Можеби и не сте свесни дека во вашиот организам демнее хеликобактер пилори- сприалните видови на бактерии, кои надразнуваат различни делови од стомакот и дванаестпалечното црево.

Овие специјални бактерии не се појавуваа и манифестираат веднаш, откако влегле во телото. Причината за нивната појава во организамот може да биде и едноставното немиење на рацете и немиење на храната.

Касното третирање на овој здравствен проблем може да доведе до појава на чир на желудникот, а во најлош случај и рак.

Причини за подуеност на стомакот кај возрасните

1. Како да открите дали во себе ги носите овие штетни бактерии? Инфекцијата предизвикана од хеликобактер пилори може да се манифестира со симптоми, кои едвај се забележливи за човечкото око: Подуеност на стомакот, киселини, дијареја, гасови и чувство на непријатност при стомакот. Вообичаено луѓето не ги сфаќаат овие симптоми сериозно.

2. Штетните хеликобактер пилори можат да ја нарушат функцијата на дигестивниот систем, но и самото расположение. Развојот на бактериите во организамот влијаат во намалување на серотонинот во мозокот, предизвикувајќи депресија и нервоза. Кај возрасните, подуениот стомак како резултат на оваа бактерија е многу почеста појава, отколку што мислите.

3. За среќа, болестите предизвикани од хеликобактер пилор можат да се лечат. Лекувањето вклучува внес на антибиотици и лекарства за намалување на лачењето на желудечниот сок.

4. Правилната исхрана и внесот на витамини А, Ц и Е, заедно со цинк, се некои од мерките кои е задолжително да се преземат навремено.

5. На крај, не заборавајте и на вашата хигиена и бидете внимателни т.е секогаш кога е потребно, мијте ги вашите раце и обратете внимание на чистотата на храната и течностите што ги консумирате.

Природен наптиок за ослободување од подуениот стомак

Потребни состојки

  • 1 лимон
  • 1 краставица
  • 1 супена лажица сок од алое вера
  • Грст магдонос
  • Половина шолја вода

Начин на подготовка

Подготовката на овој природен напиток е многу едноставна: Сè што треба да направите е да ги додадете ги сите состојки во бленде. Моќниот и чудесен еликсир се пие на празен стомак, а доволно е да се консумира 1 чаша дневно. За поголем ефект, може да пиете уште 1 дополнителна чаша, меѓу оброците.

Природниот напиток е исклучително лековит за дигестивниот систем, од кој ќе ги забележите резултатите веднаш по само првото консумирање од истиот.