индикатор за одредени здравствени проблеми

Со возраста доаѓа искуството, но и исто така доаѓа и ризикот од појава на многу болести. Додека повеќето симптоми поврзани со возраста што ги забележуваме надворешно на нашето тело се…
Повеќе
Коски

За само 7 дена: Целосно ги обновува коските, тетивите, зглобовите и значително ја намалува болката при истите

Медицинските експерти истакнуваат дека големо влијание за појавата на болките во грбот, нозете и зглобовите има неправилното држење на телото. За таа цел, за денес ви откриваме домашен рецепт кои…
Повеќе
Вежби

Благодарение на оваа лесна вежба, ќе успеете да се ослободите од сите болки и проблеми со вашиот грб

И покрај фактот што ијогата произлегува од индиската култура и е тесно поврзана со тамошните спиритуални учења, а денес во современиот свет станува сè повеќе популарна. Меѓу најпопуларните се т.н…
Повеќе
Вежби

Хирург открива кои вежби може да го излекуваат и обноват вашиот ‘рбет и грб, пред да биде доцна

Според статистиките, во однос на изминатите децении, застапеноста на болката во грбот како здравствена состојба кај луѓето, е зголемена за дури 54%. Токму таа бројка покажува колку е важно да…
Повеќе
Коски

„Веќе не можев да клекнам од болки во колената, но сосетката ми даде од ова домашно масло и за 15 минути болката исчезна!“

Специјалистите велат дека голем е бројот на луѓе кои страдаат од болка во зглобовите, грбот, колената, нозете и глуждовите. За жал, причините за тие состојби се исто така бројни: Остеоартритис,…
Повеќе
Вежби

Ослободете се од подгрбавеноста со овие едноставни и лесни вежби, кои ќе го подобрат држењето на телото

Неправилното држење на телото не само што надворешно не изгледа убаво, туку пред сè, може да предизвика здравствени проблеми, како болки во грбот, главата и самиот врат. Следниве едноставни и…
Повеќе
Вежби

8 едноставни трикови со кои, за само 5 минути, ќе се ослободите од болката во грбот

Болката во грбот е една од најчестите болки со која се соочуваат милиони луѓе, а истата е незанемарлива бидејќи ги попречува нормално да ги вршат секојдневните обврски и обични работи.…
Повеќе
12