Нозе/Раце

Неверојатно лесен домашен рецепт со чија помош брзо ќе ги отстраните несаканите габички на стапалата

Доколку се соочувате со дамки по ноктите или истите имаат деформиран облик, тоа може да биде резултат на габична инфекција. За да ја утврдите точната состојба, се подразбира потребен е…
Повеќе
Анчевски

Алопеција води до ќелавост, табу тема за жените и чест проблем за мажите! Кои се причините и како да се справите?

Алопецијата може да влијае само на косата на скалпот или на целото тело. Иако алопеција е почеста кај постарите возрасни лица, прекумерно опаѓање на косата може да се појави и…
Повеќе
Општо здравје

Моќна домашна смеса за здрав сон, коса и нокти и која ја регулира тежината и го зајакнува имунитетот

Лош сон и несоница, кршлива коса и нокти, раните и инфекциите ви се чини дека им е потребна цела вечност да заздрават? За сите тие здравствени непријатности одговорни се надбубрежните…
Повеќе
Глава

8 предупредувачки знаци за здравјето кои жените често ги игнорираат

Телото на жената секогаш се менува, па затоа понекогаш е многу тешко да се разликуваат предупредувачките знаци од вообичаените нормални појави. Во продолжение следуваат 8 навидум безопасни симптоми, а на…
Повеќе
Општо здравје

10 навидум безопасни знаци кои покажуваат дека нашето тело е полно со отрови

Отровите, односно токсичните материи се насекаде околу нас. Било тоа да е во воздухот што секојдневно го вдишуваме, водата што ја пиеме или храната што ја консумираме. Во прилог прочитајте …
Повеќе
Општо здравје

Жолти, кршливи, со бели дамки, какви се вашите нокти и што кажуваат за вашето здравје?

Според Џон Ентони, истакнат американски дерматолог од Охајо и Дебра Џалиман, специјалист за дерматологија од Њујорк, постојат неколку специфични симптоми на ноктите кои никако не смеете да ги игнорирате. Еве…
Повеќе
Коса/нокти

Со овие природни рецепти можете да го сопрете опаѓањето на косата во менопаузата

Многу дами со текот на годините или поради стрес почнуваа интензивно да ја губат косата. Бидејќи опаѓањето најчесто почнува во пределот на челото навистина станува непријатно и таквиот изглед ја…
Повеќе
Коса/нокти

Рецепт за побрз раст на косата

Ќелавоста и опадањето на косата е проблем и за двата пола. Постојат повеќе фактори поради кои ова може да се случи освен старост и наследност тука се и токсините во…
Повеќе
Коса/нокти

Неколку трикови за прекрасна коса

Сакате косата да Ви биде сјајна и мека? Еве неколку трикови со кои ќе имате прекрасна свилена коса Пивото ја потхранува косата Пивото е одличен тоник за коса кој ги…
Повеќе
Глава

Вашата коса ќе ви биде благодарна: 2 рецепти како да направите природен шампон за коса

Секоја дама сака да го зачува природниот изглед на својата коса, да го задржи квалитетот на влакното и неговата цврстина. Широката палета на козметички препарати за одржување на негата на…
Повеќе