Коски

Отечени зглобови: 12 можни причини и 12 домашни совети како да го решите овој проблем

Постојат многу различни причини за отекување на зглобовите. Во повеќето случаи, отокот е резултат на повреда или едем. Терминот едем значи оток поради акумулација на вишок течност. Особено е честа…
Повеќе
Нозе/Раце

Болка под пазувите: 4 најдобри домашни третмани и кога е непходно да посетите лекар

Ако чувствувате болка под едната или двете пазуви, причината може да биде една од неколкуте состојби, почнувајќи од иритација на кожата предизвикана од бричење до лимфедема или рак на дојка.…
Повеќе
Коски

Методот на фудбалерите како трајно да се ослободите од болките во зглобовите и тетивите – Неверојатно лесно!

Болките во зглобовите, предизвикани од остеоартритис, гихт или ревматизам може лесно да бидат излекувани во домашни услови со обична зелка, благодарение на нејзините чудесни својства. Еве што е потребно да…
Повеќе
Нозе/Раце

Отечени прсти: 11 можни причини и најдобрите домашни третмани

Прстите отекуваат поради многу причини, а многу од нив се и безопасни. Но, понекогаш подуеноста, медицински позната како дактилитис, укажува на посериозна здравствена состојба. Еве неколку вообичаени причини за отечени…
Повеќе
Нозе/Раце

Инфекција на стапалото: Најдобрите домашни лекови и кои симптоми бараат итна лекарска помош

Инфицираното стапало е често болна појава која може да го отежне одењето. Инфекција може да се појави по повреда на стапалото, при што бактериите можат да навлезат во раната, како…
Повеќе
Нозе/Раце

Отечени нозе: Што може да направите во домашни услови и кога да побарате итна лекарска помош

Отекувањето на нозете не е необична појава, а со истата се соочуваат многу луѓе секојдневно. Постојат 2 главни причинители за овој здравствен проблем: Едем или воспаление. А еве кои работи…
Повеќе
Коски

Болка во коленото: 7 најчести причини за нејзина појава и 7 корисни совети како да ја третирате во домашни услови

Да бидеме активни е еден од најдобрите работи што може да ги направиме за здравјето и негата на нашите зглобови, како и останатиот дел од телото. Но, лесно може да…
Повеќе
Вежби

10 супер лесни домашни вежби за успешно намалување на обемот на бутовите – Со 15 минути дневно до затегнати резултати

Без било каква опрема, постигнете совршено затегнати резултати т.е ефикасно намалето го обемот на вашите бутови со помош на овие супер лесни вежби кои секој може да ги практикува во…
Повеќе
Вежби

Најлесните домашни вежби за раце кои даваат најбрзи резултати – Потребни ви се само 4 минути на ден!

Покрај стомакот и грбот, рацете се едни од најчестите делови од телото кои жените најмногу сакаат да ги затегнат, со цел да изгледаат витко и женствено, а токму следните едноставни…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт како природно и лесно да се ослободите од калусите и вашите стапала да бидат неверојатно меки!

Калусите вообичаено се појавуваат на стапалата, но не е исклучена можноста да се појават и на други делови од телото. Денес ви откриваме како целосно на природен и лесен начин…
Повеќе
Општо здравје

„Неколку парчиња кромид во чорапите и сум нов човек!“ – Еве зошто секој треба да го прави ова навечер

Постојат безброј лековити рецепти со кромид поврзани со зајакнување на имунитетот, за беспрекорна кожа и коса, за намалување на температура. Овој ароматичен зеленчук се користи за се уште од древни…
Повеќе
Убавина

Златен рецепт за испукани капилари, проширени вени и стрии – „Не верував, но моите нозе сега се многу помлади!“

Со текот на времето, поради различни фактори, вообичаено и најчесто во долниот дел од телото, поконкретно нозете се појавуваат проширени вени, испукани капилари и стрии. Денес ви откриваме еденоставен природен…
Повеќе
Нозе/Раце

Златен домашен рецепт од истакнат лекар, кој брзо ги топи несаканите габички на ноктите

Во текот на зимскиот период, нашите стапала речиси постојано се во чизми или топли обувки, при што нашите стапала често се потат, со што се создава идеална средина за распространување…
Повеќе
Вежби

Само 8 минути дневно: Лесни домашни вежби за затегнати раце кои даваат резултат по 2 недели

Често при слабеењето и обликувањето на нашата фигура, најмногу сме сконцентрирани на стомакот, нозете и задникот, а рацете ги занемаруваме. Сепак, бидејќи и нивниот изглед е значаен, ви откривмае, како…
Повеќе
Вежби

Затегнете ги вашите раце за 30 дена: Вежби кои траат 8 минути, а даваат неверојатен ефект!

Летната сезона значи секојдневно носење на лесна облека која најмногу ги открива рацете, а многумина имаат намалена самодоверба, токму поради нивниот обем. Но, без грижи, еве како за само 30…
Повеќе
Општо здравје

„На мајка ми по 50-та година започнаа да ѝ трпнат прстите и често имаше главоболка, а овој домашен рецепт ја спаси“

Ако прстите на вашите раце или на нозе често трпнат, тоа е индикатор на здравствен проблем при крвните садови, а токму во продолжение ви откриваме рецепт кој ќе го подобри…
Повеќе
Убавина

Елиминирајте ги несаканите габички на ноктите со еден удар – Лесен домашен мелем за крај на овој проблем

Природната и традиционална медицина станува сè повеќе популарна, а причината во тоа се должи на фактот што природните состојки помагаат неверојатно многу за лесно лекување на одредени здравствени проблеми. Денес…
Повеќе
Нозе/Раце

Дејствува за 15 минути: Нанесете ја оваа домашна смеса врз ноктите и несаканите габички ќе исчезнат

Оваа домашна смеса од 3 состојки може да нè ослободи од огромен проблем како што се несаканите габички на ноктите, кои често се пропратени со непријатен мирис, подуеност и нарушување…
Повеќе
Нозе/Раце

„Една баба од моето родно село ми го даде овој рецепт за испукани капилари и проширени вени – Нозете ми станаа како на 20 години“

Проширените вени, испуканите капиларии и стрии се непријатни појави кои најчесто се појавуваат кај луѓето со прекумерена телесна тежина, а се поврзани со хормонските промени. Добрата вест е што оваа…
Повеќе
Коски

„Не можев да станам од кревет поради болки во зглобовите, а откако се пожалив на пријателката, таа ми го даде овој чудесен рецепт“

Болките во зглобовите знаат да бидат навистина неподносливи и непријатни, но благодарение на следниот домашен лек, може значително да го намалите нивното воспаление. Домашен лек против болки во зглобовите Овој…
Повеќе
Убавина

Мед и сода бикарбона: Зошто жените ширум светот полудеа по овој домашен рецепт?

По заминувањето на зимскиот период, бутовите, нозете и стомакот се покажуваат последиците од уживањето и насладувањето на зимската храна и недостатокот на физичка активност, во форма на целулит. И покрај…
Повеќе