Глава

Отечен врат: Што го предизвикува и поради кои симптоми треба да побарате итна лекарска помош

Отекувањето на вратот е акумулација на течност во ткивата на вратот или воспаление на истиот. Воспалението на вратот може да произлезе од инфекција, повреда или неодамнешна медицинска процедура. Бенигните состојби…
Повеќе
Глава

Отечен нос: Што може да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дали некогаш сте почуствувале дека вашата настинка едноставно не поминува? Назалната конгестија што се чини дека не престанува, дури и со лекови без настинка или алергија, може да се должи…
Повеќе
Глава

Ако забележувате и чувствувате болка, оток, чешање или црвенило на окото, веројатно имате инфекција на истото. Инфекциите на окото спаѓаат во три специфични категории врз основа на нивната причина: Вирусни, бактериски или габични и секоја се третира различно.

Апсцесиран заб е настанува при формирање на торба полна со гној, која може да настане во различни делови на забот како резултат на бактериска инфекција. Понекогаш се нарекува и стоматолошки…
Повеќе
Глава

Инфекција на уво: Што ја предизвикува и кои симптоми не треба да ги игнорирате во ниту еден случај

Ушната инфекција (понекогаш наречена и акутен отитис медиа) е инфекција на средното уво, простор исполнет со воздух зад тапанчето, кој содржи мали вибрирачки коски на увото. Децата имаат поголема веројатност…
Повеќе
Глава

Проблем со крајници: Кои се најдобрите домашни третмани и кои симптоми бараат лекарска помош

Крајниците се први на фронтот за одбрана на имунитетот против бактериите и вирусите кои влегуваат во устата. Оваа функција може да ги направи крајниците особено ранливи на инфекции и воспаленија,…
Повеќе
Глава

Проблеми со голтање: Еве што може да бидaт причините и дали постои домашно решение за истите

Отежнатото голтање или медицински уште наречно дисфагија е состојба при која луѓето имаат потешкотии со голтањето на храна или течности, додека пак други не можат воопшто да голтаат. Кашлање и…
Повеќе
Глава

Болка зад очите: 5-те главни причини зошто се појавува и 5 домашни третмани како да се справите со истата

Главоболките се дефинираат како болка во кој било дел од главата. Разни видови на главоболка или други состојби можат да предизвикаат болки зад едното или обете очи, Покрај болка, главоболките…
Повеќе
Убавина

Мрсната коса е најголемиот секојдневен кошмар на дамите: Еве ги 4-те најчести причини за нејзината прекумерена појава

Мрсната коса е најголемиот кошмар на една жена. Најчесто, токму тогаш кога треба да изгледате совршено, вашата фризура е уништена од мрсната текстура, а прекумереното миење не е решение. Мрсната…
Повеќе
Глава

Измешајте сол и шеќер и секоја вечер правете го ова пред спиење – Резултатите се неверојатни

Ова можеби и не е најпопуларната комбинација, но доколку страдате од несоница, смесата од шеќер и сол може да направи вистинско чудо за вас. Не се препорачува овие 2 состојки…
Повеќе
Убавина

„Додека бев кај забарката, таа ми ги откри 3-те најдобри домашни води за здрави заби и свеж здив, за да ја посетувам поретко“

Прекрасната насмевка значи здрави заби и свеж здив. Но, за оваа цел, едно обично миење на забите не е доволно и потребно е да се внимава на храната и уште…
Повеќе
Општо здравје

Турбо лек за болно грло – Го правиш за 5 минути, а дејствува веднаш! Бабински рецепт кој гарантирано лекува

Еден од најчестите проблеми со студеното време е болното грло, кое може да настане како последица на обична настинка, грип или пак на нов вирус, на кој случајно сме се…
Повеќе
Глава

Крај на трнењето, главоболката и заморот! Домашна облога ефикасно го извлекува вишокот сол од вратот при остеохондроза

Едно од најчестите заболувања при ‘рбетниот столб во денешно време е вратната остеохондроза. Причината за нејзината појава е најчесто ограничената физичка активност. Токму ова резултира до загуба на еластичноста на…
Повеќе
Општо здравје

Ефикасниот рецепт на германски хирург: Како да го елиминираме грипот уште во првите часови од неговата појава

За време на зимскиот период, во кој настинките и грипот се околу нас, неопходно е да го знаеме најдоброто природно решение како брзо да се справиме со овој проблем. Токму…
Повеќе
Глава

Природен рецепт како брзо да излекуваме синузит

Синузитот е едно од најнепријатните заболувања кое, особено во зимскиот период, може да предизвика сериозен дискомфорт, главоболка, долго затнат нос и бројни други несакани последици. Се подразбира, постојат бројни лекарства…
Повеќе
Глава

Како лесно да ја запреме главоболката за само неколку минути – Ефикасен трик кој секој треба да го знае

Додека остатокот од светот, при главоболка веднаш оди до аптека, Корејците решението го пронаоѓаат во сопственото тело и буквално знаат како лесно да се спасат од секакви разни заболувања. Денес…
Повеќе
Општо здравје

Популарниот рецепт со здравец и ореви кој брзо ја елиминира и најупорната кашлица

Никој не сака себеси и своите најмили да ги труе со лекарства за кашлица, а воедно доколку го претпочитате природниот начин за негување на вашето здравје, пробајте го следниот домашен…
Повеќе