Општо здравје

3 докажани начини како да се ослободиме од подуениот стомак, за време на празниците

Покрај прекрасните моменти споделени со нашите најблиски, празничната сезона најчесто се карактеризира и со вкусната и богата трпеза, која вклучува калорична и мрсна храна, што неретко доведува до појава на…
Повеќе
Систем за варење

Проблем со дебелото црево: Што да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Дебелото црево е одговорно за апсорбирање на останатата вода, соли и витамини од храната и да ги кондензира во фекална материја. Фекалните материи потоа се пренесуваат од сигмоиден колон во…
Повеќе
Општо здравје

Моќна домашна смеса за целосно празнење на цревата, слабеење и елиминирање на вишокот течност

Многу луѓе често страдаат од опстипација и подуеност на стомакот, поради секојдневниот начин на живот и разните фактори на влијание како што се прекумерениот стрес, возраста, одредени лекарства и слично,…
Повеќе
Систем за варење

Проблеми со цревата: Што може да направите во домашни услови и кога да посетите лекар

Гастроинтестинални нарушувања се неверојатно честа здравствена појава кај милион луѓе ширум светот, а состојбите може да варираат од полесни, како опстипација и синдром на нервозно дебело црево, до полипи на…
Повеќе
Глава

Проблеми со голтање: Еве што може да бидaт причините и дали постои домашно решение за истите

Отежнатото голтање или медицински уште наречно дисфагија е состојба при која луѓето имаат потешкотии со голтањето на храна или течности, додека пак други не можат воопшто да голтаат. Кашлање и…
Повеќе
Општо здравје

3 домашни методи како веднаш да се ослободите од непријатните стомачни киселини

Стомачните киселини се непријатна појава со која милиони луѓе се соочуваат секојдневно. Денес ви откриваме кои 3 едноставни домашни методи ќе ви помогнат веднаш да се ослободите од истите да…
Повеќе
Општо здравје

„Не сте дебели, а имате подуен стомак“ – Домашен напиток со кој ќе го решите овој проблем преку ноќ

Може и да не сте свесни, а да ја имате бактеријата хеликобактер пилори, спиралната бактерија која го зафаќа стомакот и дебелото црево, а која може да предизвика разни заболувања. За…
Повеќе
Општо здравје

2 природни средства како брзо и лесно да се ослободите од хеликобактер пилори

Хеликобактер пилори е гама-негативна бактерија, со спирална форма, која ја шири инфекцијата во стомакот и дуоденумот. За нејзиното лекување најчесто се препишуваат одредени антибиотици и пробиотици, а денес ви откриваме…
Повеќе
Општо здравје

10 начини како да се изборите со киселините, кои се идеална средина за секакви заболувања – Од рак до прекумерена тежина

Конусмирањето на фабричка храна, рафинираните шеќери и ГМО храната лесно доведува до образување на кисела средина во организамот, која пак создава идеални услови за појава на многу заболувања. Меѓу заболувањата,…
Повеќе
Општо здравје

„Домашната смеса која ми го прочисти дебелото црево од токсини! Дури и кожата стана значително поблескава!“

Според бројни древни лекари, смртта на организамот започнува со нарушувањето на состојбата на дебелото црево, а многу современо истражувања го докажале токму истото. Повеќето од проблемите на дебелото црево кои…
Повеќе
Систем за варење

Најдобриот природен рецепт кој брзо и лесно го прочистува дебелото црево

За целосно и ефикасно прочистување на дебелото црево е потребно многу повеќе од промената во навиките во исхраната. Токсините може да предизвикаат главоболка, замор и лошо расположение. Токму за оваа…
Повеќе
Совети

Еве како правилно да седиме на тоалетната школка, за да имаме правилна дигестија и да ја спречиме појавата на хемороиди

Редовното празнење на цревата е клучно за целокупното човечко здравје, бидејќи на овој начин, редовно му се дозволува на организамот од себе да ги исфрли штетните токсини. Но и покрај…
Повеќе
Општо здравје

Најдоброто природно средство за слабеење – Го чисти дебелото црево од отрови и го спречува задржувањето на течности

Речиси секој човек, барем еднаш во својот живот, се соочил со опстипација и таа вообичаено не е сериозна. Болката во стомакот и подуеноста се најчестите непријатни симптоми кои се појавуваат…
Повеќе
Диети

Испијте го овој напиток пред спиење и ќе го исфрлите сето внесено во текот на денот – Брзо ги топи масните наслаги

