Ендокрин систем

Проблеми со тироидната жлезда – Еве кои се првите предупредувачки симптоми, кои не треба да ги занемарите

Преку хормоните што ги произведува, тироидната жлезда влијае на скоро сите метаболички процеси во нашето тело. Нарушувањата на тироидната жлезда може да варираат од мала, безопасна гушавост (зголемена жлезда)која не…
Повеќе
Ендокрин систем

Нацртајте јодна решетка на вашите стапала – Еве зошто сите жени треба да го направат ова

При недостатокот на јод во човечкото тело може да се појават несакани промени во организамот како намалување на меморијата, нервни проблеми, постојано изнемоштеност и песимизам. Ваквите симптоми укажуваат на заболување…
Повеќе
Ендокрин систем

Најдобриот домашен метод за тестирање на штитната жлезда – Нанесете го ова на раката и проверете ги резултатите

Јодот е најважниот елемент за телото, чијшто вишок или дефицит се одразува на телесната тежина. Недостатокот на јод влијае врс психичкото здравје, мозочната функција и останатите органи. Хормоните на штитната…
Повеќе
Ендокрин систем

4-те видови на храна кои еден ендокринолог никогаш не би ги препорачал – Ја убиваат штитната жлезда

Сите сме слушнале за улогата на штитната жлезда врз функционирањето на целиот организам. Хормоните кои таа ги произведува, учествуваат во бројни витални процеси. Токму затоа, недостатокот од истите може да…
Повеќе
Ендокрин систем

5-те видови на храна кои значително ја подобруваат функцијата на штитната жлезда

Штитната жлезда е еден од најважните органи, при што нејзиното неправилно функционирање веднаш негативно се одразува врз целокупното здравје на човекот. Проблемите со штитната жлезда влијаат врз растот и развојот…
Повеќе
Ендокрин систем

Домашниот напиток кој ќе ги доведе во ред вашите хормони и ќе ја подобри функцијата на штитната жлезда

Секоја трета жена има проблеми со штитната жлезда и хормоните, па затоа денес ви претставуваме едно лесно и природно решение како на природен начин да се справите со оваа здравствена…
Повеќе
Систем за варење

3 вкусни природни напитоци кои ја исфрлаат задржаната вода во организамот и брзо гo топат вишокот килограми

Задржувањето на течности во телото е само една од неколкуте причини за појава на прекумерена тежина, а воедно важи и за фактор кој е најпроблематичен за решавање. Водата се наталожува…
Повеќе
Општо здравје

„Благодарение на оваа смеса ги нормализирав хормоните и ја обновив функцијата на штитната жлезда“

За обновување и повторно нормализирање на функцијата на штитната жлезда, пробајте го овој стар рецепт од руската медицина, според кој посакуваните резултати ќе бидат видливи по само 1 месец од…
Повеќе
Општо здравје

4 домашни лекови со ореви, кои се прва помош при заболувања на желудникот, панкреасот и црниот дроб

Малку луѓе знаат за лековитите и корисни својства на оревите, а денес ќе зборуваме токму за истите, за да знаете како да ги употребите за да го зајакнете вашето здравје.…
Повеќе
Општо здравје

„Неколку години живеев во Тибет и таму научив неверојатен рецепт за целосно прочистување на телото од токсини“

Како резултат на тоа што во нашиот организам внесуваме различни видови на храна и лекарства, потребно е од време на време, истиот да го прочистуваме од акумулираните токсини, за да…
Повеќе
Општо здравје

„Ги предупредив сите дома, да не ги фрлаат овие семки- Бесплатната и најдобра превенција против рак“

Сочните и слатки плодови на кајсијата сите ги консумираат со задоволство, од деца до возрасни. Пријатната боја, силниот мирис и деликатесниот вкус ја прават кајсијата совршен избор во многу десерти,…
Повеќе
Општо здравје

3 природни и вкусни напитоци за жените над 40 години, со чија помош ќе ги натерате хормоните да ве „слушаат“ и да не ви прават проблеми

Жените на возраст над 40 години често се соочуваат со нарушувања при ендокриниот систем. Тоа доведува до појава на проблеми со хормоните, зголемување на телесната тежина, чувство на надразнетост и…
Повеќе
Коски

9 бабини итрини за лекување на сè: „Не паметам баба ми некогаш да беше болна, а сега ја открив нејзината тајна во стариот мал дневник“

„Кога бев на 3-4 годишна возраст, ме касна пајак. За среќа, малото животно не беше опасно и не стасав до болница, но сигурно не ми беше забавно. Брзо заборавив на…
Повеќе
Системот за крвоток

Најдобриот природен лек за намалување на холестеролот чија подготовка ќе ви одземе само 5 минути

За следниот природен лек за намалување на холестеролот, ќе ви требаат само 4 состојки кои секогаш се дел од нашата кујна и едноставни 5 минути! Според податоците на СЗО, 54%…
Повеќе
Глава

8 предупредувачки знаци за здравјето кои жените често ги игнорираат

Телото на жената секогаш се менува, па затоа понекогаш е многу тешко да се разликуваат предупредувачките знаци од вообичаените нормални појави. Во продолжение следуваат 8 навидум безопасни симптоми, а на…
Повеќе
Здравје

3 природни напитоци кои секоја жена мора да ги проба доколу се бори со хормонски дисбаланс

Во регулирањето на телесните функции, хормоните го имаат главниот збор, а доколу страдата од хормонски дисбаланс и се борите да го нормализирате нивото на хормоните, пробајте ги овие 3 напитоци…
Повеќе
Здравје

Чај со кој ќе гo спречите хормонскиот дисбаланс и ќе ги вратите хормоните во нормала

Хормонскиот дисбаланс за жал е многу честа појава кај жените. Тој претставува нарушување на двата основни хормони, прогестерон и естроген. Постојат повеќе симптоми кои укажуваат на хормонски дисбаланс, како што…
Повеќе
Здравје

Со овој рецепт успешно се лекува тироидната жлезда, која влијае на телесната тежина

Овој рецепт е многу успешен во третманот на тироидната жлезда. Дури при првото консумирање ќе почувствувате разлика. Состојки: - 40 млади зелени ореви - еден килограм мед - стаклена тегла…
Повеќе