Сетилни органи

Проблем со јазикот: Кои причини се кријат зад најчестите симптоми и кога да посетите лекар

Бројни проблеми можат да влијаат на вашиот јазик, како што се: Болка, рани, оток, промени во вкусот, промени во бојата, промени во текстурата. Истите често не се сериозни и може…
Повеќе
Глава

Отечен нос: Што може да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дали некогаш сте почуствувале дека вашата настинка едноставно не поминува? Назалната конгестија што се чини дека не престанува, дури и со лекови без настинка или алергија, може да се должи…
Повеќе
Сетилни органи

Инфекција на око: 7-те најчести причини и што да направите во домашни услови

Ако забележувате и чувствувате болка, оток, чешање или црвенило на окото, веројатно имате инфекција на истото. Инфекциите на окото спаѓаат во три специфични категории врз основа на нивната причина: Вирусни,…
Повеќе
Сетилни органи

Проблем со синуси: Кои се 5-те главни причини и како да ги третирате во домашни услови

Синусите претставуваат шуплини исполнети со воздух, кои се сместени во внатрешноста на коските на лицето и скалпот. Тие се поврзани со назалните отвори и се обвиткани во многу тенка слузокожа.…
Повеќе
Глава

Болка зад очите: 5-те главни причини зошто се појавува и 5 домашни третмани како да се справите со истата

Главоболките се дефинираат како болка во кој било дел од главата. Разни видови на главоболка или други состојби можат да предизвикаат болки зад едното или обете очи, Покрај болка, главоболките…
Повеќе
Општо здравје

Ја намалува подуеноста на стомакот и уште 6 употреби (со рецепти) на оцетот, за кои многу малку луѓе знаат

Дали некогаш сте слушнале за волшебните својства на јаболковиот оцет? Јаболковиот оцет чудесно делува врз целото тело, вклучувајќи ја и кожата, воедно ја прави и косата погуста! Во продолжение откријте…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт кој ефикасно се бори против повеќе очни заболувања и целосно го обновува видот

За денес ви откриваме домашен рецепт кој ефикасно ќе ви помогне доколку се соочувате со очни заболувања. Смесата помага за целосно заздравување при очни заболувања како глаукома, катаракта, солзење, миопија…
Повеќе
Општо здравје

Моќното трио од овие домашни состојки ефикасно дејствува при 10 секојдневни болки, кога ништо друго не помага

Многу луѓе ширум светот ја практикуваат употребата на овие 3 природни домашни состојки, со кои секојдневно се среќаваме и кои се едни од најзастапените во сечија кујна. Црниот пипер, солта…
Повеќе
Општо здравје

Сода бикарбона + рицинусово масло: Моќен лек за 12 заболувања, а како бонус, помага и во слабеењето

Чудесната комбинација од овие две домашни состојки ефикасно помага во лекувањето на дури 12 заболувања. Рецептот се приготвува премногу лесно, а најважна е неговата лековита моќ! За нивната подготовка сè…
Повеќе
Коски

9 бабини итрини за лекување на сè: „Не паметам баба ми некогаш да беше болна, а сега ја открив нејзината тајна во стариот мал дневник“

„Кога бев на 3-4 годишна возраст, ме касна пајак. За среќа, малото животно не беше опасно и не стасав до болница, но сигурно не ми беше забавно. Брзо заборавив на…
Повеќе
Општо здравје

Лук: Природен лек за 100 болести, меѓу кои и уништување на бактериите и спречување инфаркт

Потекнува од фамилијата лукови, а со векови е најкористената состојка за кулинарските и медицински цели. Во продолжение откријте ја моќта што се крие во овој мал бел зеленчук. Карактеристики Лукот…
Повеќе
Глава

Оригано: Омилен зачин со одличен вкус и неверојатни лековити својства, за кои многу малку луѓе знаат

Ароматичното растение кое ни доаѓа од Медитеранот, го има во секој дом и притоа е омилен зачин за додавање во вкусните јадења. Но, дали знаете дека ориганото е и моќна…
Повеќе
Општо здравје

Природни рецепти од „Златото на Богородица“ кои ефикасно ги отстрануваат проблемите со крвотокот, црниот дроб и видот

Британците го нарекле „златото на Богородица“, поради нивната христијанска традиција да ги обвиткуваат богородичните икони со растението, симболизирајќи златни монети. Станува збор за невенот. А неговите лековити својства дури ги…
Повеќе
Глава

Природен рецепт кој успешно се бори против воспаленијата, слузот и синусите

Назалната конгестија во повеќето случаи настанува како резултат на воспаление или на течење слуз од носната празнина. Кога ткивата при назалните канали се иритираат, воспалуваат или отекуваат, се јавува назална…
Повеќе
Општо здравје

Рецепт кој ќе Ви помогне максимално да ја подобрите Вашата диета

Овој зачин е еден од најздравите бидејќи има антибактериски, анти-инфламаторен и антиканцерогени ефекти. Куркумата го зајакнува имунитетот и е погодна за надворешна употреба при заздравување на рани. Ги убива клетките…
Повеќе