Прекрасни фотографии кои ја прикажуваат убавината на татковството

Сите знаеме за неверојатната и несебична љубов на мајките кон своите деца, но подеднакво важна личност во животот на детето е и...

10 психолошки проблеми на децата, за кои се виновни родителите

Повеќето психолошки проблеми се вкоренети уште во детството. Но, понекогаш тие не се толку очигледни, не зборуваме за физичко малтретирање или целосен недостаток на внимание - понекогаш дури навидум обичното...

ТЕСТ: Кој од 6-те типови на мајка си ти?

Откријте како Ве гледаат Вашите...

Работи кои не треба да им ги забранувате на децата

Психолозите веруваат дека поставувањето граници го прават детето да се чувствува многу заштитено и спокојно. Сепак, некои одредени ограничувања можат да го предизвикаат спротивното, да го направат детето несигурно и...

Кога ќе дојде време за спиење ќе пеам алелуја

Прекрасна изведба која ќе ве расплаче и ќе ви даде енергија за целиот...

Застрашувачко видео: Морски лав го влече девојчето во вода

За оваа фамилија ова требаше да биде само уште едно пријатно попладне поминато во хранење морски лавови и уживање во друштво на животните. Сепак, застрашувачкото видео покажува како морски лав...

Трогателно: Како на еден обичен ден гледа мајката, а како ќерката

Покрај секојдневните обврски и извршување на задачите, мајките често забораваат дека токму малите нешта се најважни. Да, шопинг, правење торта и промената на пелени не ни се чинат како неверојатни,...

Како врската со нашите мајки се менува со текот на времето

Како дете немаш друг избор освен да си целосно зависен од својата мајка. Потоа, кога навлегуваш во тинејџерските години, и се лутиш постојано, а кога ќе се преселиш разбираш колку...

Една млада жена повикува: Драги мајки, ве молам, одгледувајте мажи, не мамини синови!

Дали сте го забележале овој тренд во начинот на кој мајките денес ги одгледуваат своите деца: девојките се воспитуваат да се однесуваат како мали дами, а момците … како мамини...

Илустрации кои покажуваат каков е животот на мајката

Илустраторката Луси Скот ни го прикажува, целосно нецензуриран и неизменет, секојдневниот живот на една мајка. Животот на мајката не е толку хармоничен и совршен, како што често е прикажан во...

Видео кое покажува колку се силни мајките на болни деца

Секој родител се грижи за болното дете, но малку знаат колку е тешко да се грижиш за хронично болно или тешко повредено дете. Родителите на децата со рак, епилепсија, вродени...

Најкреативните детски паркови

Данската компанија Монструм, ги гради најкреативните детски паркови, во кои секое дете би играло со часови.Компанијата е основана во 2003 година и создава тематски игралишта кои се фокусираат на уникатен...

Пожарникар фати бебе фрлено од вториот кат

Американскиот пожарникар Роберт Сатон фати бебе, фрлено од вториот кат на запалена зграда во Џорџија. Сатон изјави дека слушнал разговор од вториот кат на зградата и видел новороденче на прозорецот...

Неколку совети од една модерна мајка

Со бескрајна листа на обврски и задачи 24/7, тешко е да најдеме време за самите себеси? Со доза хумор мајката ни дава неколку вредни лекции за мајчинството. 1. Не можете...

Забележувате нешто чудно на фотографијата?

Девојчето по име Мајлин има 4 години и живее во Грузија. Таа тренира во локален фудбалски клуб за девојчиња. На фотографиите може да се забележи дека таа го носи дресот...

Четири совети за да одгледате добри деца

Секој родител сака да одгледа добро дете со кое да се гордее. Понекогаш се прашуваме дали го воспитуваме добро и дали правиме грешки. Еве некои совети: 1. Бидете трпеливи Треба...

Абортусот е деликатна тема, но оваа невообичаена пракса во Индија е уште пострашна

Темата за абортус се почесто се среќава со позитивни и негативни критики. Во САД оваа тема се повеќе е оспорувана, слична е состојбата и на Европскиот Континент. За разлика од...

Ова е 3-месечното бебе Харви, коe помина цели 10 часа на распит во Лондон!

Бебето беше повикано во Американската амбасада на разговор, бидејќи неговиот дедо направил грешка при пополнувањето на документите, тој навел дека причината за посета е тероризам. Харви требало да лета до...

Неочекуван пресврт во нивните животи – овој брачен пар бил разделен кога дознале дека очекуваат принова

Никол Бедвел (19) и нејзиниот сопруг Весли Бедвел (21) од Тексас, накратко по нивната свадбена церемонија дознале дека ќе имаат принова. Како и сите родители тие биле бескрајно среќни за...

Се разделивме со сопругот, но не и со нашето дете!

Вистинската љубов може да е само мит, за некои луѓе. Приказната за еден млад брачен пар имала неочекуван пресврт во настаните. Нивната разделба не била тешка само за нив, туку...

Исповед на една мајка: 10 проблеми со кои се соочува мојот 2 годишен син

Како и секој родител на мало дете, кој е сведок на проблемите од  ”животно прашање” со кои се справува неговото дете, така оваа мајка одлучила да ги сподели со нас:...

Се обидувате да забремените ? – Не е битна позата!

Доколку подолг период се обидувате да забремените, сигурно сте слушале многу препораки за тоа која поза е најдобра да се примени за да останете бремена.  Во една студија, професорот Ален...

Мајка открива бизарен проблем кој и се јавил по нејзината втора бременост

Повеќето мајки биле сведоци на промените на нивното тело во текот на бременоста. Оваа жена имала необично искуство по нејзината втора бременост. Стефани Брус  професионално се занимавала со трчање и...

Докторите и го одземале детето откако виделе како таа му ги менува пелените

Ана Бахур од Белорусија, имала тежок живот откако нејзините родители ја напуштиле од нејзиното раѓање. Таа се родила со горни и долни екстремитети кои не биле доволно развиени. Никој не...

Сопруга, мајка, пријателка –жена! Семоќна и единствена!

Таа учи и се образува Таа неуморно работи Таа раѓа и одгледува деца Таа гради кариера Таа се грижи за својот сопруг Таа се грижи за домот, чисти, пере, пегла...

Како се менува вашето тело во бременоста

Телото на жената го менува својот изглед во текот на бременоста. Надворешниот изглед е секому познат, но како се менува внатрешноста? Како внатрешните органи ги менуваат своите првобитни позиции, можете...