Со помош на овој руски рецепт ќе ја излечите и дизентеријата, дијареата, воспаление на слепото црево и салмонела. Начинот на подготовка е навистина брз и едноставен.

Се што ви е потребно е исушена кора од калинка и зовриена вода, во сооднос 1:20. Во топла шолја или сад се ставаат 10 до 12 грама исушена кора од калинка а потоа се додеваат 200 милилитри врела вода и се остава така да отстои до половина час. Потоа можете да ја испиете течноста. Но тоа не е се, не ја фрлајте кората затоа што лечењето допрва започнува.

За да излечите чир на желудник, или пак на тенкото црево потребно е истата напивка да ја консумирате 4 пати на ден, но не по цела доза туку само 100 милилитри. Консумирањето нека започне на празен стомак, наутро па пред ручек, а последното консумирање нека ви биде пред спиење. Течноста не се пие секој ден туку секој втор ден, односно 1,3,5 и 7ми ден. Потоа направете пауза од една недела и повторно продолжете. Најважно од се е дека при оваа лечење не смеете да консумирате алкохол.