Цвеклото има необичен вкус и поради тоа не е многу омилено кај луѓето. Но тоа е богато со хранливи материи и лековити својства. Цвеклото може да ги отстрани мастите во црниот дроб, да го подобри видот, како и да ве излечи од анемија. Најчесто се консумира свежо, преку салати. Оваа салата од цвекло ќе ви помогне да ги надмините вашите здравствени проблеми и ќе го освежи вашиот организам.

Потребни ви се:

– 2 до 3 цвекла
– 2 главици кромид
– Оцет
– Маслиново масло
– Малку сол

Излупете го цвеклото и ставете го да се вари, додека не омекне, исецкајте го на парчиња и ставете го во чинија. Истиот процес повторете го и со кромидот и додадете го во чинијата. Додадете малку масло, сол и оцет и вашата салата е готова.