Напитокот кој денес ви го претставуваме се смета за еден од најкорисните природни напитоци за човечкото здравје, кој ефикасно го прочистува дигестивниот систем и ќе ви помогне да го забрзате…
Повеќе
Општо здравје

„Започнав често да се разболувам, а на крај матичниот лекар ме испрати дома со овој рецепт кој ми го прочисти телото“

Уште од древни времиња се верувало дека ние сме тоа што го консумираме, но за жал, денес со стресниот модерен начин на живот, не секогаш сме во можност да се…
Повеќе
Општо здравје

Една лажица од оваа смеса ќе ги прочисти цревата за 2 минути и веднаш ќе го реши проблемот со подуениот стомак

Дигестивниот систем е сложен механизам и самото варење на храната е уште посложено. За да останеме здрави и за да нашето тело функционира правилно, потребно е здраво да се храниме.…
Повеќе
Системот за крвоток

Сок од компири – Ефикасен домашен лек против гастритис, чир на желудникот и високо ниво на шеќер во крвта

Лековитите својства на компирите на луѓето им се познати уште пред стотици години. Особено корисен за здравјето е сокот од овој зеленчук, кој ефикасно помага за многу заболувања. Сок од…
Повеќе
Општо здравје

Консумирањето на овој напиток секоја вечер ќе ви помогне долготрајно да се ослободите од сите масни наслаги

Консумирањето на овој напиток секоја вечер ќе ви помогне да го подобрите метаболизамот и функција на дигестивниот систем, вашиот организам ќе биде прочистен од токсини и ефикасно ќе се намалат…
Повеќе
Општо здравје

Еве како уште лесно да ги исчистите паразитите од вашето тело- Неопходен ви е само овој напиток

Знаете ли дека најдолгата тенија некогаш пронајдена во човечкиот организам била долга 25 метри? Звучи навистина шокантно, зарем не? Тоа е доволна причина да бидете внимателни и уште повеќе да…
Повеќе
Црн дроб

Тиквен мед- Вистинскиот балсам за вашиот црн дроб, а еве како лесно да го приготвите

Сличен на многуте видови на мед, тиквениот мед се користи за медицински цели, а здравствените придобивки од истиот се бројни, но тој е најмногу ефикасен при бубрежните и заболувањата на…
Повеќе
Диети

Еве како се подготвува овесна вода за слабеење, која неверојатно брзо ги топи вишокот килограми

Слабеењето може да биде вистински кошмар, особено доколку не знаеме како истото правилно да го реализираме, бидејќи грешките доведуваат до уште понегативни резултати. Но, бидејќи најверојатно го читате ова, бидејќи…
Повеќе
Систем за варење

3 вкусни природни напитоци кои ја исфрлаат задржаната вода во организамот и брзо гo топат вишокот килограми

Задржувањето на течности во телото е само една од неколкуте причини за појава на прекумерена тежина, а воедно важи и за фактор кој е најпроблематичен за решавање. Водата се наталожува…
Повеќе
Систем за варење

Најмоќниот домашен лаксатив- 1 супена лажица од истиот веднаш ги решава стомачните проблеми

Оваа вкусна комбинација ќе ви помоне брзо и ефикасно да ги прочистите вашите црева од наталожените токсини и остатоци од храна. Само 2 состојки ве делат од моќниот резултат. Домашен…
Повеќе
Системот за крвоток

2 шолји на ден од овој чај и ќе заборавите на високото ниво на шеќер во крвта и вишокот килограми

Високото ниво на шеќер во крвта претставува проблем со кој се соочуваат младите, како и повозрасните луѓе. Нездравиот начин на исхрана, неквалитетната храна и стресниот начин на живот лесно доведуваат…
Повеќе
Општо здравје

Зошто треба да го приготвуваме овој напиток секоја вечер- Ќе заборавите на заморот и болестите

Приготвувањето на овој напиток е многу лесно. Доволно е сето да зоврие, да се излади и да се прецеди, а резултатите ќе бидат неверојатни! Вкусот на напитокот е доста специфичен,…
Повеќе
Општо здравје

95% од нас имаат паразити во организамот, кои нè трујат- Најлесниот рецепт како да ги отстраниме за 3 дена

Паразитите во човечкото тело се подразбира, се непосакувани гости, но тие одат онаму каде што има вишок од нивната омилена храна. Црви, ферментивни бактерии и слично, слободно живеат во нашиот…
Повеќе