Општо здравје

„Варам 3 кг кромид во 250 мл вода и не знам што е тоа висок крвен притисок и холестерол!“

За да го решите проблемот со високиот крвен притисок и лошиот холестерол, неопходно е да ја регулирате исхраната, а во народната медицина се препорачува и консумирањето на овој природен лек…
Повеќе
Општо здравје

Најефикасниот домашен лек кој веднаш го решава проблемот со проширените вени

Стресот, пасивниот начин на живот, неправилната исхрана, вишокот на кофеин и останаитите штетни навики оставаат значителен траг врз нашето здравје. Тоа најмногу се одразува врз крвните садови. Различните фактори како…
Повеќе
Убавина

Златен рецепт за испукани капилари, проширени вени и стрии – „Не верував, но моите нозе сега се многу помлади!“

Со текот на времето, поради различни фактори, вообичаено и најчесто во долниот дел од телото, поконкретно нозете се појавуваат проширени вени, испукани капилари и стрии. Денес ви откриваме еденоставен природен…
Повеќе
Општо здравје

4 видови на волшебна храна кои го намалуваат и регулираат холестеролот, подобро од лекарствата

Секој од нас знае дека храната има неверојатна моќ да се справи со бројни заболувања и најдобро да го заштити нашето здравје, бидејќи може да го прочисти организамот и да…
Повеќе
Општо здравје

„На мајка ми по 50-та година започнаа да ѝ трпнат прстите и често имаше главоболка, а овој домашен рецепт ја спаси“

Ако прстите на вашите раце или на нозе често трпнат, тоа е индикатор на здравствен проблем при крвните садови, а токму во продолжение ви откриваме рецепт кој ќе го подобри…
Повеќе
Општо здравје

3 лесни домашни начини за намалување на крвниот притисок и спречување на мозочен удар, без лекарства

Денес ви откриваме 3 домашни начини како лесно и ефикасно да го намалите високиот крвен притисок со помош на природни средства и трикови, кои може да се користат без или…
Повеќе
Општо здравје

Германското чудо кое ги одзатнува артериите, го намалува холестеролот за минута и ја зајакнува работата на срцето

Регулирајте го холестеролот, спречете ја појавата на разни инфекции и одзатнете ги артериите со ова едноставно домашно лекарство, благодарение на кое вашето срце ќе работи значително подобро. Чудесниот рецепт потекнува…
Повеќе
Системот за крвоток

1 лажица пред оброк – Народен рецепт за зајакнување на хемоглобинот: Со него анемијата и вечниот замор стануваат минато

Хемоглобинот е еден од најважните крвни показатели. Неговото ниско ниво може да доведе до сериозни здравствени заболувања. Тој го обезбедува спроведувањето на кислород во телото. Нивото на овој показател зависи…
Повеќе
Системот за крвоток

Војник демонстрира како само со притиснување на една точка, крвниот притисок се намалува за секунди

Војниците неретко се соочуваат со екстремни ситуации, во кои од нив се бара брзо да реагираат. Токму за оваа цел, тие знаат одредени клучни точки на телото, кои доколку се…
Повеќе
Општо здравје

„Ова е моќниот рецепт кој ми помогна да го исчистам црниот дроб и да го зајакнам имунолошкиот систем“

Овој напиток е толку моќен, што може да ја промени и обнови циркулацијата на крвта, значително да го зајакне вашиот имунитет и како никогаш досега да го исчисти црниот дроб…
Повеќе
Системот за крвоток

Сок од компири – Ефикасен домашен лек против гастритис, чир на желудникот и високо ниво на шеќер во крвта

Лековитите својства на компирите на луѓето им се познати уште пред стотици години. Особено корисен за здравјето е сокот од овој зеленчук, кој ефикасно помага за многу заболувања. Сок од…
Повеќе
Општо здравје

Се консумира само за појадок, а моќно и ефикасно го регулира холестеролот, шеќерот во крвта и тежината

Појадокот е најважнот оброк од денот, кој не треба да го пропуштиме, а според нутриционистот Сара Елдар, неопходно е појадокот да биде балансиран, за да се зголеми нивото на енергија…
Повеќе
Општо здравје

Довидување холестерол! Домашниот напиток кој ќе ви помогне да се ослободите од неговите наслаги на крвните садови

Сите знаеме дека начинот на исхрана игра огромна улога во контролирањето на холестеролот. Односно, прекумерената консумација на нездрава храна може да го зголеми холестеролот. Високиот холестерол пак, придонесува за образување…
Повеќе
Општо здравје

Првите знаци на срцево заболување се невидливи- Еве како самите да направите проверка на вашето здравје со овој лесен тест

Едно срцево заболување не секогаш се појавува клинички. Човек може да се чувствува одлична и да биде активен, а потоа наеднаш да почине од срцев удар. Дебелината, пушењето цигари и…
Повеќе
Системот за крвоток

4 супени лажици на ден од овој домашен лек и проблемот со затнатите артерии и високиот крвен притисок е решен!

