Напитокот кој денес ви го претставуваме се смета за еден од најкорисните природни напитоци за човечкото здравје, кој ефикасно го прочистува дигестивниот систем и ќе ви помогне да го забрзате метаболизамот.

Со тоа, напитокот брзо ги топи и наталожените масни наслаги и го забрзува и олеснува процесот на слабеење.

Напиток за прочистување на дигестивен систем

Потребни состојки

 • 1 лимон
 • Грст магдонос
 • 1 стапче цимет или 1 кафена лажица цимет во прав
 • 1 супена лажица рендан ѓумбир
 • 1 кафена лажица оцет
 • 1 супена лажица ленено брашно
 • 100 мл кефир или кисело млеко

Начин на подготовка

Измешајте ги сите состојки заедно во блендер, до добивање на една соединета смеса. Добиената смеса испијте ја пред спиење, а утринскиот ефект ќе ве воодушеви.

Важно: Пред секоја употреба на било кое народно и природно лекарство, претходно консулитрајте се со вашиот лекар.

Придобивките од прочистувачкиот напиток

 • Дејствува како природен диуретик и го елиминира вишокот вода од телото
 • Ја прочистува крвта
 • Лекува и ја спречува појавата на инфекции на уринарниот тракт
 • Го намалува задржувањето на течностите
 • Има моќно антивоспалително дејство
 • Го намалува нивото на стрес
 • Го отстранува лошиот здив
 • Богат е со моќни антиоксиданти и флавоноиди