Стомак

Инфекција на папокот: Најдобриот домашен третман и кога треба да посетите лекар

Нечистотијата, бактериите, габите и другите микроби може да oстанат заробени во папокот и да започнат да се размножуваат. Ова може да предизвика инфекција. Истовремено може да забележите бел, жолт, кафеав…
Повеќе
Општо здравје

3 домашни методи како веднаш да се ослободите од непријатните стомачни киселини

Стомачните киселини се непријатна појава со која милиони луѓе се соочуваат секојдневно. Денес ви откриваме кои 3 едноставни домашни методи ќе ви помогнат веднаш да се ослободите од истите да…
Повеќе
Општо здравје

Консумирањето на овој напиток секоја вечер ќе ви помогне долготрајно да се ослободите од сите масни наслаги

Консумирањето на овој напиток секоја вечер ќе ви помогне да го подобрите метаболизамот и функција на дигестивниот систем, вашиот организам ќе биде прочистен од токсини и ефикасно ќе се намалат…
Повеќе
Вежби

2 мрзеливи вежби кои ќе ви помогнат брзо да ослабнете и да ги отстраните здодевните масни наслаги на стомакот

Доколку практикувате балансиран и здрав начин на исхрана или моментално држите одредена диета, но без видливи резултати, тогаш пробајте ги овие ефикасни вежби, за кои нема да биде потребно многу…
Повеќе
Општо здравје

Овој природен напиток значително го намалува нивото на шеќер во крвта и го прави метаболизамот тројно помоќен

Иако знаеме дека на малите бебиња се препорачува да пијат вода од семиња на копар, за да се спречи појавата на проблеми со стомакот и цревата, всушност водата од копар…
Повеќе
Општо здравје

Потребен ви е само лимон, јаболков оцет и ѓумбир и домашното лековито чудо е готово!

Целосно природниот напиток, сличен на лимонада, се подготвува од јаболков оцет, свеж ѓумбир, сируп од јавор, а потоа и се разредува со вода. Во продолжение откријте ги придобивките од чудесниот…
Повеќе
Општо здравје

3 супени лажици дневно од оваа домашна смеса ефикасно го регулира холестеролот и ги топи масните наслаги

Секој од нас сака да биде здрав, притоа и да изгледа одлично. Токму домашниот лек кој денес ви го претставуваме лесно може да ги оствари овие две цели. Станува збор…
Повеќе
Општо здравје

Намачкајте ги овие две состојки на парче леб и консумирајте ги секој ден: Ефикасно помагаат при слабеење, холестерол и лош здив

Можеби би звучи неверојатно, но смесата од мед и цимет навистина ефикасно се бори против речиси секоја здравствена состојба. Најдоброто е што оваа лековита комбинација е евтина и достапна во…
Повеќе
Општо здравје

3 моќни домашни рецепти кои го прочистуваат црниот дроб и ефикасно ги топат масните наслаги

Според статистичките податоци, 8 од 10 луѓе страдаат, а притоа без да се свесни од опасноста на нарушената функција на црниот дроб и прекумерените наталожени масни наслаги. Масните наслаги најчесто…
Повеќе
Општо здравје

Сода бикарбона + рицинусово масло: Моќен лек за 12 заболувања, а како бонус, помага и во слабеењето

Чудесната комбинација од овие две домашни состојки ефикасно помага во лекувањето на дури 12 заболувања. Рецептот се приготвува премногу лесно, а најважна е неговата лековита моќ! За нивната подготовка сè…
Повеќе
Општо здравје

„Не сте дебели, но имате подуен стомак“: Природен моќен еликсир со кој ќе го решите проблемот за буквално една ноќ

Можеби и не сте свесни дека во вашиот организам демнее хеликобактер пилори- сприалните видови на бактерии, кои надразнуваат различни делови од стомакот и дванаестпалечното црево. Овие специјални бактерии не се…
Повеќе
Општо здравје

Домашен рецепт за природен лек против хелико бактеријата која ја предизвикува појавата на чир во желудникот

Хеликобактер пилори е бактерија која ја опфаќа слузокожата на желудникот кај човекот и воедно, таа е единствена бактерија која може да преживее во непогодна средина, каква што е киселата средина…
Повеќе
Општо здравје

10 навидум безопасни знаци кои покажуваат дека нашето тело е полно со отрови

Отровите, односно токсичните материи се насекаде околу нас. Било тоа да е во воздухот што секојдневно го вдишуваме, водата што ја пиеме или храната што ја консумираме. Во прилог прочитајте …
Повеќе
Стомак

6 совети за рамен стомак

Дали сте подготвени да го покажете рамниот стомак? Еве 6 совети кои ќе ја спречат подуеноста и ќе ве избават од тежината во стомакот. Јадете храна која е богата со…
Повеќе
Стомак

Рузмаринот е одличен начин да ги решите дигестивните проблеми!

Активните состојки во лисјата на рузмарин се: етерично масло, танини, горчливи материи и други. Тие помагаат за спазмолитичното, бактерицидно и антивирусно дејство на билката. Чајот од рузмарин е доста ефикасен…
Повеќе