Доколку често се разболувате од настинки и вируси или имате кардиоваскуларни проблеми, тогаш потребно е да преземете нешто за да ги подобрите и зајакнете вашите здравје и организам. Во продолжение…
Повеќе
Системот за крвоток

2 шолји на ден од овој чај и ќе заборавите на високото ниво на шеќер во крвта и вишокот килограми

Високото ниво на шеќер во крвта претставува проблем со кој се соочуваат младите, како и повозрасните луѓе. Нездравиот начин на исхрана, неквалитетната храна и стресниот начин на живот лесно доведуваат…
Повеќе
Општо здравје

Зошто треба да го приготвуваме овој напиток секоја вечер- Ќе заборавите на заморот и болестите

Приготвувањето на овој напиток е многу лесно. Доволно е сето да зоврие, да се излади и да се прецеди, а резултатите ќе бидат неверојатни! Вкусот на напитокот е доста специфичен,…
Повеќе
Општо здравје

Древен рецепт кој ги лекува срцевите заболувања, го подобрува крвотокот и ја враќа љубовта кон животот

За денес ви претставуваме еден чудесен лек кој датира уште од 12-ти век, а создаден од Хилдегард фон Бинген, монахињата која важела за моќен исцелител. Пред 800 години, овој лек…
Повеќе
Општо здравје

„За 14 дена го исчистив целото тело од токсини со само 3 ореви на ден, но многу важно е тие да бидат приготвени на следниот начин“

Овој рецепт, кој можеби на прв поглед не ви изгледа како ништо посебно, со себе носи моќен ефект. Ќе ви одземе малку повеќе време за неговото приготвување, но резултатот вреди!…
Повеќе
Системот за крвоток

Германски кардиолог споделува како да го намалите високиот крвен притисок без лекарства

Кај повеќето луѓе систолниот крвен притисок (горната граница) со текот на годините се зголемува. Како резултат на тоа, голем број на возрасни луѓе се соочуваат со „изолирана систолна хипертензија“ или…
Повеќе
Општо здравје

Природен лек за висок крвен притисок и замор, кој брзо и лесно ќе ве исправи на нозе

Аронијата потекнува од северноамериканскиот континент и некогаш била неверојатно популарна храна меѓу Индијанците. Тие ги користеле плодовите и сокот од растението за зајакнување и лекување на организамот. Аронијата доаѓа од…
Повеќе
Општо здравје

Оваа 85-годишна баба секојдневно консумира 2 лажици од оваа смеса и никогаш немала вишок килограми, висок притисок и холестерол

Една од најчестите причини за висок крвен притисок и холестерол е токму нездравата и неправилна исхрана, но постојат бројни решенија за овој проблем и тоа многу ефикасни! Познато е дека…
Повеќе
Општо здравје

„Чајот од банана, со кој заборавив на проблемите со нервите. Уште штом ќе го помирисам, заспивам за секунда“

По часови вртење во креветот и фактот дека не преостанува многу време пред да се активира вашиот аларм, едноставно веќе се чувствувте исцрпени поради нарушениот сон. Несоницата и неквалитетниот сон…
Повеќе
Општо здравје

Чистење на артериите на природен начин: Само 50 мл дневно од овој домашен рецепт, ги чисти артериите и штити од срцев и мозочен удар, како и тумори

Атеросклероза, срцев удар, мозочен удар - причината за појава на овие 3 сериозни здравствени состојби лежи во состојбата на крвните садови на човекот. Со текот на времето, тие ја губат…
Повеќе
Општо здравје

Овој природен напиток значително го намалува нивото на шеќер во крвта и го прави метаболизамот тројно помоќен

Иако знаеме дека на малите бебиња се препорачува да пијат вода од семиња на копар, за да се спречи појавата на проблеми со стомакот и цревата, всушност водата од копар…
Повеќе
Општо здравје

Стар руски рецепт за намалување на нивото на шеќер во крвта, со ефикасност како што ја нема ниту еден друг лек

Еден стар, но одамна познат метод за лекување на високото ниво на шеќер во крвта може многу лесно уште денес да го приготвите во домашни услови, без притоа да ви…
Повеќе